Na ogrodzenie czekaliśmy kilka miesięcy, ale warto było!

Na ogrodzenie czekaliśmy kilka miesięcy, ale warto było!

Nasz dom ma masywną nowoczesną bryłę, dlatego zależało mi na lekkim, przejrzystym i prawie niewidocznym ogrodzeniu od frontu - mówią Joanna i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy ogrodzenie stawiali w 2014 r.

Ogrodzenie od frontu:

  • Dł. 32 m; gotowe panele, o wym. 250 × 150 cm, z ocynkowanego drutu o gr. 5 mm i prefabrykowana podmurówka z betonu. 
  • Furtki - 3 szt. o szer. 1,20 m - główna z elektrozaczepem i wideofonem, 2 przy śmietniku z zamkami na klucz. 
  • Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa z napędem. 
  • Bok ogrodzenia - wykonany z siatki i paneli betonowych (każde przęsło, złożone z 3,5 gotowych poziomych elementów, ma szer. 2 m i wys. 1,7 m). 
  • Fundament - stopy o gł. 60 cm, przy furtce i bramie przesuwnej - o gł. 100 cm.
Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów z betonu
Bok działki ogrodzono prefabrykowanymi elementami z betonu.

Decyzja: Joanna: nasz dom ma masywną nowoczesną bryłę, dlatego zależało mi na lekkim, przejrzystym i prawie niewidocznym ogrodzeniu od frontu. Inaczej całość wyszłaby zbyt ciężka. Od ulicy ogrodziliśmy działkę ażurowymi przęsłami z drutu, a tylko od strony jednego sąsiada zbudowaliśmy płot z litych betonowych przęseł. Lubię wyroby ze stali ocynkowanej i betonowe, bo pasują do nowoczesnej architektury.

Od producenta betonowych paneli dowiedziałam się, że ozdobną fakturę można wykonać fabrycznie wyłącznie po jednej stronie, dlatego poprosiłam go o wybranie dla nas paneli z możliwie wyraźnie odciśniętym rysunkiem desek po "tylnej" stronie. Przednią, z imitacją cegieł, zwróciliśmy w stronę sąsiada, tylną "odeskowaną" w stronę działki. Pionowy rysunek desek pasuje do dachu pokrytego płaską blachą na rąbek stojący.

Z ogrodzenia jestem zadowolona, ponieważ widzę to, co dzieje się na drodze, a lite panele z boku osłaniają naszą rodzinną strefę wypoczynkową.

Prefabrykowane deski podwalinowe pod drucianymi przęsłami
Prefabrykowane deski podwalinowe pod drucianymi przęsłami.

Ogrodzenie z gotowych paneli - rady i przestrogi:

Piotr: oba rodzaje przęseł wraz z usługą montażu zamówiliśmy u tego samego producenta. Doradził, żeby kupić takie z grubszego drutu, czyli o gr. nie 4, tylko 5 mm. Producent i wykonawca ogrodzenia w jednej osobie miał dużo klientów - od momentu zdjęcia pomiarów czekaliśmy kilka miesięcy - 2 razy przekładał terminy. Ale opłacało się czekać. Kiedy już przyjechał ze wszystkimi elementami, samo stawianie ogrodzenia trwało dzień.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Pod elementy betonowe jego pracownicy wykopali doły o gł. 60 cm, osadzili słupki, następnie wsunęli panele w fabryczne profile. Słupki systemowe do elementów drucianych osadzili w suchym betonie, a tylko pod słupki przy bramie i furtce wylali na mokro głębsze i zbrojone fundamenty. Bramę i furtkę zamontowali po przerwie technicznej.

Systemowe rozwiązania są praktyczne, niedrogie, funkcjonalne, chwila moment i już stoją gotowe. Beton zaczyna trochę zachodzić glonami, więc zamierzamy go umyć i zaimpregnować.

Koszty wykonania ogrodzenia z gotowych paneli:

  • ogrodzenie od frontu i na jednym boku działki, wraz z usługą monterską 9000 zł (bez napędu bramy).
Przesuwna jednoskrzydłowa brama
Przesuwna jednoskrzydłowa brama ma szer. 4 m i napęd.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom ma masywną bryłę, dlatego przednie ogrodzenie jest lekkie i przejrzyste.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz