Nigdy nie stosujcie drewna sosnowego na ogrodzenie!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Nigdy nie stosujcie drewna sosnowego na ogrodzenie!

Mam drewniany dom, więc ogrodzenie również wykonałam z drewna. Za pierwszym razem popełniłam jednak podstawowy błąd - olchowe sztachety zamocowałam do poprzeczek z drewna sosnowego! - mówi Giesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która ogrodzenie stawiała w 2001 i 2017 r.

Ogrodzenie od frontu

 • O dł. 37 m i wys. 1,60 m, ze sztachet olchowych dwukrotnie zaimpregnowanych Drewnochronem. 
 • Fundament-podmurówka - liniowa o gł. 0,70 m, pod bramą i furtką o gł. 1,20 m. 
 • Furtka - o szer. 1,20 m, z dzwonkiem i zamkiem na klucz. 
 • Brama - przesuwna o szer. 5,50 m, jednoskrzydłowa, na rolce, bez napędu. 
 • Reszta ogrodzenia - z siatki powleczonej tworzywem sztucznym.

Decyzja: mam drewniany dom, więc ogrodzenie również wykonałam z drewna. Za pierwszym razem popełniłam jednak podstawowy błąd - olchowe sztachety zamocowałam do poprzeczek z drewna sosnowego! Po szesnastu latach z tych poziomych części zostało próchno i musiałam zbudować płot od nowa. Ponownie zastosowałam sztachety, bo stwarzają przyjazną atmosferę, powstrzymują wiatr, dzięki nim wewnątrz posesji jest cicho, zacisznie. Na poprzeczki tym razem wybrałam trwałe drewno modrzewiowe.

Wcześniej sztachety zamontowałam ze wszystkich stron, lecz teraz drewno założyłam tylko od ulicy, a tył i bok działki zamknęłam siatką powleczoną tworzywem sztucznym w kolorze zielonym. Taka siatka jest trwała i nie wymaga malowania, fantastycznie zlewa się z zielonym otoczeniem. W cieniu lepiej się sprawdza, niż drewno.

Widok na płot ze sztachet olchowych
Nowe sztachety z olchy tworzą płot od strony ulicy.
Stalowa brama ze sztachetami olchowymi
Do stalowej ramy bramy przytwierdzono sztachety na śruby.
Budowa i kolorowanie drewnianego płotu
Rob in Wood i Waldemar Sokalski budują i kolorują niezwykłej urody drewniany płot. A na deser scena z "Samych Swoich", którą znakomici stolarze i aktorzy odegrali przy nowo zbudowanym płocie.

Ogrodzenie ze sztachet olchowych - rady i przestrogi:

 • Sztachety są solidne, grube - kantówka ma wymiary 100 × 20 mm, długość 1,40 m - ale przyjechały do mnie surowe. Trzeba je było oszlifować i zaimpregnować. Szlifował je bratanek, impregnowałam sama, Drewnochronem. Trwało to 3 dni. Cieszyłam się, że biorę każdą z nich do ręki. Podczas dwukrotnego malowania mogłam się im dokładnie przyjrzeć i odrzucić wybrakowane. Potem brat z bratankiem przykręcali je do nowych poprzeczek specjalnymi odpowiednio długimi wkrętami do drewna.

  Już w dawnym ogrodzeniu zauważyłam, że tam gdzie drewno przylega do drewna, wkręty trzymają się mocno i stabilnie. W bramie i furtce ramy ją jednak stalowe i tam, gdzie drewno przylega do metalu, łączą je śruby. Niestety, śruby w tych newralgicznych punktach "zrywają się" i trzeba je wymieniać. Tamte poprzeczki z drewna najszybciej zaczęły próchnieć przy otworach z wkrętami, więc te miejsca zamierzam w tym roku jeszcze raz starannie pomalować impregnatem do drewna, podobnie jak wszystkie sztachety.

  Z doświadczenia wiem, że malowanie będę powtarzać potem co 3 albo 4 lata. Kolor impregnatu dobrałam do koloru okien i drzwi.

 • Planując ogrodzenie w 2001 r., od razu zadbałam o odpowiednią szerokość bramy wjazdowej i furtki. Samochód garażuję w zadaszonej wiacie, która znajduje się tuż przy płocie i to powoduje, że skręt jest ostry, pod kątem 90°. Dla wygody zamówiłam bramę o szer. aż 5,5 m, przesuwną, jednoskrzydłową, na ruchome skrzydło zostawiłam wolną przestrzeń między wiatą i ogrodzeniem. Trafiłam z tym w dziesiątkę, wjazd jest wygodny. Zamierzałam zamontować po kilku miesiącach do bramy napęd, ale ciągle miałam inne wydatki i plany spełzły na niczym.

  Po kilku latach bardzo długie i ciężkie skrzydło przeważyło przeciwwagę i jego przód opadł. Dodałam więc rolkę, która uniemożliwia opadanie, a mnie pomaga prowadzić bramę i ustawiać ją w zaczepie zamka. Pierwsza rolka już się zużyła, bez zwłoki założyłam nową, bo jest niezbędna.

  Kupiłam furtkę o szer. 1,20 m ze względu na to, że często korzystam z taczek. Wożę rośliny, drewno do kominka, dlatego chciałam, żeby światło furtki było szerokie. Polecam to rozwiązanie.

Ogrodzenie ze sztachet olchowych - koszty:

 • Sztachety 2000 zł, 
 • Siatka 1400 zł, 
 • Robocizna własna; 
 • Impregnat 340 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

25 Mar 2021, 19:58

Cytat Za pierwszym razem popełniłam jednak podstawowy błąd - olchowe sztachety zamocowałam do poprzeczek z drewna sosnowego! Po szesnastu latach z tych poziomych części zostało próchno i musiałam zbudować płot od nowa.   To nie jest żaden podstawowy ...

Sosna w naszym kraju jest chyba na tyle popularnym gatunkiem, że już wszyscy zdążyli się przekonać o jej wadach i zaletach. Jedno jest pewne - każde drewno trzeba odpowiednio zabezpieczyć czyli dostosować do warunków uzytkowania i miejsca montażu. Z sosny robiono meble, podłogi ...

time image

Gość drewnianegoogrodzeniaużytkownik

27 Sie 2018, 12:22

Jako długoletni użytkownik drewnianego ogrodzenia z sosny jak również z olszyny (+/- 25 lat), nie wieszał bym tak za bardzo psów na tym pierwszym. Zawartość żywic w drewnie sosnowym jak i w znacznie większym stopniu modrzewiowym czyni je bardzo odpornym na czynniki atmosferyczne. Olszynowe ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA