Słupki systemowe w ogrodzeniu mają źle rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Słupki systemowe w ogrodzeniu mają źle rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby

Co dolega naszemu ogrodzeniu? W tym roku zauważyliśmy białe wykwity na fugach między cegłami, a jeśli chodzi o jego resztę - słupki systemowe mają dennie rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby z hipermarketu budowlanego - mówią Dorota i Janek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2008 i 2012 r.

Ogrodzenie od frontu:

  • Dł. 12 m; wykonane z cegieł klinkierowych oraz przęseł z kutej stali (ocynkowanej i zabezpieczonej specjalną farbą). 
  • Fundament - o gł. 1,20 m, liniowy, zbrojony.
  • Furtki - o szer. 1,20 m; główna z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika i drewutni bez niego. 
  • Brama - o szer. 4,5 m, dwuskrzydłowa, z napędem. Brama wjazdowa i cały front jest zbudowany na zbrojonym fundamencie. Zbrojenie zostało wyprowadzone pionowo w słupkach, na których powieszona jest brama. Takie rozwiązanie daje zabezpieczenie, że mróz nie wysadzi jednego z przęseł powodując, w najlepszym układzie, niedokładne domykanie się bramy.
  • Reszta ogrodzenia - dł. 153 m, z systemowych paneli (z drutu ocynkowanego o gr. 5 mm, powleczonego tworzywem sztucznym w kolorze RAL 6005), wym. 250 × 160 cm; prefabrykowana podmurówka betonowa (wym. każdego elementu 250 × 20 × 5 cm).

Decyzja: po zakupie działki ogrodziliśmy ją systemowymi panelami z drutu i prefabrykowaną podmurówką. Z przodu zostawiliśmy wolną przestrzeń wjazdową. Po zakończeniu budowy zamknęliśmy ją dekoracyjnym ogrodzeniem. Zależało nam na jego trwałości, dlatego mamy tu murki z klinkieru oraz przęsła z kutej stali. Tradycyjne materiały i styl tego fragmentu ogrodzenia nawiązują do bryły domu. W tym miejscu zgrupowaliśmy ważne funkcjonalne strefy - wejściową, wjazdową, gospodarczą ze śmietnikiem i drewutnią (na 16 mp. drewna). Czarny klinkier i farbę na kutej stali dobraliśmy do koloru dachu.

Ciężka dwuskrzydłowa brama
Ciężka dwuskrzydłowa brama wisi na kołkach chemicznych i zawiasach kulkowych.
Furtka o szer. 1,20 m
Furtka o szer. 1,20 m jest wygodna, zamyka się na elektrozaczep.

Ogrodzenie wykonane z cegieł klinkierowych oraz przęseł z kutej stali - rady i przestrogi:

Przęsła stalowe zrobił rzemieślnik z Bydgoszczy, ale my dobraliśmy ornamenty. Przekonał nas, żeby ocynkowanej stali nie malować proszkowo - bo po uderzeniu farba odpryskuje - tylko zabezpieczyć ją specjalną farbą. Zapewnił, że elementy nie będą wymagać konserwacji.

Skrzydła bramy, z licznymi grotami i ornamentami (np. liście i owoce winogron), są bardzo ciężkie, dlatego zawiesił je na zawiasach kulkowych, a te z kolei na długich kołkach chemicznych, głęboko wpuszczonych w murowane słupki o szer. 36 cm. Dzięki takim zawiasom brama lekko się rozwiera i nie wymaga smarowania. Montując skrzydła, wykonawca pamiętał, że muszą współpracować z siłownikami napędu oraz o tym, żeby groty na elementach kutych przy otwieraniu bramy i furtek nie uderzały w daszki murków i nie ograniczały rozwarcia bramy.

Furtka w wiacie śmietnikowej i w drewutni
Identyczne 3 furtki zamontowano w wiacie śmietnikowej i w drewutni.

Co jest jeszcze ważne w ogrodzeniu? To, czego nie widać, czyli fundamenty. U nas są szerokie i głębokie, dobrze zbrojone, więc w zimie nie mamy żadnego problemu z pracą bramy i furtek. Podczas stawiania słupków z klinkieru nie można zapomnieć o solidnym zbrojeniu i położeniu przewodów elektrycznych oraz montażu skrzynki na listy. Ponadto trzeba zwracać uwagę na szerokość przejść i przejazdu. Światło bramy dobrze dopasowaliśmy - bez trudu mieści się w nim np. ciężarówka z drewnem opałowym. Furtki również są wygodne w użytkowaniu.

Co dolega naszemu ogrodzeniu? W tym roku zauważyliśmy białe wykwity na fugach między cegłami, a jeśli chodzi o jego resztę - słupki systemowe mają dennie rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby z hipermarketu budowlanego. Wlewa się przez nie woda i podczas mrozów rozsadza słupki na dole. Złego słowa nie powiemy za to o grubszych i powlekanych panelach drucianych.

Systemowe podmurówki i panele z ocynkowanego i powlekanego drutu
Resztę ogrodzenia tworzą systemowe podmurówki i panele z ocynkowanego i powlekanego drutu o gr. 5 mm.

Ogrodzenie wykonane z cegieł klinkierowych oraz przęseł z kutej stali - koszty:

  • Klinkierowa strefa wjazdowa z fundamentami (magazynek drzewa, śmietnik, fundamenty, elektryka, sterowanie) 46 000 zł, w tym elementy stalowe kute 15 600 zł
  • Reszta ogrodzenia 17 868 zł + 22% VAT.
Słupki ogrodzeniowe
Boczne ogrodzenie

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Eleganckie frontowe ogrodzenie zostało wykonane z klinkieru i przęseł z kutej stali.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny