Słupki systemowe w ogrodzeniu mają źle rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Słupki systemowe w ogrodzeniu mają źle rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby

Co dolega naszemu ogrodzeniu? W tym roku zauważyliśmy białe wykwity na fugach między cegłami, a jeśli chodzi o jego resztę - słupki systemowe mają dennie rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby z hipermarketu budowlanego - mówią Dorota i Janek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2008 i 2012 r.

Ogrodzenie od frontu:

  • Dł. 12 m; wykonane z cegieł klinkierowych oraz przęseł z kutej stali (ocynkowanej i zabezpieczonej specjalną farbą). 
  • Fundament - o gł. 1,20 m, liniowy, zbrojony.
  • Furtki - o szer. 1,20 m; główna z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika i drewutni bez niego. 
  • Brama - o szer. 4,5 m, dwuskrzydłowa, z napędem. Brama wjazdowa i cały front jest zbudowany na zbrojonym fundamencie. Zbrojenie zostało wyprowadzone pionowo w słupkach, na których powieszona jest brama. Takie rozwiązanie daje zabezpieczenie, że mróz nie wysadzi jednego z przęseł powodując, w najlepszym układzie, niedokładne domykanie się bramy.
  • Reszta ogrodzenia - dł. 153 m, z systemowych paneli (z drutu ocynkowanego o gr. 5 mm, powleczonego tworzywem sztucznym w kolorze RAL 6005), wym. 250 × 160 cm; prefabrykowana podmurówka betonowa (wym. każdego elementu 250 × 20 × 5 cm).

Decyzja: po zakupie działki ogrodziliśmy ją systemowymi panelami z drutu i prefabrykowaną podmurówką. Z przodu zostawiliśmy wolną przestrzeń wjazdową. Po zakończeniu budowy zamknęliśmy ją dekoracyjnym ogrodzeniem. Zależało nam na jego trwałości, dlatego mamy tu murki z klinkieru oraz przęsła z kutej stali. Tradycyjne materiały i styl tego fragmentu ogrodzenia nawiązują do bryły domu. W tym miejscu zgrupowaliśmy ważne funkcjonalne strefy - wejściową, wjazdową, gospodarczą ze śmietnikiem i drewutnią (na 16 mp. drewna). Czarny klinkier i farbę na kutej stali dobraliśmy do koloru dachu.

Ciężka dwuskrzydłowa brama
Ciężka dwuskrzydłowa brama wisi na kołkach chemicznych i zawiasach kulkowych.
Furtka o szer. 1,20 m
Furtka o szer. 1,20 m jest wygodna, zamyka się na elektrozaczep.

Ogrodzenie wykonane z cegieł klinkierowych oraz przęseł z kutej stali - rady i przestrogi:

Przęsła stalowe zrobił rzemieślnik z Bydgoszczy, ale my dobraliśmy ornamenty. Przekonał nas, żeby ocynkowanej stali nie malować proszkowo - bo po uderzeniu farba odpryskuje - tylko zabezpieczyć ją specjalną farbą. Zapewnił, że elementy nie będą wymagać konserwacji.

Skrzydła bramy, z licznymi grotami i ornamentami (np. liście i owoce winogron), są bardzo ciężkie, dlatego zawiesił je na zawiasach kulkowych, a te z kolei na długich kołkach chemicznych, głęboko wpuszczonych w murowane słupki o szer. 36 cm. Dzięki takim zawiasom brama lekko się rozwiera i nie wymaga smarowania. Montując skrzydła, wykonawca pamiętał, że muszą współpracować z siłownikami napędu oraz o tym, żeby groty na elementach kutych przy otwieraniu bramy i furtek nie uderzały w daszki murków i nie ograniczały rozwarcia bramy.

Furtka w wiacie śmietnikowej i w drewutni
Identyczne 3 furtki zamontowano w wiacie śmietnikowej i w drewutni.

Co jest jeszcze ważne w ogrodzeniu? To, czego nie widać, czyli fundamenty. U nas są szerokie i głębokie, dobrze zbrojone, więc w zimie nie mamy żadnego problemu z pracą bramy i furtek. Podczas stawiania słupków z klinkieru nie można zapomnieć o solidnym zbrojeniu i położeniu przewodów elektrycznych oraz montażu skrzynki na listy. Ponadto trzeba zwracać uwagę na szerokość przejść i przejazdu. Światło bramy dobrze dopasowaliśmy - bez trudu mieści się w nim np. ciężarówka z drewnem opałowym. Furtki również są wygodne w użytkowaniu.

Co dolega naszemu ogrodzeniu? W tym roku zauważyliśmy białe wykwity na fugach między cegłami, a jeśli chodzi o jego resztę - słupki systemowe mają dennie rozwiązane kapturki, chociaż nie są to tanie wyroby z hipermarketu budowlanego. Wlewa się przez nie woda i podczas mrozów rozsadza słupki na dole. Złego słowa nie powiemy za to o grubszych i powlekanych panelach drucianych.

Systemowe podmurówki i panele z ocynkowanego i powlekanego drutu
Resztę ogrodzenia tworzą systemowe podmurówki i panele z ocynkowanego i powlekanego drutu o gr. 5 mm.

Ogrodzenie wykonane z cegieł klinkierowych oraz przęseł z kutej stali - koszty:

  • Klinkierowa strefa wjazdowa z fundamentami (magazynek drzewa, śmietnik, fundamenty, elektryka, sterowanie) 46 000 zł, w tym elementy stalowe kute 15 600 zł
  • Reszta ogrodzenia 17 868 zł + 22% VAT.
Słupki ogrodzeniowe
Boczne ogrodzenie

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Eleganckie frontowe ogrodzenie zostało wykonane z klinkieru i przęseł z kutej stali.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje