Popełniłam kilka błędów podczas zakładania automatyki do bramy wjazdowej!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Popełniłam kilka błędów podczas zakładania automatyki do bramy wjazdowej!

Przy dobieraniu napędu do bramy wjazdowej zaufałam specjaliście i nie żałuję, chociaż podczas największych upałów automat samoczynnie uruchamiał bramę! Poprosiłam też montera, by nie zakładał w progu bramy kształtki ograniczającej ruch skrzydeł i to był błąd. Bez tego ogranicznika niekiedy ramiona wysuwały się w stronę ulicy, co jest nieprzepisowe i jeszcze pojawiała się groźba ich wyłamania - mówi Olga, Czytelniczka Budujemy Dom, bramę wjazdową użytkuje od 2013 r.

Brama wjazdowa:

 • Dwuskrzydłowa, o szer. 4,28 m. 
 • Skrzydła - każde o szer. 2,10 m, z walcowanej stali. 
 • Słupki - stalowe o śr. 0,10 m. 
 • Fundament - o gł. 0,80 m, liniowy, zbrojony.

Napęd:

 • 2 siłowniki, moc 350 W. 
 • Sterowanie - 3 dwukanałowe piloty.
 • Akcesoria - lampa ostrzegawcza, fotokomórki.
Widok na bramę z ulicy
Widok na bramę z ulicy

Decyzja: pięć lat temu kupiłam kilkuletni dom i na wjeździe na posesję zastałam dwuskrzydłową metalową bramę i furtkę... bez żadnych zamków. Poprzednia właścicielka ich nie założyła. Ponieważ wiedzieli o tym ludzie, wchodzili na działkę, kiedy tylko chcieli. Postanowiłam z tym skończyć i zamontować automatykę.

Napęd przy bramie miał też zapewnić komfort wjazdu. Wcześniej za każdym razem, czyli w dzień i w nocy, musiałam wyjść z samochodu i ją otworzyć, zamknąć. Dodanie automatu okazało się świetnym rozwiązaniem! Żałuję, że ze względu na wysoki kosztorys - najpierw elektryk musiał doprowadzić do wjazdu kable elektryczne - zrezygnowałam z ocynkowania skrzydeł i tylko pomalowałam je farbą do stali.

Skrzydła rozwierają się do 110°.
Skrzydła rozwierają się do 110°

Dobór napędu do bramy wjazdowej - rady i przestrogi:

 • Farba już się zaczęła łuszczyć i czeka mnie malowanie, potem kolejne i kolejne. Dlatego innym właścicielom radzę w takim przypadku jednak oddać wrota do ocynkowania, choć kosztuje to ponad tysiąc złotych plus koszt transportu.

 • Kiedy przyłącze elektryczne było już gotowe, zaprosiłam montera, specjalizującego się w instalowaniu napędów do bram. Zaproponował markowy wyrób, mówiąc, że będzie działał długo i bezawaryjnie. Zaufałam mu i nie żałuję, chociaż podczas największych upałów automat samoczynnie uruchamiał bramę!

  Poniekąd wynikało to z mojej decyzji - dopiero po jego założeniu planowałam utwardzić podjazd kostką, więc poprosiłam montera, żeby na razie nie zakładał w progu bramy kształtki ograniczającej ruch skrzydeł i to był błąd. Bez tego ogranicznika niekiedy ramiona wysuwały się w stronę ulicy, co jest nieprzepisowe i jeszcze pojawiała się groźba ich wyłamania. Poprosiłam fachowca o pomoc, incydenty ustały po tym, jak od nowa zaprogramował ruch wrót i zabezpieczył zawiasy.

 • Do sterowania bramą wjazdową i furtką od początku służą dwukanałowe piloty. Jestem zadowolona z dwóch skrzydeł, chociaż muszę odśnieżać pole w obrębie ich ruchu. Chodzą płynnie. Nie radzę sobie jedynie z awaryjnym otwieraniem. Potrafię zdjąć obudowę i zacząć ręczną obsługę, ale - niestety - nie potrafię wrócić do zdalnej.

Dobór napędu do bramy wjazdowej - koszty:

 • przyłącze elektryczne i napęd z montażem 5000 zł
Jeden z siłowników, sterownik w obudowie, lampa ostrzegawcza.
Jeden z siłowników, sterownik w obudowie, lampa ostrzegawcza
Pilot do sterowania bramą wjazdową

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Jak postawić ogrodzenie modułowe Joniec®?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny