Ogrodzenie z betonowych pustaków - zacieki na murkach i źle przycięte pręty

Ogrodzenie z betonowych pustaków - zacieki na murkach i źle przycięte pręty

Uparliśmy się, żeby wykończyć murki daszkami w ciemnym kolorze, a nie w jasnym, które należały do kompletu. Niekompatybilność elementów powodowała podczas deszczu zacieki na murkach. Ktoś źle wymierzył wysokość ogrodzenia - mówi Rafał, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2015 r.

Działka: wymiary 36 x 72 m; grunt piaszczysty.

Ogrodzenie:

  • Od frontu - dł. 36 m, wys. podmurówki 0,60 m, wys. przęseł 1,40 m; murki, śmietnik z prefabrykowanych elementów betonowych, imitujących łupany piaskowiec; przęsła ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej farbą; 
  • Reszta - panele z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm, wys. 1,90 m, ocynkowane słupki o śr. 40 mm. 
  • Fundament - na froncie o gł. 1 m, liniowy, zbrojony, wylewany z gruszki; reszta z prefabrykowanych elementów z betonu, o wys. 0,30 m. 
  • Furtki - do śmietnika o szer. 1 m. 
  • Brama - o szer. 3,20 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, z napędem.

Decyzja: w pobliskim punkcie sprzedaży znaleźliśmy betonowe bloczki, które naśladują łupany granit. Przeznaczyliśmy je do zbudowania podmurówki, murków i altany śmietnikowej. Na wypełnienie przerw między nimi wybraliśmy ocynkowane i zabezpieczone proszkowo stalowe przęsła.

Zamówiliśmy również bramę i furtkę, a ich układ dopasowaliśmy do płotu sąsiadów. Dzięki ażurowym wypełnieniom nie zasłoniliśmy sobie pięknego widoku na las. Dwa inne otwarte boki działki zagrodziliśmy prefabrykatami z betonu i panelami z drutu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru materiałów, jak również z wysokości ogrodzenia, 1,90 m. Planujemy kupno dużego psa, więc zadbaliśmy o bezpieczeństwo spacerowiczów.

Murki i podmurówkę wykończono gotowymi elementami z betonu w kolorze antracyt
Murki i podmurówkę wykończono gotowymi elementami z betonu w kolorze antracyt.

Ogrodzenie z betonowych pustaków - rady i przestrogi:

Uparliśmy się, żeby wykończyć murki daszkami w ciemnym kolorze, a nie w jasnym, które należały do kompletu. Niekompatybilność elementów powodowała podczas deszczu zacieki na murkach. Wykonawcy musieli dokładniej uszczelnić fugi. Ktoś źle wymierzył wysokość ogrodzenia i na miejscu okazało się, że pręty są wyższe, niż panele z drutu, wróciły więc do fabryki, gdzie zostały ponownie przycięte. Na elementy ze stali dostaliśmy 10 lat gwarancji.

Nie chcieliśmy mieć w ogrodzeniu głównej furtki. Używamy przesuwnej bramy, którą otwieramy pilotem na szer. 1,20 m. To proste i tańsze rozwiązanie, które polecam. Kolejne to obszerna altana śmietnikowa, zamknięta furtką tylko od strony ogrodu. Celowo pozostawiliśmy ją otwartą od strony ulicy po to, żeby nie musieć specjalnie wystawiać śmieci przed posesję.

Altana śmietnikowa
Altana śmietnikowa ma tylko jedną furtkę, otwieraną kluczem. Od strony ulicy jest swobodnie dostępna

Koszty budowy ogrodzenia z betonowych pustaków:

  • razem 23 000 zł materiały na front, 
  • 6000 zł materiały systemowe na dwa boki posesji.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość zbyszek
26-07-2016 13:03
Ładne te metalowe :) Trwałe też, wiem co mówię bo sam mam podobne. Lekkie ocynkowane i pomalowane
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz