Wykańczanie ścian - paleta możliwości
Kiedy zaczynamy prace wykończeniowe, na myśl przychodzą nam różne techniki wykańczania ścian. Zazwyczaj jednak wybieramy najprostsze, sprawdzone sposoby. Malowanie ścian jest nie tylko stosunkowo łatwe, ale też najbardziej wszechstronne. Nie wymaga też specjalnych umiejętności, bo nowoczesne farby nie kapią i doskonale kryją (nawet już jedna warstwa).
Większym wyzwaniem może się okazać nie samo malowanie, ale wybór odpowiedniego koloru. Projektanci przekonują, że idealnie pomalowane wnętrze to takie, w którym wykorzystano farby w co najmniej dwóch odcieniach - położonych tak, by korygowały miejsca mniej doświetlone światłem dziennym.
Jeśli mamy ochotę pobawić się nie tylko kolorem, ale i strukturą, wybierzmy do dekoracji ścian tynk strukturalny, glinkę albo farbę z efektem np. stiuku weneckiego, trawertynu, ciosanego kamienia lub betonu. A jeśli marzy nam się coś wyjątkowego, możemy wybrać farbę udającą rdzę lub taką, która będzie się mienić niczym syreni ogon.
Tapety, okładziny z korka - urzekające wzory
Jak łatwo się domyślić, malowanie może być dość skomplikowane, jeśli w grę wchodzą efekty specjalne. Chcąc mieć wyjątkową ścianę bez większego wysiłku, trzeba porzucić farby na rzecz tapet. Na rynku jest tak wiele urzekających wzorów, że największym wyzwaniem wydaje się być wybór tego jednego.
Przy zakupie musimy też wziąć pod uwagę właściwości tapet. Składają się one z różnych warstw, a oprócz papieru wykorzystuje się do ich produkcji także syntetyki. Te z papieru są najtańsze, jednak trwałość nie jest ich mocną stroną.
Znacznie mocniejsze są tapety winylowe, które nie chłoną kurzu i można je delikatnie czyścić, bowiem na wierzchu pokryte są folią. Podobne właściwości mają tapety na flizelinie, ale od spodu mają jeszcze dodatkową warstwę, która wycisza i pozwala uniknąć zmarszczek i bąbli przy ich układaniu.
Bezkonkurencyjne pod względem trwałości są tapety z włókna szklanego - niestraszne im zadrapania czy szorowanie, mogą wytrzymać nawet 30 lat. Zwykle są jednobarwne, zdobione wypukłymi wzorami i wymagają malowania.
Jeśli lubimy przytulne wnętrza, dobrą alternatywą będą okładziny z korka, które świetnie wygłuszają i ocieplają pomieszczenie. Podobne zalety mają tapety z tkanin, ale nie są tak praktyczne - wymagają czyszczenia środkami do tkanin, można je też łatwo uszkodzić. Niewątpliwie są jednak wyjątkowo piękne, choć to piękno ma swoją cenę.
Wykańczanie ścian z efektem 3D
Na tapetach pojawiają się nie tylko płaskie wzory, ale także modne struktury 3D. Oczywiście trudno tu oczekiwać spektakularnych efektów, dlatego poszukiwacze faktur koncentrują się na innych rozwiązaniach. Iluzja głębi czy niemal namacalnej powierzchni piaskowca jest niemal doskonała w przypadku niektórych fototapet, ale widzieć, to co innego niż dotknąć. Wiele osób wybiera więc okładziny, które co prawda kradną kilka centymetrów przestrzeni, ale dają prawdziwą, nie iluzoryczną głębię.
Panele ścienne wykonane z gipsu, laminowanej płyty MDF lub tworzywa zachwycają przeskalowanymi elementami faktury i kolorami. Mają też właściwości dźwiękochłonne i termoizolacyjne - świetnie sprawdzą się w sypialni, biurze czy pokoju z kinem domowym. Hitem 3D stały się wszelkie mozaiki i kamień dekoracyjny. Łupek, piaskowiec, trawertyn, stara cegła - to wszystko mamy dziś w zasięgu ręki.
Kamień dekoracyjny na ścianie a rola światła
Kamień dekoracyjny - zarówno naturalny, jak i modyfikowany - jest efektowny sam w sobie, jednakże odpowiednie oświetlenie może sprawić, że będzie się prezentował naprawdę wyjątkowo. Dobrze rozplanowane oświetlenie boczne wydobywające piękno kamienia jest w stanie zmienić wnętrze w niezwykły amfiteatr. Jeszcze bardziej spektakularne efekty uzyskuje się podświetlając naturalny kamień od tyłu. Wyjątkowy pod tym względem jest onyks. Kamień ten charakteryzuje się wyjątkową przezroczystością, dzięki czemu ujawnia on swoją niezwykłą strukturę i kolory.
Wybieramy posadzkę - drewno się nie nudzi
Pora skupić się na czymś bardziej przyziemnym. Posadzki to nie mniej ekscytujący temat, i równie ważny. Tu niezwykle istotne są względy praktyczne, więc najczęściej polegamy na rozwiązaniach nam znanych i sprawdzonych.
Bez wątpienia należy do nich drewno pod różnymi postaciami. Deski, parkiet i drewniane panele będą służyć nam przez długie lata, a wiek może dodać im tylko uroku. Raczej nie musimy się obawiać, że przez swoją długowieczność się nam znudzą. Ich piękno jest z gatunku tych ponadczasowych. Oczywiście są płytki i panele, które z drewnem mają wspólny wygląd, a do użytkowników przemawiają łatwością w utrzymaniu.
Czy jest więc sens stosowania prawdziwego drewna w postaci drewnianych paneli lub desek? Owszem, wygląd może zmylić, jednak dla wielu osób istotna jest świadomość, że obcują z naturą, stąpają po szlachetnym materiale. Za drewnem przemawia także to, że można poddawać je cyklinowaniu, olejowaniu, lakierowaniu lub malowaniu i w ten sposób nie tylko odnawiać, ale i zmieniać. Drewno ma także inne wyjątkowe właściwości - izoluje termicznie i akustycznie, a to cechy, których wiele osób poszukuje, by stworzyć wnętrze przytulne i ciche.
Płytki ceramiczne i posadzki kamienne - do jakich wnętrz będą pasować?
Kiedyś uciekaliśmy od ich chłodu, dziś - w dobie nowoczesnych systemów ogrzewania - nie musimy. Płytki ceramiczne i posadzki kamienne rozgościły się w naszych salonach. Cenimy je za niezniszczalność i sterylność. Lubimy je ze względu na różnorodność, umiejętność podszywania się pod inne materiały - nie tak praktyczne jak one.
Drewno, marmur, łupek - wszystko to możemy mieć bez obawy o koszty i trwałość posadzki. Jedni wybierają je ze względu na minimalistyczny charakter, a inni wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od wzorów, kolorów i faktur. A te mogą być naprawdę wyjątkowe. Najbardziej zadziwiają mozaiki, z których powstają np. dywany kwiatów lub wielkoformatowe obrazy.
Najbardziej monumentalnie wyglądają płytki wielkoformatowe imitujące marmur lub granit oraz posadzki z kamienia naturalnego. Ten ostatni, mimo nadzwyczajnej szlachetności, rzadziej gości w naszych domach. Nie należy bowiem do najtańszych, a także nie jest tak odporny na zniszczenie, jak płytki. Oczywiście granit należy do wyjątkowo trwałych, ale i on wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szkodzą mu też detergenty, które są tak powszechnie używane w naszych domach.
Wykładziny znowu modne
Choć może to brzmieć absurdalnie, to wiele wspólnego z płytkami mają nowoczesne wykładziny, które znów zyskują w naszych oczach. Trzeba przyznać, że są wyjątkowo wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Co więcej - doskonale tłumią dźwięki i ocieplają wnętrze. Za ich pomocą stworzymy płaszczyznę idealnie gładką lub odwrotnie - idealnie miękką, pozwalającą nam brodzić w wysokim runie. Jeśli ktoś obawia się, że wykładzina nie pozwala na indywidualizację wnętrza, jest w błędzie. Nowoczesne wykładziny można składać z... płytek o różnych kolorach, tworząc wyjątkowy, niepowtarzalny wzór.
Redakcja BD