Wykonawca bramy i przęseł był skrajnie niesłowny!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonawca bramy i przęseł był skrajnie niesłowny!

Wykonawca bramy i przęseł kosztował mnie sporo nerwów, ponieważ był skrajnie niesłowny. Zaraz po zamówieniu zgodnie z umową dostarczył słupki, ale potem totalnie nawalał. Umawiał się ze mną na montaż, ja zwalniałem się z pracy, czekałem godzinami, a on… się nie pojawiał - mówi Paweł, Czytelnik Budujemy Dom, który ogrodzenie użytkuje od 2014 r.

Działka: wymiary 30 x 40 m; grunt piaszczysty.

Ogrodzenie:

  • Od frontu - dł. 30 m, wys. podmurówki 0,20 m, wys. przęseł 1,40 m; podmurówka, murki i śmietnik z betonowych bloczków fundamentowych, które otynkowano; przęsła ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo szarą farbą;
  • Reszta - z ocynkowanej siatki i słupków o średnicy 40 mm.
  • Fundament - o gł. 0,70 m, liniowy, zbrojony.
  • Furtki - główna o szer. 1 m, z elektrozaczepem i wideodomofonem; do śmietnika 2 szt. o szer. 1 m.
  • Brama - o szer. 5 m, jednoskrzydłowa, przesuwna, samonośna, z napędem.

Decyzja: ogrodzenie postawił generalny wykonawca, który budował dom. Wykorzystywał do tego przerwy techniczne na budowie. Wykonał fundament liniowy, na froncie działki wymurował z bloczków fundamentowych podmurówkę i murki, a potem je otynkował.

Żona chciała prosty mur, otynkowany takim samym tynkiem, jak dom. Murarze zrobili z płyt OSB daszki, które starannie obrobili identyczną blachą, jaką mamy na dachu domu. To sprawia, że wszystkie wykończenia na domu i płocie są "z jednej parafii".

Przygotowali też wtedy głębokie na 1,5 m zbrojone fundamenty pod słupki dla szerokiej przesuwnej bramy i wmurowali słupki pod przęsła. Elementy ze stali zamówiliśmy u poleconego przez znajomych producenta. Sami zaprojektowaliśmy ich prosty pionowy układ.

Przęsła ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo szarą farbą
Przęsła ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo szarą farbą
Bok działki ogrodzono siatką, rozpiętą na słupkach
Bok działki ogrodzono siatką, rozpiętą na słupkach

Budowa ogrodzenia - rady i przestrogi:

  • Wykonawca bramy i przęseł kosztował mnie sporo nerwów, ponieważ był skrajnie niesłowny. Zaraz po zamówieniu zgodnie z umową dostarczył słupki, ale potem totalnie nawalał. Umawiał się ze mną na montaż, ja zwalniałem się z pracy, czekałem godzinami, a on... się nie pojawiał. Wskutek tego po przeprowadzce przez pół roku mieszkaliśmy na otwartej od frontu działce. Oczywiście, wyciągnąłem konsekwencje finansowe, dzięki odpowiednio skonstruowanej umowie. Radzę wszystkim stawiającym ogrodzenia dobrze ją przygotować na takie ewentualności!
  • Drugi nieogrodzony bok działki postanowiłem ogrodzić porządnie, ale tanio. Kupiłem solidną siatkę z ocynkowanego drutu o gr. 4 mm oraz słupki, też z ocynkiem. Powinny być trwałe i nie wymagać żadnej obsługi. Sprawdziłem, że systemowe materiały z wyższej półki byłyby droższe.

Koszty budowy ogrodzenia:

  • Front - elementy stalowe 14 000 zł (minus kary umowne za niedotrzymanie terminu), materiały na fundamenty, murki, podmurówka 3500 zł, daszki na murowanych elementach i obróbka blacharska 550 zł. 
  • Ogrodzenie boczne - robocizna 1500 zł, siatka 1000 zł, reszta 1850 zł.

Galeria zdjęć

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA