Do wjazdu na posesję zamówiliśmy bramę na szynie i rolkach
Do wjazdu na posesję zamówiliśmy bramę na szynie i rolkach
Nasza brama wjazdowa miała być przesuwna, by jej skrzydło nie zajmowało przestrzeni podjazdu, jedynie tuż przy ogrodzeniu. Tyle że w naszym przednim ogrodzeniu nie było miejsca na poruszanie się długiego skrzydła samonośnego z przeciwwagą. Zamówiliśmy więc model na szynie i rolkach - mówią Joanna i Mariusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy bramę wjazdową użytkują od 2005 r.
Skrzydło - wersja szynowa na rolkach, wykonana na zamówienie z walcowanych profili stalowych zamkniętych.
Słupki - stalowe ze stali o profilu zamkniętym (zamontowane obok słupków wymurowanych z cegły klinkierowej).
Fundament - o gł. 0,70 m, liniowy, zbrojony.
Napęd:
Przeznaczony do wrót przesuwnych o wadze do 500 kg.
Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty.
Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
Model szynowy bramy - skrzydło porusza się na dwóch rolkach.
Decyzja: wiedzieliśmy, że na działkę będą wjeżdżać m.in. ciężarówki z drewnem opałowym, więc wytyczyliśmy szerokość bramy 4 m. Miała być przesuwna, bo jej skrzydło nie zajmuje przestrzeni podjazdu, jedynie tuż przy ogrodzeniu. Tyle że w naszym przednim ogrodzeniu nie było miejsca na poruszanie się długiego skrzydła samonośnego z przeciwwagą. Skoro tak, to zamówiliśmy model na szynie i rolkach.
Wszystkie stalowe elementy bramy wykonał na wymiar ślusarz. Pospawał ze stalowych profili słupki - prowadzący i skrajny. Dał mocne uchwyty i zaczepy, odpowiednie wrota i rolki. W betonowym progu osadził szynę. Napęd zamówiliśmy po trzech latach od przeprowadzki. Poprosiliśmy o taki model i moc automatu, żebyśmy nie mieli z nim żadnego kłopotu w zimie.
Napęd stoi obok słupka, na zalecanym podwyższeniu. Na dolnej krawędzi skrzydła widoczna listwa zębata.
Brama wjazdowa - wersja szynowa na rolkach
Brama wjazdowa na szynie i rolkach - rady i przestrogi:
Joanna: Kiedy operowaliśmy bramą ręcznie - zamykaliśmy ją na zatrzask i klucz - nie miałam problemu z przemieszczaniem jej tylko siłą własnych rąk. Pomagało mi to, że porusza się ona na dwóch rolkach po szynie i nie obciąża jej ciężka przeciwwaga. Stalowe wrota dawało się o wiele lżej przesuwać wzdłuż szyny, w porównaniu z samonośnym skrzydłem bez napędu u rodziców. U nas wystarczyło pchnąć bramę, a jechała niemal sama, tam musiałam napierać na nią ciałem przez całą szerokość wjazdu. Szyna wystaje na wys. 3 cm z betonowego progu-fundamentu, ale nie stanowi dla samochodów przeszkody. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że temu newralgicznemu elementowi nie zagraża piasek, bo zdmuchuje go wiatr. Latem nie potrzeba żadnej obsługi szyny! W zimie musimy pilnować, żeby nie zamarzł na niej śnieg, co może spowodować spadnięcie rolek i wyłamanie bramy z prowadnicy. Zmiatanie szczotką śniegu zajmuje 3 minuty. Wrota poruszają się stabilnie i w miarę cicho, nie dygocą.
Mariusz: Tak jak prosiłem montera, napęd ma dobrze wyliczony zapas mocy i nie "męczy się" w trudnych warunkach atmosferycznych. Po dziesięciu latach użytkowania zniszczyła się jedna fotokomórka, więc przy okazji jej wymiany za 400 zł, ten sam fachowiec przejrzał elementy automatyki. Wszystko świetnie działa, łącznie z listwą zębatą, zamocowaną wzdłuż dolnej krawędzi skrzydła i wykonaną z wytrzymałego tworzywa sztucznego - zastosowanie właśnie takiej listwy sam mi doradził.
Inna ekipa wylewała fundamenty liniowe pod ogrodzenie, inna szykowała elementy ze stali, w tym bramę, kolejna dobierała napęd. Te stalowe wykonawcy zabezpieczyli farbą podkładową, a po montażu sami pomalowaliśmy je czarnym matowym lakierem. Obecnie wymagają już drugiego z kolei odświeżenia farbą.
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
1 godzinę temu, Zdaniem Czytelnika napisał:
Komentarz dodany przez Maciekk:
Mam podobną bramę i w zimie jest kicha. Wystarczy minimalna ilość śniegu na szynie i trzeba użyć bardzo dużo siły żeby ją otworzyć.
Nie ma siły, trzeba zamontować ...
Komentarz dodany przez Maciekk: Mam podobną bramę i w zimie jest kicha. Wystarczy minimalna ilość śniegu na szynie i trzeba użyć bardzo dużo siły żeby ją otworzyć. Rolki jeżdżą po rurce i razem są można by rzec idealnie dopasowane. Latem, gdy prowadnica jest czysta brama otwiera ...