Posadzka z betonu w salonie - wady i błędy wykonawcze (reportaż)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Posadzka z betonu w salonie - wady i błędy wykonawcze (reportaż)

Było kilka przyczyn wykonania posadzki z betonu w strefie dziennej. Zaraz po odbiorze byliśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego efektu, ale napotkaliśmy też wady - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który posadzkę układał w 2015 r.

Posadzka:

  • Z betonu, cienkowarstwowa, zacierana; pokryta krzemianowo-litowym preparatem wybłyszczającym; pod betonem podkład z żywicy.
  • Obejmuje łącznie 110 m2, w tym na parterze 60 m2.

Podkład na parterze: na wylewce betonowej, zaizolowanej folią przeciwwilgociową i ocieplonej styropianem (o łącznej grubości 10 cm), ułożono wodne ogrzewanie podłogowe, a na nim wylano 5 cm jastrychu.

Decyzja: Było kilka przyczyn wykonania posadzki z betonu w strefie dziennej (i nie tylko). Po pierwsze, ze względu na psa mieszkającego w domu, a nie w ogrodzie. Ponadto z powodu ogrzewania podłogowego oraz z chęci dopasowania wyglądu podłogi do prostego i nowoczesnego wystroju. Zależało nam, z żoną, na materiale, który można łatwo pielęgnować, inaczej ujmując - planowaliśmy duże powierzchnie z małą ilością fug (bo zbiera się w nich brud), tworzące neutralne kolorystycznie tło mebli i sprzętów.

Szary polerowany beton idealnie spełniał kryteria estetyczne i użytkowe (ukończyłem Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych i liczą się dla mnie detale i "smaczki"). W okolicy znalazłem firmę, wykonującą takie posadzki. Obejrzałem w niej ekspozycję, pojechałem też we wskazane miejsca (np. do pubu), w celu zobaczenia dużych realizacji (polecam wizje lokalne, bo efekt nie jest widoczny na małych próbkach). Dopiero potem zleciłem to zadanie. Niestety, okazało się, że w 2015 r. technologia wykonania nie była jeszcze w 100% przetestowana i dopracowana przez tę firmę.

Cienkowarstwowy, zacierany beton (o grubości 10 mm) pokryto krzemianowolitowym preparatem wybłyszczającym
Cienkowarstwowy, zacierany beton (o grubości 10 mm) pokryto krzemianowolitowym preparatem wybłyszczającym.
W dużych płaszczyznach wycięto szczeliny dylatacyjne
W dużych płaszczyznach wycięto szczeliny dylatacyjne.
Polerowanie i mycie wierzchniej powłoki z natryśniętego krzemianowo-litowego preparatu nabłyszczającego
Polerowanie i mycie wierzchniej powłoki z natryśniętego krzemianowo-litowego preparatu nabłyszczającego.

Posadzka z betonu w salonie - rady i przestrogi:

  • Ekipa rozpoczęła działanie od utworzenia, na istniejącym jastrychu, cienkiej warstwy żywicy i przykrycia jej piaskiem kwarcowym. Na parterze zajęło to dzień. Po dwudniowej przerwie technicznej nastąpiło układanie właściwej posadzki cienkowarstwowej (ma grubość 10 mm). Wykonawcy na miejscu przygotowywali specjalną zaprawę betonową (z worków 30 kg), rozprowadzali ją ręcznie, a zacierali ręcznie i mechanicznie. Kiedy wyschła, uzyskali sposobem natryskowym powłokę ochronną (z kilku warstw krzemianowo-litowego preparatu wybłyszczającego) i wypolerowali całość maszynowo. Wcześniej wykonali kilka szczelin dylatacyjnych, ale uprzedzili, że po uruchomieniu podłogówki, beton może jeszcze pęknąć w innych miejscach - kiedy pojawiły się pierwsze rysy, samodzielnie wyciąłem następne dylatacje. Ostatecznie nie jest ich dużo.
  • Zaraz po odbiorze byliśmy bardzo zadowoleni z osiągniętego efektu - szara, delikatnie błyszcząca i nie dominująca płaszczyzna z przetarciami świetnie dopasowała się do reszty wystroju. Jednak szybko się przekonaliśmy, że powłoka ochronna ma wady (nie uprzedzono nas o tym). Preparat krzemianowo-litowy "jako tako" sprawdza się w salonie, lecz absolutnie nie nadaje się do kuchni i łazienki. Plamy są niezmywalne! Powłoka jest nieodporna na substancje kwaśne, które nawet w lekkim stężeniu zostawiają wykwity (sok, zupa ogórkowa), natomiast przy wysokim stężeniu (wino, ocet) wręcz powodują wżery (szczególnie duże pojawiły się po wybuchu gąsiora z winem, stojącym przy kominku). Doniczka na podstawce też odbarwia posadzkę. Co więcej - po zwykłym przesunięciu krzesła w jadalni pojawiają się ślady, tak jak po chodzeniu boso (na szczęście, po umyciu mopem parowym znikają).
  • Kolejna kwestia, na którą trzeba uczulić, to niedoróbki fachowców. Pojawiły się w trudniej dostępnych miejscach (np. narożnikach). Choć u nas podobno pracowali najlepsi, poleceni przez producenta posadzki, to nie obyło się bez fuszerki. Im mniejsze jest pomieszczenie, tym więcej w nim porów i nierówności. Charakterystyczne jest to, że przy odbiorze zlecenia ich nie widać - uwypukliły się dopiero po jakimś czasie, kiedy zebrał się na nich brud (przy odkurzaniu i myciu jest on nieusuwalny).
  • Oczywiście, rozmawiałem z wykonawcą o naprawie posadzki. Prowadzą do tego dwie drogi. Pierwsza to natryśnięcie kolejnych porcji preparatu, użytego wcześniej (na początku poinformowano mnie o ścieraniu się wierzchu i konieczności renowacji takim sposobem). Jednak ma on tak dużo wad, że skłaniam się ku drugiej metodzie, polegającej na całkowitym zmyciu istniejącej powłoki (są do tego odpowiednie środki) i położeniu bardziej wytrzymałego preparatu poliuretanowego (matowego lub półmatowego). Zlecę to prawdopodobnie po całkowitym wykończeniu wnętrza. Przedtem znowu sprawdzę "na żywo" wygląd polakierowanych powierzchni i porozmawiam z ich użytkownikami. Betonowa posadzka bardzo się nam podoba, postaram się ją po prostu skutecznie odnowić! Jej ogromna zaleta - w zimie dobrze nagrzewa się od podłogówki, więc miło się po niej chodzi w skarpetach.

Koszty materiału i montażu posadzki z betonu:

  • materiały z robocizną 160 zł/m2.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Zacieranie cienkowarstwowego betonu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje