Do wjazdu na posesję zamówiliśmy bramę na szynie i rolkach

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Do wjazdu na posesję zamówiliśmy bramę na szynie i rolkach

Nasza brama wjazdowa miała być przesuwna, by jej skrzydło nie zajmowało przestrzeni podjazdu, jedynie tuż przy ogrodzeniu. Tyle że w naszym przednim ogrodzeniu nie było miejsca na poruszanie się długiego skrzydła samonośnego z przeciwwagą. Zamówiliśmy więc model na szynie i rolkach - mówią Joanna i Mariusz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy bramę wjazdową użytkują od 2005 r.

Brama wjazdowa:

 • Przesuwna, jednoskrzydłowa, o szer. 4 m. 
 • Skrzydło - wersja szynowa na rolkach, wykonana na zamówienie z walcowanych profili stalowych zamkniętych. 
 • Słupki - stalowe ze stali o profilu zamkniętym (zamontowane obok słupków wymurowanych z cegły klinkierowej). 
 • Fundament - o gł. 0,70 m, liniowy, zbrojony.

Napęd:

 • Przeznaczony do wrót przesuwnych o wadze do 500 kg. 
 • Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty.
 • Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
Model szynowy bramy wjazdowej
Model szynowy bramy - skrzydło porusza się na dwóch rolkach.

Decyzja: wiedzieliśmy, że na działkę będą wjeżdżać m.in. ciężarówki z drewnem opałowym, więc wytyczyliśmy szerokość bramy 4 m. Miała być przesuwna, bo jej skrzydło nie zajmuje przestrzeni podjazdu, jedynie tuż przy ogrodzeniu. Tyle że w naszym przednim ogrodzeniu nie było miejsca na poruszanie się długiego skrzydła samonośnego z przeciwwagą. Skoro tak, to zamówiliśmy model na szynie i rolkach.

Wszystkie stalowe elementy bramy wykonał na wymiar ślusarz. Pospawał ze stalowych profili słupki - prowadzący i skrajny. Dał mocne uchwyty i zaczepy, odpowiednie wrota i rolki. W betonowym progu osadził szynę. Napęd zamówiliśmy po trzech latach od przeprowadzki. Poprosiliśmy o taki model i moc automatu, żebyśmy nie mieli z nim żadnego kłopotu w zimie.

Napęd bramy wjazdowej
Napęd stoi obok słupka, na zalecanym podwyższeniu. Na dolnej krawędzi skrzydła widoczna listwa zębata.

Brama wjazdowa na szynie i rolkach - rady i przestrogi:

 • Joanna: Kiedy operowaliśmy bramą ręcznie - zamykaliśmy ją na zatrzask i klucz - nie miałam problemu z przemieszczaniem jej tylko siłą własnych rąk. Pomagało mi to, że porusza się ona na dwóch rolkach po szynie i nie obciąża jej ciężka przeciwwaga. Stalowe wrota dawało się o wiele lżej przesuwać wzdłuż szyny, w porównaniu z samonośnym skrzydłem bez napędu u rodziców. U nas wystarczyło pchnąć bramę, a jechała niemal sama, tam musiałam napierać na nią ciałem przez całą szerokość wjazdu.

  Szyna wystaje na wys. 3 cm z betonowego progu-fundamentu, ale nie stanowi dla samochodów przeszkody. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że temu newralgicznemu elementowi nie zagraża piasek, bo zdmuchuje go wiatr. Latem nie potrzeba żadnej obsługi szyny! W zimie musimy pilnować, żeby nie zamarzł na niej śnieg, co może spowodować spadnięcie rolek i wyłamanie bramy z prowadnicy. Zmiatanie szczotką śniegu zajmuje 3 minuty. Wrota poruszają się stabilnie i w miarę cicho, nie dygocą.

 • Mariusz: Tak jak prosiłem montera, napęd ma dobrze wyliczony zapas mocy i nie "męczy się" w trudnych warunkach atmosferycznych. Po dziesięciu latach użytkowania zniszczyła się jedna fotokomórka, więc przy okazji jej wymiany za 400 zł, ten sam fachowiec przejrzał elementy automatyki. Wszystko świetnie działa, łącznie z listwą zębatą, zamocowaną wzdłuż dolnej krawędzi skrzydła i wykonaną z wytrzymałego tworzywa sztucznego - zastosowanie właśnie takiej listwy sam mi doradził.

 • Inna ekipa wylewała fundamenty liniowe pod ogrodzenie, inna szykowała elementy ze stali, w tym bramę, kolejna dobierała napęd. Te stalowe wykonawcy zabezpieczyli farbą podkładową, a po montażu sami pomalowaliśmy je czarnym matowym lakierem. Obecnie wymagają już drugiego z kolei odświeżenia farbą.

Brama wjazdowa - wersja szynowa na rolkach

Brama wjazdowa na szynie i rolkach - koszty:

 • elementy stalowe z montażem 3500 zł; 
 • napęd z montażem 2200 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny