Przy wyborze ogrodzenia i bramy zależało nam na prostocie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przy wyborze ogrodzenia i bramy zależało nam na prostocie

Nie zamierzaliśmy wydawać na ogrodzenie wielkich pieniędzy. Zależało nam na prostocie i materiałach bezobsługowych. Wydaje nam się, że nic lepszego nie mogliśmy wybrać - mówią Eliza i Arek, Członkowie Klubu Budujemy Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2018 r.

Ogrodzenie:

 • Od frontu - długość 35 m, wysokość 1,60 m.
 • Fundament - o głębokości 1,20 m, monolityczny, zbrojony.
 • Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych imitujących kamień, wykończone gotowymi czapami.
 • Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo.
 • Furtka - o szerokości 1 m z domofonem i elektrozaczepem.
 • Brama - 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna z napędem.
 • Reszta ogrodzenia - z ocynkowanej siatki (już istniała).

Decyzja: Eliza - Umówiliśmy się z wykonawcą, który stawiał nasz dom, że w ramach budowy wyleje również od frontu działki fundament pod ogrodzenie oraz zbuduje podmurówkę i słupki. Wspólnie uzgodniliśmy kolorystykę materiałów, szerokość bramy i furtki oraz zastosowanie gotowych kształtek z betonu. Resztę ogrodzenia zorganizowaliśmy sami - zamówiliśmy przęsła z systemowych stalowych elementów, a u innego specjalisty - napęd do przesuwnej bramy. Nie zamierzaliśmy wydawać na ogrodzenie wielkich pieniędzy. Zależało nam na prostocie i materiałach bezobsługowych. Wydaje nam się, że nic lepszego nie mogliśmy wybrać.

Ogrodzenie i brama wjazdowa
Frontowe ogrodzenie z gotowych betonowych kształtek i sztachet ze stali. Jednoskrzydłowa przesuwna samonośna brama z napędem.

Ogrodzenie i brama wjazdowa - rady i przestrogi:

 • Arek: Podmurówka i słupki mają szerokość kształtki, tylko słupki końcowe oraz przy furtce i bramie są solidniejsze. Elementy stanęły na monolitycznym fundamencie o głębokości 1,20 m, dobrze zbrojonym prętami stalowymi. W miejscach, w których wykonawca zaplanował słupki, najpierw zatopił w fundamencie po kilka prętów pionowych. Potem nakładał na nie kształtki betonowe. Kiedy suche murki były gotowe, w otwory wlał beton i zamontował czapy, pasujące do kształtek. Wszystko jest sztywne i solidne oraz bezobsługowe. Elektryk doprowadził wcześniej przewody do domofonu i napędu, a murarze zostawili na nie w słupkach otwór.

 • Wybraliśmy pionowe sztachety stalowe, ponieważ były znacznie tańsze od przęseł z poprzeczkami zamontowanymi poziomo. Podobało mi się, że producent dwukrotnie przyjechał na pomiary, oraz że nie nitował każdej sztachety do ramy u nas na miejscu, tylko zrobił to w fabryce, na końcu całe wypełnione przęsło "wykąpał" w kadzi z ocynkiem, następnie z farbą proszkową. Dzięki temu monter później nie ingerował w stal i powłoki ochronne wiertarką i innymi narzędziami.

  Kolejna udana rzecz - przesuwną bramę osadził na trzech stalowych słupkach, zamiast na dwóch. Po jednej stronie wjazdu słup jest pojedynczy, natomiast po drugiej - są dwa w odległości 0,50 m. Takie mocowanie długiego i ciężkiego skrzydła sprawia, że pracuje ono stabilnie i płynnie, bez dużych drgań. Napęd działa bezusterkowo i reaguje na impuls pilota z odległości 80 m. Zanim dojadę do bramy, skrzydło jest już otwarte.

Ogrodzenie i brama wjazdowa - koszty:

 • Fundament i kształtki z betonu w cenie budowy domu;
 • Elementy stalowe z firmowym montażem 9900 zł;
 • Napęd z montażem 1300 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje