Posadzka z betonu w salonie - wady i błędy wykonawcze (reportaż)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Posadzka z betonu w salonie - wady i błędy wykonawcze (reportaż)

Było kilka przyczyn wykonania posadzki z betonu w strefie dziennej. Zaraz po odbiorze byliśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego efektu, ale napotkaliśmy też wady - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który posadzkę układał w 2015 r.

aktualizacja: 2022-04-28 18:30:39

Posadzka:

  • Z betonu, cienkowarstwowa, zacierana; pokryta krzemianowo-litowym preparatem wybłyszczającym; pod betonem podkład z żywicy.
  • Obejmuje łącznie 110 m2, w tym na parterze 60 m2.

Podkład na parterze: na wylewce betonowej, zaizolowanej folią przeciwwilgociową i ocieplonej styropianem (o łącznej grubości 10 cm), ułożono wodne ogrzewanie podłogowe, a na nim wylano 5 cm jastrychu.

Decyzja: Było kilka przyczyn wykonania posadzki z betonu w strefie dziennej (i nie tylko). Po pierwsze, ze względu na psa mieszkającego w domu, a nie w ogrodzie. Ponadto z powodu ogrzewania podłogowego oraz z chęci dopasowania wyglądu podłogi do prostego i nowoczesnego wystroju. Zależało nam, z żoną, na materiale, który można łatwo pielęgnować, inaczej ujmując - planowaliśmy duże powierzchnie z małą ilością fug (bo zbiera się w nich brud), tworzące neutralne kolorystycznie tło mebli i sprzętów.

Szary polerowany beton idealnie spełniał kryteria estetyczne i użytkowe (ukończyłem Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych i liczą się dla mnie detale i "smaczki"). W okolicy znalazłem firmę, wykonującą takie posadzki. Obejrzałem w niej ekspozycję, pojechałem też we wskazane miejsca (np. do pubu), w celu zobaczenia dużych realizacji (polecam wizje lokalne, bo efekt nie jest widoczny na małych próbkach). Dopiero potem zleciłem to zadanie. Niestety, okazało się, że w 2015 r. technologia wykonania nie była jeszcze w 100% przetestowana i dopracowana przez tę firmę.

Cienkowarstwowy, zacierany beton (o grubości 10 mm) pokryto krzemianowolitowym preparatem wybłyszczającym
Cienkowarstwowy, zacierany beton (o grubości 10 mm) pokryto krzemianowolitowym preparatem wybłyszczającym.
W dużych płaszczyznach wycięto szczeliny dylatacyjne
W dużych płaszczyznach wycięto szczeliny dylatacyjne.
Polerowanie i mycie wierzchniej powłoki z natryśniętego krzemianowo-litowego preparatu nabłyszczającego
Polerowanie i mycie wierzchniej powłoki z natryśniętego krzemianowo-litowego preparatu nabłyszczającego.

Betonowa podłoga w salonie - rady i przestrogi:

  • Ekipa rozpoczęła działanie od utworzenia, na istniejącym jastrychu, cienkiej warstwy żywicy i przykrycia jej piaskiem kwarcowym. Na parterze zajęło to dzień. Po dwudniowej przerwie technicznej nastąpiło układanie właściwej posadzki cienkowarstwowej (ma grubość 10 mm). Wykonawcy na miejscu przygotowywali specjalną zaprawę betonową (z worków 30 kg), rozprowadzali ją ręcznie, a zacierali ręcznie i mechanicznie. Kiedy wyschła, uzyskali sposobem natryskowym powłokę ochronną (z kilku warstw krzemianowo-litowego preparatu wybłyszczającego) i wypolerowali całość maszynowo. Wcześniej wykonali kilka szczelin dylatacyjnych, ale uprzedzili, że po uruchomieniu podłogówki, beton może jeszcze pęknąć w innych miejscach - kiedy pojawiły się pierwsze rysy, samodzielnie wyciąłem następne dylatacje. Ostatecznie nie jest ich dużo.
  • Zaraz po odbiorze byliśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego efektu - szara, delikatnie błyszcząca i nie dominująca płaszczyzna z przetarciami świetnie dopasowała się do reszty wystroju. Jednak szybko się przekonaliśmy, że powłoka ochronna ma wady (nie uprzedzono nas o tym). Preparat krzemianowo-litowy "jako tako" sprawdza się w salonie, lecz absolutnie nie nadaje się do kuchni i łazienki. Plamy są niezmywalne! Powłoka jest nieodporna na substancje kwaśne, które nawet w lekkim stężeniu zostawiają wykwity (sok, zupa ogórkowa), natomiast przy wysokim stężeniu (wino, ocet) wręcz powodują wżery (szczególnie duże pojawiły się po wybuchu gąsiora z winem, stojącym przy kominku). Doniczka na podstawce też odbarwia posadzkę. Co więcej - po zwykłym przesunięciu krzesła w jadalni pojawiają się ślady, tak jak po chodzeniu boso (na szczęście, po umyciu mopem parowym znikają).
  • Kolejna kwestia, na którą trzeba uczulić, to niedoróbki fachowców. Pojawiły się w trudniej dostępnych miejscach (np. narożnikach). Choć u nas podobno pracowali najlepsi, poleceni przez producenta posadzki, to nie obyło się bez fuszerki. Im mniejsze jest pomieszczenie, tym więcej w nim porów i nierówności. Charakterystyczne jest to, że przy odbiorze zlecenia ich nie widać - uwypukliły się dopiero po jakimś czasie, kiedy zebrał się na nich brud (przy odkurzaniu i myciu jest on nieusuwalny).
  • Oczywiście, rozmawiałem z wykonawcą o naprawie posadzki. Prowadzą do tego dwie drogi. Pierwsza to natryśnięcie kolejnych porcji preparatu, użytego wcześniej (na początku poinformowano mnie o ścieraniu się wierzchu i konieczności renowacji takim sposobem). Jednak ma on tak dużo wad, że skłaniam się ku drugiej metodzie, polegającej na całkowitym zmyciu istniejącej powłoki (są do tego odpowiednie środki) i położeniu bardziej wytrzymałego preparatu poliuretanowego (matowego lub półmatowego). Zlecę to prawdopodobnie po całkowitym wykończeniu wnętrza. Przedtem znowu sprawdzę "na żywo" wygląd polakierowanych powierzchni i porozmawiam z ich użytkownikami. Betonowa posadzka bardzo się nam podoba, postaram się ją po prostu skutecznie odnowić! Jej ogromna zaleta - w zimie dobrze nagrzewa się od podłogówki, więc miło się po niej chodzi w skarpetach.

Koszty materiału i montażu posadzki z betonu:

  • materiały z robocizną 160 zł/m2.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Zacieranie cienkowarstwowego betonu.

Zdaniem naszych Czytelników

23 Apr 2023, 13:02

Dnia 19.04.2023 o 11:43, Zdaniem Czytelnika napisał: a z czasem coraz więcej wad wychodzi. Przy ścianach beton nie jest dobrze roztarty, są smugi, dylatacje zrobili za późno i za mało, dlatego pojawiły się pęknięcia, na ciągu komunikacyjnym widoczne przebarwienia ...

19 Apr 2023, 11:43

Komentarz dodany przez Lilith: U nas podobnie 🙁Na początku zachwyt z efektu, a z czasem coraz więcej wad wychodzi. Przy ścianach beton nie jest dobrze roztarty, są smugi, dylatacje zrobili za późno i za mało, dlatego pojawiły się pęknięcia, na ciągu komunikacyjnym widoczne przebarwienia ...

27 Dec 2022, 11:01

21 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:  Pod koniec jest taka wskazówka " Przy renowacji starego betonu do utwardzenia powierzchni używa się preparatów krzemianowych wcieranych mopem w podłoże..."   A jak się robi betonową dachówkę ...

Dnia 2.04.2022 o 14:10, Gość JarekK napisał: Żeby podłoga wyszła błyszcząca z betonu co mam zrobić Można zacząć od tego artykułu -> https://budownictwob2b.pl/wykanczanie/baza-wiedzy/chemia-budowlana/53497-powloki-ochronne-i-dekoracyjne-na-betonie Pod ...

Gość 123

27 Dec 2022, 08:44

Zrobiłem sobie zacierane w garażu - teraz problem bo trochę wody z samochodu i ślizgawica jest i problem. Nie polecam do domowego garażu.

Gość Pawel

31 Oct 2022, 21:19

Jaki beton byl stosowany zeby uzyskac taki efekt? Bede wykonywal tska posadzke przy okazji wylewania plyty fundamentowej i z tego co widzialem efelt jest ciemniejszy z wiekszymi mazami. Pozdrawiam

02 Apr 2022, 14:32

Ciekawe... W starym domu, w którym się wychowywałem, w sieni była posadzka betonowa. Gładziutka i błyszcząca. Chemii wtedy nie znali... Podobnie zresztą byłem zdziwiony na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Nagrobki stoją ponad 150 lat i krawędzie liter na nich są ostre, ...

Gość JarekK

02 Apr 2022, 14:10

Żeby podłoga wyszła błyszcząca z betonu co mam zrobić

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!