Niedokładne wymierzenie ościeża, zamontowanie drzwi otwierających się w złym kierunku czy nałożenie zbyt dużej ilości pianki, to częste błędy popełniane podczas wymiany drzwi wewnętrznych. Przedstawiamy 10 najczęściej popełnianych błędów podczas wymiany drzwi wewnętrznych.
Przed zakupem drzwi trzeba dokładnie wymierzyć ościeże. Błąd pomiaru będzie skutkował tym, że skrzydło nie będzie pasowało do otworu drzwiowego. Ważna jest nie tylko szerokość otworu, ale również grubość przylgi - stare ościeżnice mają niekiedy nieco inne wymiary niż te stosowane obecnie.
2) Zamontowanie drzwi otwierających się w złym kierunku
Drzwi do łazienek, WC i innych niewielkich pomieszczeń (garderoba, kotłownia) powinny się otwierać na zewnątrz. Wynika to ze względów bezpieczeństwa. Osobie, która zasłabła w środku i nie jest w stanie wyjść, łatwiej przyjść wtedy z pomocą. Gdyby skrzydło otwierało się do wewnątrz, w takiej sytuacji mogłoby zostać zablokowane przez osobę leżącą na podłodze.
3) Pomylenie drzwi prawych z lewymi
Drzwi dzielą się na prawe i lewe. Te pierwsze mają zawiasy widoczne po prawej stronie, natomiast drugie - po lewej. Oba modele wymagają miejsca na swobodny ruch we wnętrzu, do którego się otwierają. Jeżeli go nie będzie, skrzydło będzie blokowało przejście.
4) Odwrotne ustawienie ościeżnicy
Będzie skutkowało tym samym, co pomylenie drzwi lewych z prawymi - skrzydło będzie się otwierało w nieodpowiednim kierunku.
5) Zaniedbanie poziomowania ościeżnicy i regulacji zawiasów
Ustawienie ościeżnicy na oko i niewyregulowanie zawiasów może spowodować samoczynne otwieranie się lub zamykanie drzwi, skrzypienie podczas ruchów oraz ocieranie się skrzydła o posadzkę.
6) Nałożenie zbyt dużej ilości pianki
Nałożenie pianki w nadmiarze może wypaczyć ościeżnicę, przez co skrzydła drzwi przestaną do niej pasować. W konsekwencji skrzydła nie będzie można domknąć.
7) Brak rozpórek podczas piankowania
Ościeżnice mocowane na piankę muszą być rozparte w kilku miejscach (przynajmniej 3). Brak rozpórek będzie skutkował zwichrowaniem futryny w wyniku pęcznienia pianki.
8) Brak dodatkowych kołków przy montażu cięższych drzwi
Osadzenia skrzydła wykonanego z cięższego materiału, np. z litego drewna, wymaga zastosowania nie tylko pianki, ale także kołków rozporowych. Ich brak będzie skutkował tym, że rama nie będzie się dobrze trzymała muru.
Montaż cięższych drzwi wymaga zastosowania nie tylko pianki, ale także kołków rozporowych. (fot. Classen)
9) Brak obróbek ościeża
Po zamontowaniu drzwi, trzeba wyrównać tynki, np. za pomocą gładzi gipsowej. W przeciwnym razie ościeże będzie wyglądało nieestetycznie.
10) Zbyt mocne skrócenie skrzydła
Ościeżnicy i skrzydła nie można skracać dowolnie. Producenci dopuszczają zwykle 3-5 cm. Zbyt mocne skrócenie może powodować jego deformację.
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.
Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.
ale beznadziejny poradnik, chyba dla kogoś kto pierwszy raz w życiu widzi drzwi
Gość Worcel
02-03-2018 20:21
Dobry sposób na drzwi i ich skrzypienie to k2 07. Tani preparat podobny do wd40, ale akurat u mnie więcej tego w sklepie. Psiknę parę raz i po problemie.
Gość wójcicki
10-02-2018 13:09
no lipa jak od samej nowości skrzypią, bo to znaczy, że jakieś zawiasy nie do końca sprawne, chociaż jak dla mnie to wystarczy k2 07 posmarować, taki w sprayu do kupienia w każdym budowlanym sklepie i markecie, naprawia