Ze stalowych przęseł na ogrodzenie skapuje rdza!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ze stalowych przęseł na ogrodzenie skapuje rdza!

Najbardziej podobają mi się przęsła z prostym poziomym układem, jednak te, które wybrał mąż, lepiej pasują do stylu domu. Profile stalowe producent zamknął od góry kapturkami w kształcie grotu, lecz od dołu pozostawił otwarte. Skutkuje to tym, że na podmurówkę skapuje rdza... - mówi Magda, która wraz z Darkiem, są Czytelnikami Budujemy Dom, a ogrodzenie użytkują od 2012 r.

Śmietnik wzniesiono z identycznych betonowych kształtek i wyposażono w dwie wygodne furtki o szer. 1 m, otwierane kluczem
Śmietnik wzniesiono z identycznych betonowych kształtek i wyposażono w dwie wygodne furtki o szer. 1 m, otwierane kluczem

Działka: wymiary 34 × 28 m; grunt gliniasty.

 

Ogrodzenie:

 • Od frontu – dł. 34 m, wys. podmurówki 0,45 m, wys. przęseł do 1,2 m; murki, słupki, śmietnik i podmurówka wykonane z prefabrykowanych elementów betonowych, imitujących łupany granit; przęsła ze stali czarnej, zabezpieczonej proszkowo farbą z palety RAL (antracyt). Reszta – gotowe panele z drutu o śr. 4,8 mm, powlekane tworzywem sztucznym w kolorze antracyt, wys. 1,2 m, słupki okrągłe o średnicy 40 mm i 5 gotowych kratownic z drewna.
   
 • Fundament – na froncie o gł. 1 m, liniowy, zbrojony, wylewany z gruszki; reszta z prefabrykowanych elementów z betonu, o wys. 0,3 m. 

   

 • Furtki – główna o szer. 1,1 m, z elektrozaczepem i wideofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 1 m. 

   

 • Brama – o szer. 4,7 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, z napędem.

Decyzja: nie lubimy wysokich i pełnych ogrodzeń, bo źle nam się kojarzą. Niskie płoty powszechnie stosuje się w Europie i Ameryce, bo zaznaczają granice posesji, lecz nie dominują przestrzeni i nie zasłaniają widoków. Naszym zdaniem, takie jest podstawowe zadanie ogrodzenia, bo przed hałasem i kurzem lepiej chroni zieleń.

 

Zamierzaliśmy postawić płot szybko i w miarę łatwo, dlatego posłużyliśmy się wyłącznie prefabrykowanymi elementami. Dzięki temu unikniemy w przyszłości ich konserwacji. W hipermarkecie budowlanym wybraliśmy, pasujące do charakteru domu, elementy z betonu i stali. Podczas urządzania ogrodu, pod pnącza dokupiliśmy gotowe drewniane kratownice.

 

Początkowo chcieliśmy mieć bramę o identycznej szerokości 5 m, co brama w garażu, ale po cofnięciu wjazdu na posesję o 2 m, nie było już takiej potrzeby. Pole manewru dla aut znacząco się powiększyło. Wszystkie gotowe elementy kupiliśmy od ręki w hipermarkecie, tylko jednoskrzydłową bramę o szer. 4,7 m musieliśmy specjalnie zamówić w dziale obsługi. Dojechała po miesiącu.

Wysokość fundamentów (z rurami odwodniającymi) i podmurówki dostosowano do asfaltowej drogi, która powstanie w przyszłości Furtkę z elektrozaczepem obsługuje się przez wideodomofon
Wysokość fundamentów (z rurami odwodniającymi) i podmurówki dostosowano do asfaltowej drogi, która powstanie w przyszłości Furtkę z elektrozaczepem obsługuje się przez wideodomofon

Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych oraz przęsła ze stali - rady i przestrogi:

 • Darek: na czas budowy ogrodziłem działkę siatką leśną. Świetnie się sprawdziła. Obecny płot wzniosłem przed przeprowadzką. Do gotowych betonowych kształtek przekonałem się na budowach u klientów.

   

  Choć pustaki są dość ciężkie, ważą ok. 19 kg, system stawiania z nich dowolnych elementów w ogrodzeniu jest szybki i nieskomplikowany. Trudno popełnić jakiś poważny błąd montażowy. Uzyskuje się z nich odpowiednio stabilne słupki i murki, bo mają fabrycznie przygotowane otwory na zbrojenie ze stali. Ogrodzenie rośnie w oczach. Nasze, łącznie z wykonaniem głębokich fundamentów na froncie i osłonięciem reszty działki, było gotowe po 2 tygodniach.

   

  Wybrałem model pustaków dobrze imitujący jasny łupany granit oraz najprostszy w kształcie model przęseł ze stali, z dekoracyjnym łukiem i delikatnymi floresami, uważając, żeby między profilami nie mogły wejść na działkę cudze psy. Na początku zamierzałem kupić przęsła z kutej stali, lecz wyglądały zbyt masywnie.

   

  Stalowe przęsła na ogrodzeniu - na podmurówkę skapuje rdza!
  Po roku na działce również ogrodziłem kojec dla psa, o wymiarach 6 × 10 m. Zastosowałem identyczne niskie panele z powlekanego drutu i prefabrykowaną podmurówkę. Lekki prefabrykowany system umożliwia łatwą rozbudowę lub modernizację ogrodzenia.

   

 • Magda: najbardziej podobają mi się przęsła z prostym poziomym układem, jednak te, które wybrał mąż, lepiej pasują do stylu domu. Profile stalowe producent zamknął od góry kapturkami w kształcie grotu, lecz od dołu pozostawił otwarte. Skutkuje to tym, że na podmurówkę skapuje rdza, powstająca od skraplającej się wewnątrz profili pary wodnej.

   

  Na betonowych czapach podmurówki pojawiły się plamy, mimo że zaraz po postawieniu ogrodzenia wszystkie betonowe elementy dwukrotnie zaimpregnowaliśmy z mężem specjalistycznym preparatem. Pierwszy raz pędzlami, drugi – natryskarką. Spróbujemy zamknąć profile, np. silikonem, bo rdzawe ślady zaczynają szpecić podmurówkę. Trudno ją umyć, pewnie trzeba będzie posłużyć się kwasem.

   

  Dopóki na gruntowej drodze nie wysypaliśmy tłucznia, rozchlapywana woda z kałuż brudziła jasne pustaki. Umyliśmy je myjką ciśnieniową.

Ogrodzenie z prefabrykowanych elementów betonowych oraz przęsła ze stali - koszty:

 • Ogrodzenie frontowe 27 000 zł + robocizna 5000 zł. 
 • Reszta – 5800 zł + robocizna 1500 zł + trejaż z drewna: 5 × 220 zł/szt.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje