Ogrodzenia z metalu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ogrodzenia z metalu

W grupie produktów z metalu od lat królują siatki ogrodzeniowe. To skutek dostępności i niskiej ceny.

aktualizacja: 2019-02-08 10:51:02

Dawniej oferowano jedynie siatkę z drutu ocynkowanego, którą trzeba było regularnie malować. Obecnie większym popytem cieszy się siatka ocynkowana powlekana tworzywem sztucznym. Oba typy siatki kupuje się w rulonach po 15-25 m wraz z kompletem niezbędnych elementów: słupkami, linką stalową, napinaczami, zaciskami linki. Innym wariantem są gotowe panele z siatką rozciągniętą w ramach ze stali lub aluminium, pomalowaną proszkowo.

Poza wyrobami z siatki, zwolennicy ogrodzenia z metalu mają jeszcze do dyspozycji:

  • przęsła z prętów stalowych bądź aluminiowych;
  • przęsła kute albo z odlewów;
  • kosze, tzw. gabiony.

Gotowe przęsła ze stalowych lub aluminiowych kształtowników i prętów to obecnie najpopularniejsze nowoczesne materiały na ażurowe płoty. Do poziomych kształtowników przykręca się pionowe pręty o przekroju zamkniętym, wykonane z płaskowników, kątowników albo kształtowników. Jeżeli profile mają przekrój otwarty, zamyka się je specjalnym kapturkiem. Przęsła montuje się między słupkami metalowymi, betonowymi bądź murowanymi. Jest to proste, ponieważ oferowane są w kompletach wraz z niezbędnymi akcesoriami.

Współczesne produkty ze stali są długowieczne i wytrzymałe na korozję, gdyż fabrycznie zabezpiecza się je przez ocynkowanie i lakieruje proszkowo. Przęsła dostępne są w wielu wzorach, kolorach z palety RAL i wymiarach (np. o wysokości od 1 do 2,40 m).

Niepowtarzalne artystyczne wyroby z ręcznie kutej stali ciągle należą do pożądanej przez wielu właścicieli elity wśród ogrodzeń. Są najdroższe i nie wszystkich na nie stać. Jednak znalazł się sposób na obniżenie ceny tego rodzaju obiektów i miłośnicy mogą nabyć gotowe przęsła, doskonale imitujące wyroby kowalskie. Są one fabrycznie powleczone nowoczesnymi powłokami, zabezpieczającymi przed korozją. Powtarzalne przęsła są tańsze od modułów kutych ręcznie, bo odlewa się je na linii produkcyjnej.

Konstruowanie ogrodzenia z koszy (gabionów) jest proste i daje ogromne pole do ciekawego zaaranżowania przegrody na granicy działki. Nie wylewa się klasycznych fundamentów - stabilizuje się je tylko punktowo zagłębionymi słupkami (do głębokości min. 70 cm) i wykonuje płytką wylewkę z betonu (powinna być kilka centymetrów szersza od koszy).

Gabiony można w dowolny sposób rozstawić i wypełnić (np. kamieniami, drewnem, szkłem, ziemią i roślinami). Najczęściej powstają one profili stalowych i drutu ocynkowanego ogniowo, niekiedy zostają jeszcze fabrycznie zabezpieczone przed korozją powłoką z PVC, lub pokryte proszkowo lakierem z palety RAL.

Gabiony
Gabiony można wypełnić kamieniami, drewnem, szkłem lub ziemią i roślinami. (fot. Konsport)

Lilianna Jampolska
fot. otwierająca: Metpol

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość bernard

08 Lip 2009, 08:10

Siatka ze środkowego zdjęcia najciekawsza-nie rzuca się w oczy jak ta niebieska.

time image

Gość Ramon

18 Lut 2009, 14:19

Racja to że nie trzeba konserwować jest bardzo ważne ja właśnie z podobnego względu zdecydowałem się na betafence dobrze zabezpieczone przed korozja i wykonane.

time image

Gość GD1

13 Lut 2009, 13:54

Ja wybralem panel od Betafence. Mocny, dobrze wyglada i nic ode mnie nie chce, tzn zero konserwacji. Mam Bekafor Prestige, moglby moze byc wyzszy, ale "dziala" ok ;) .

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje