Wykończenie ścian i podłóg w salonie - przegląd i ceny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wykończenie ścian i podłóg w salonie - przegląd i ceny

Kolory i faktury to w aranżacji najbardziej znaczące elementy, dlatego też wykończenie największych płaszczyzn w domu - ścian i podłóg - będzie przesądzało o stylu, nastroju i komforcie wnętrza.

JAK MOŻEMY WYKOŃCZYĆ ŚCIANY W SALONIE?

Kiedy myślimy o wykończeniu ścian, pierwszym sposobem, który przychodzi nam do głowy, jest malowanie. Jeśli postawimy na farby, nie możemy się winić za brak wyobraźni lub odwagi w wyborze środków. Farby oferują mnóstwo wariantów doboru koloru - zwłaszcza jeśli korzystamy z mieszalnika.

Są też coraz doskonalsze. Świetnie kryją powierzchnię (niekiedy wystarczy jedna warstwa), nie kapią, szybko schną, nie wydzielając przy tym szkodliwych dla zdrowia związków. Co więcej, tworzą na ścianie gładką, łatwą do zmywania, ale jednocześnie matową powierzchnię. Pozwalają też na podążanie za trendami - dzięki nim bez problemu wniesiemy do wnętrza najmodniejszy kolor roku.

Jeżeli w modzie będą wzory - wystarczy użyć szablonu i drugiego koloru. Zależy nam na artystycznej grze barw, która zmienia się wraz z nasłonecznieniem pokoju? Wypróbujmy sztuczkę z dwoma lub trzema odcieniami jednego koloru. A jeśli na topie będą naklejki? Wybierzemy ulubioną by nakleić ją na pomalowaną ścianę.

Tapeta na flizelinie Tipsy Love z kolekcji Anima hiszpańskiej marki Coordonné
Tapeta na flizelinie Tipsy Love z kolekcji Anima hiszpańskiej marki Coordonné, przedstawiająca scenki rodzajowe. Cena rolki (szer. 53 cm, dł. 10 m) 338 zł. (fot. JVD)
Ściana pokryta farbą w kolorze Głęboki fiolet Shadow 2117-30
Ściana pokryta farbą w kolorze roku 2017 wybranym przez zespół marki Benjamin Moore. Głęboki fiolet Shadow 2117-30 należy do palety 23 kolorów inspirowanych dziełami mistrzów, takich jak Vermeer czy Caravaggio. (fot. B.M. Polska)
Tapeta Chinese Pattern Blue młodej marki Mind the Gap
Tapeta Chinese Pattern Blue młodej marki Mind the Gap pochodzącej z Transylwanii; dziełem zespołu projektantów jest także obraz. (fot. Dekorian)
Ściana pokryta betonem architektonicznym Colorado® Nano Concrete Effect
Ściana pokryta betonem architektonicznym Colorado® Nano Concrete Effect. Beton ma postać masy, którą nakłada się jedno- lub dwuwarstwowo. Na zdjęciu w kolorze Silver shadow. Cena 275 zł/10 kg. (fot. B.M. Polska)

TAPETY W SALONIE - POWIEW LUKSUSU

Przy ogromnym wyborze farb, można by zapomnieć o istnieniu tapet. Tym bardziej, że znajdziemy też pokrewne sposoby na pokrycie ścian. Można wybrać tynk strukturalny, glinkę albo farbę strukturalną w celu uzyskania konkretnego efektu - np. stiuku weneckiego, trawertynu, ciosanego kamienia lub betonu. Najprostsza w użyciu jest farba strukturalna. Gęstą plastyczną masę rozprowadza się na ścianie i odpowiednio rzeźbi za pomocą specjalnych wałków, szpachelek lub stempli.

A jednak tapety wracają. Zachwycają przede wszystkim wzorami. Nowoczesne, w stylu pop-art, są przy tym niejako w odwrocie, a triumfy święcą te pokryte zaskakującymi grafikami lub motywami z przeszłości. Mogą to być scenki rodzajowe, skopiowane z dawnych tkanin lub płytek albo rysunki rodem z zeszytów dziewiętnastowiecznych botaników. Tęsknota za wyjątkowością i świetnością popycha nas także w stronę stylu pałacowego, dlatego - tapety nasycone głębokimi barwami, przypominającymi wspaniałe welury i atłasy - pojawiają się w kolekcjach czołowych producentów.

Z drugiej strony, tapety pozwalają nam na niesamowitą metamorfozę wnętrza, dzięki umiejętności naśladowania różnorakich materiałów. Może to być uliczne graffiti, betonowa ściana prosto z loftu czy nieco sfatygowane deski.

Tapeta winylowa włoskiej marki Glamora
Wyglądająca niczym obraz tapeta winylowa włoskiej marki Glamora. Wykonywana jest na wymiar i dostępna też w wersji z izolacją akustyczną. Do produkcji użyto ekologicznych, bezwonnych, oddychających tuszy. Powierzchnia ma miłą w dotyku, przypominającą tkaninę fakturę. Cena od 520 zł/m2. (fot. Dekorian)
Tapeta Latticework rumuńskiej marki Mind the Gap
Tapeta Latticework rumuńskiej marki Mind the Gap, odwzorowująca kunsztownie haftowaną tkaninę. Wszystko zgodnie z deklaracją projektantów: "Mamy wręcz obsesję na punkcie wolności tworzenia i pokazywania tego, co niewidoczne, nieodkryte...". Producent korzysta wyłącznie z naturalnych surowców i bezpiecznych tuszy. (fot. Dekorian)
Fototapeta Still Life z najnowszej kolekcji niemieckiej marki Komar
Fototapeta Still Life z najnowszej kolekcji niemieckiej marki Komar. Nawiązuje do klasycznych motywów kwiatowych, jednak kontrast nadaje kompozycji nowoczesny charakter. Pełna kompozycja o wym. 368 x 254 cm składa się z 8 części i kosztuje 126,90 zł. (fot. Kraina Fototapet)

FOTOTAPETY I PANELE ŚCIENNE W SALONIE - ZABAWA W TRZECH WYMIARACH

Omawiając temat tapet, należy bez wątpienia wspomnieć o fototapetach. Te relikty PRL-u od kilku lat znów są na topie. Zdjęcia miast, przyrody, przestworzy, architektury potrafią przenieść nas w odległe zakątki świata. Mogą też całkowicie zmienić nasze pojmowanie przestrzeni w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dzięki fotografii można bowiem zyskać wrażenie głębi - otwierającej się w miejscu, gdzie powinna być ściana. Wystarczy przykleić fototapetę np. z Mostem Brooklyńskim lub kładką, za którą lśni jezioro.

Nawiązując do tematu przestrzeni i trójwymiarowości, nie sposób nie wspomnieć o panelach ściennych z gipsu, laminowanej płyty MDF lub z tworzywa. Ich zalety to przede wszystkim właściwości dźwiękochłonne i termoizolacyjne. Są też doskonałym rozwiązaniem przy remoncie, bowiem nie wymagają uprzedniego przygotowania ściany (np. zerwania starej tapety). Pamiętać należy jednak, że stosując panele, zmniejszamy sobie minimalnie metraż pomieszczenia, bowiem mają one pewną grubość i zazwyczaj wymagają konstrukcji nośnej.

Płytki ścienne Vecto 155 marki Vandersanden
Płytki ścienne Vecto 155 marki Vandersanden. Powstają poprzez odcięcie lica ręcznie formowanych cegieł, dzięki czemu są lżejsze i mają mniejszą grubość (ok. 2 cm) niż cegły. Dzięki narożnikom wyklejona nimi ściana niemal nie różni się od ściany tradycyjnie wymurowanej z cegieł. Płytki dostępne są w różnych kolorach. (fot. Vandersanden)
Kamień dekoracyjny Arco marki Incana
Kamień dekoracyjny Arco marki Incana, wykonany z betonu i keramzytu; jest twardy jak beton i lżejszy od zwykłego kamienia. Dostępny jest w postaci płytek o wym. 30 x 10 cm, cena 99,50 zł/opakowanie - 0,5 m2. (fot. Incana)
System ścienny Kerradeco marki Vox (na zdjęciu wzór Art)
System ścienny Kerradeco marki Vox, pozwalający na szybką i łatwą metamorfozę wnętrza. Płyty mają różne wzory - kamienia, betonu, drewna, a nawet mogą przypominać fresk - na zdjęciu wzór Art. Płyty łączy się na pióro i wpust. Cena 159 zł/m². (fot. Vox)

CO ZAMIAST BOAZERII?

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, istnieje potrzeba obcowania z naturą i otaczania się bezpiecznymi, ekologicznymi przedmiotami. Dotyczy to zwłaszcza mebli oraz okładzin ściennych i podłogowych. Coraz więcej firm proponuje więc bezpieczne farby, tapety wykonane z naturalnych materiałów i pokryte bezpiecznym drukiem. Powraca także drewno, jednak nie w postaci boazerii, lecz oryginalnych paneli składających się z misternie wykończonych elementów.

MODNE PANELE PODŁOGOWE - NIE TYLKO DREWNO

Drewno nie jest materiałem tanim, a przy tym wymaga czasowej konserwacji, dlatego też powstały panele laminowane. Ponieważ nie chcemy rozstawać się z cechami drewna, panele najczęściej zyskują właśnie jego wygląd. Co więcej, do drewna upodabniają się również płytki ceramiczne. Jako że dzięki naśladownictwu optycznie sprawiają wrażenie ciepłych i dobrze korespondują z wystrojem salonu, zaczęły zdobywać tę przestrzeń także w domach na północy Europy, gdzie nie narzekamy często na wysokie temperatury.

Poza tym zaletą "drewnianych" płytek jest wysoka wytrzymałość na ścieranie, wahania temperatury i wilgoć. Nie zawsze jednak stawiamy na drewno. Czasem wybierzemy płytki z marmuru czy granitu albo panele podszywające się pod kamienne okładziny lub beton. Chcąc zachować miękkość i ciepło, wiele osób rezygnuje z kamienia na rzecz przeżywających swoisty renesans wykładzin. Ich zaletą jest nie tylko łatwość, z jaką udają inne materiały. Są miękkie i ciepłe, dobrze izolują i łatwo się je układa. Ponadto, w razie uszkodzenia, można bez problemu wymienić fragment lub skorygować ułożenie wykładziny w razie remontu.

Co więcej, nowoczesne wyroby mogą być zindywidualizowane, dzięki temu, że komponuje się je z płyt przypominających puzzle. Poszczególne elementy mogą różnić się kolorem, co pozwala na ułożenie konkretnego, niepowtarzalnego wzoru. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by uruchomić wyobraźnię i wykreować swoją wyjątkową przestrzeń.

Płytki Rosta Graphite
Płytki Rosta Graphite - szkliwione, błyszczące, mrozoodporne; wym. 42 x 42 cm, kosztują 39,99 zł/m². (fot. Cersanit)
Podłoga korkowa Slice Marble marki Wicanders
Cicha, ciepła i wytrzymała podłoga korkowa Slice Marble marki Wicanders. Panele o wym. 905 x 295 mm pokryte są lakierem ceramicznym. Cena 154,90 zł/m². (fot. Wicanders)

DREWNO W SALONIE, CZYLI NATURALNIE, CIEPŁO I MIĘKKO

Czy jeśli mamy już ściany, to możemy kłaść podłogi? A może odwrotnie? Jednej odpowiedzi nie ma, bowiem wszystko zależy od tego, jakiego przygotowania potrzebują powierzchnie w danym pomieszczeniu, oraz czym chcemy je wykończyć. W salonie najczęściej wybieranym materiałem na posadzkę jest drewno, lecz zanim je położymy, powinniśmy zakończyć wszystkie prace mokre, a zatem tynkowanie, i (najlepiej) także malowanie ścian.

Drewno jest piękne, niepowtarzalne i przyjemne w kontakcie. Jest też dość wrażliwe na wilgoć, choć producenci desek i drewnianych paneli stosują bejce i lakiery, które mają za zadanie nie tylko barwić, ale i zabezpieczać naturalny materiał przed działaniem czynników zewnętrznych. Właśnie z racji wytrzymałości na wilgoć, ścieranie i drobnoustroje, ale i piękno, przez długi czas najchętniej wybieraliśmy drewno egzotyczne. Dziś znów wracają gatunki rodzime, a co za tym idzie - także jasne kolory drewnianych posadzek.

Wśród licznych zalet drewna trzeba wymienić to, że jest ono ciepłe w dotyku, w znacznym stopniu izoluje akustycznie i jest dość sprężyste. Z tych właśnie względów poważną konkurencję dla drewna stanowi korek. Lekki, miękki, ma doskonałe właściwości izolacyjne. Może też udawać drewniane deski i panele, podłogę malowaną, parkiet, a nawet kamień. Jest łatwy w układaniu i można stosować go na ogrzewanie podłogowe. Te cechy sprawiają, że może on bez trudu grać główną rolę w naszych aranżacyjnych poczynaniach.

Podłoga dębowa z kolekcji No Limits
Podłoga dębowa z kolekcji No Limits. Gruba warstwa drewna pozwala na renowację aż do 9 razy. Szczotkowana powierzchnia drewna pokryta jest barwną bejcą, olejem lub lakierem. Podłogi łączone są na pióro i wpust. (fot. Baltic Wood)
Podłoga krzywoliniowa holenderskiej marki Bolefloor - na zdjęciu Dąb Rustic
Podłoga krzywoliniowa holenderskiej marki Bolefloor. Deski mają niepowtarzalne krzywizny boczne. Na zdjęciu Dąb Rustic. Szer. desek 150-350 mm. (fot. Quercus)
Podłoga dębowa Onyx w kolorze czarnym
Podłoga dębowa Onyx w kolorze czarnym, uzyskanym poprzez proces wędzenia, pokryta kilkakrotnie bezbarwnym lakierem utwardzanym promieniami UV. (fot. Kaczkan)

PANELE WIELKICH MOŻLIWOŚCI, CZYLI PODŁOGI LVT

Luksusowe płytki winylowe LVT (luxury vinyl tiles) cenione są przede wszystkim za wyjątkową trwałość. Technologia laminowania pod ciśnieniem kilku warstw i wierzchnia warstwa winylu sprawiają, że płytki są odporne na uszkodzenia. Najlepsi producenci, tacy jak Amtico (na zdjęciu) - światowy lider produkujący od ponad 50 lat podłogi LVT - udzielają na nie dożywotniej gwarancji. Zatopiona pomiędzy warstwami błona fotograficzna sprawia, że mogą idealnie naśladować strukturę naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy ceramika.

Luksusowe płytki winylowe LVT (fot. Amtico)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny