Widoczna część podmurówki pozostawia wiele do życzenia!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Widoczna część podmurówki pozostawia wiele do życzenia!

Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków... - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie stawiał w 2014 r.

Ogrodzenie od frontu – dł. 27 m, wys. 1,80 m.

 • Fundament - o gł. 1 m, liniowy, zbrojony. 
 • Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych, imitujących łupany piaskowiec, wykończenia z gotowych elementów. 
 • Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo farbą z palety RAL. 
 • Furtki - 3 o szer. 1 m, główna z elektrozaczepem i dzwonkiem (w planach założenie wideodomofonu), dwie do śmietnika z zamkami. 
 • Brama - o szer. 5 m, jednoskrzydłowa z napędem, przesuwna, samonośna. 
 • Reszta ogrodzenia - na monolitycznej podmurówce, ocynkowane słupki (40 × 60 mm) i siatka.
Na słupkach zastosowano kształtki końcowe
Na słupkach zastosowano kształtki końcowe.

Decyzja: do ogrodzenia działki od frontu wybrałem gotowe kształtki betonowe i przęsła ze stali, ponieważ szybko i łatwo się je stawia, nie są bardzo drogie. Od razu zbudowałem również dużą zadaszoną wiatę śmietnikową z dwoma furtkami. Sam wytyczyłem lokalizację bramy i furtek, podzieliłem płot na przęsła. Kolorystykę materiałów dopasowałem do domu, żeby wszystko było spójne i estetyczne.

Resztę terenu ogrodziłem siatką ocynkowaną i dla lepszego osłonięcia prywatnej przestrzeni powiesiłem na niej jeszcze gęstą cieniówkę ogrodniczą. Prace zleciłem firmie, przyjechało czterech murarzy. Przęsła, furtki i bramę samonośną na zamówienie wykonał ślusarz i to on montował elementy ze stali.

Frontowe ogrodzenie z betonowych kształtek i stali
Frontowe ogrodzenie z betonowych kształtek i stali ma wys. 1,80 m (podmurówka 0,30 m, przęsła 1,50 m).

Ogrodzenie z betonowych kształtek i stali - rady i przestrogi:

 • Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. W żelbetonie osadzali liczne ocynkowane słupki. Ten etap prac ślimaczył się przez miesiąc, ponieważ było dużo ręcznego kopania, zbrojenia, zalewania betonem.

  Jednak wygląd widocznej części podmurówki, wystającej ponad poziom gruntu, pozostawia wiele do życzenia. Jej powierzchnia nie jest gładka i równa, bo nie potrafili dobrze ułożyć szalunków, na szczęście, ten element zasłoni wkrótce zimozielony żywopłot. Prosiłem o większą staranność, ale nic to nie dawało. Innym budującym ogrodzenia radzę, żeby przed zatrudnieniem konkretnej ekipy, najpierw drobiazgowo obejrzeli jej poprzednie realizacje.

  Wznosząc murowane elementy na przodzie, robotnicy niczego już nie mogli zepsuć! Gotowe kształtki betonowe, końcowe i środkowe, doskonale do siebie pasują, w otwory w słupkach trzeba włożyć tylko odpowiednią ilość prętów zbrojeniowych i zalać betonem, następnie wykończyć gotowymi czapami. Nie musieli nawet impregnować pustaków, bo zrobiono to w procesie produkcji.

  Chociażby z tego względu ten materiał jest praktyczny, kolejne zalety - nie widać na nim kurzu, myje go deszcz, nie wymaga żadnej konserwacji, do złudzenia przypomina łupany piaskowiec. Od momentu postawienia pierwszej kształtki na fundamencie do zamontowania ostatniego przęsła i elementu ogrodzenia upłynął zaledwie tydzień. Starannie wybrałem listownik, musi być szczelny od zewnątrz, inaczej wpływa do niego woda.

 • Żona chciała poziomy układ szczebli na stalowych przęsłach, ale mnie przypomina on drabinę, więc ostatecznie stanęło na pionowym. Dobre jest to, że dwukrotne zabezpieczenie stali ocynkiem i farbą proszkową gwarantuje długą żywotność przęseł, furtek, bramy, bez jakiejkolwiek pielęgnacji. To ważne, żeby płot nie dodawał właścicielom obowiązków!

Ogrodzenie z betonowych kształtek i stali - koszty:

 • Ogrodzenie frontowe (z bramą i napędem, wiatą śmietnikową) 20 000 zł,
 • Reszta 21 000 zł (w tym robocizna za wszystkie prace 9500 zł).
Brama wjazdowa
Furtka
Boczne ogrodzenie z siatki
Widok na frontowe i boczne ogrodzenie

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość kris

07 Kwi 2021, 20:30

Zgadzam się z przedmówcą. Bardzo ładnie wykonane ogrodzenie.

time image

Gość Paweł

20 Sie 2018, 14:08

Pytanie jest takie ? Jak i kto określał poziom "0" ogrodzenia ? Jeśli inwestor , to nie może mieć pretensji , jeśli murarze to powinni zniwelować teren uwzględnić spady czy też inne i tym samym określić "0" i wysokość wystającego fundamentu,wówczas można uniknąć takich sytuacji.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje