Podczas budowy ogrodzenia własnoręcznie wypełniałam gabiony kamieniami polnymi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podczas budowy ogrodzenia własnoręcznie wypełniałam gabiony kamieniami polnymi

Gabiony wypełniłam własnoręcznie, starając się nie uszkodzić ocynku na drutach. Przez 7 dni przepuściłam przez ręce, kamień po kamieniu, 7 t materiału. Nie płukałam go wcześniej, deszcz sam usunął resztki ziemi. Koszy nie zabezpieczyłam od góry daszkiem, ani nawet kratką. Kamieni nie ubywa... - mówi Ania, Członkini Klubu Budujących Dom, która ogrodzenie stawiała w 2014 r.

Ogrodzenie:

 • Od frontu – z gabionów ocynkowanych ogniowo (drut o gr. 5 mm) i wypełnionych polnymi kamieniami oraz przęsłami ze stali ocynkowanej i drewna (krajowy modrzew), wys. 1,5 m. 
 • Fundament – o gł. 0,8 m. 
 • Furtka – o szer. 1,34 m. 
 • Brama – o szer. 4,2 m, dwuskrzydłowa, z napędem. 
 • Reszta ogrodzenia – z prefabrykowaną podmurówką z betonu oraz z gotowych paneli, wykonanych z ocynkowanego drutu o gr. 5 mm, pomalowanego farbą proszkową.
Frontowe ogrodzenie tworzą gabiony z kamieniami polnymi oraz przęsła ze stali i drewna.

Decyzja: podczas podróży po krajach śródziemnomorskich zwróciłam uwagę na kosze gabionowe wypełnione kamieniami. Podobały mi się zarówno w ogrodzeniach, jak i na obrzeżach dróg. Sięgnęłam po nie, kiedy przyszła pora zamknięcia mojej działki. Lubię połączenia naturalnych materiałów, dlatego do kamienia i stali dodałam jeszcze drewno. Jest takie samo, jak na elewacjach domu i ma za zadanie wizualnie ocieplić "techniczne" ogrodzenie.

W ustaleniu rozmiarów i proporcji elementów na frontowej granicy działki pomogła mi wizualizacja komputerowa. Zrobiłam na własny użytek kilka wersji i wybrałam najlepszą. Gabiony z nowoczesnym wyglądem górowały nad tradycyjnymi rozwiązaniami.

Resztę działki zamknięto systemowoą technologią z prefabrykowanym fundamentem i przęsłami z drutu

Ogrodzenie z gabionów - rady i przestrogi:

 • Stawianie ogrodzenia nadzorował mój tato, który dowodził budową całego domu. Pod przęsła z drewnem i pod gabiony wylał fundament z betonu i osadził w nim stalowe słupki o wym. 40 x 60 mm. Po związaniu betonu postawił kosze, dobrze mocując je do słupków.

  Gabiony wypełniłam własnoręcznie, starając się nie uszkodzić ocynku na drutach. Przez 7 dni przepuściłam przez ręce, kamień po kamieniu, 7 t materiału. Nie płukałam go wcześniej, deszcz sam usunął resztki ziemi. Koszy nie zabezpieczyłam od góry daszkiem, ani nawet kratką. Kamieni nie ubywa…
   
  Aby nie rozepchnęły drucianych koszy, przeciwległe ścianki ściągałam obejmami z nierdzewnego drutu. Założyłam ich wiele co 25 cm na całej wysokości koszy. Mam teraz satysfakcję z wykonanej pracy, doboru materiałów i wyglądu ogrodzenia. Kamień okazuje się wdzięcznym budulcem – wygląda ładnie i naturalnie, nie wymaga konserwacji. Podobnie, jak stalowe kosze, z kurzu myje go deszcz. Jeśli gabiony z wkładem obrosną glony, użyję myjki ciśnieniowej.

  Deski modrzewiowe ułożyłam w poziomie na stalowych przęsłach, celowo zachowując spore odległości. Nie chciałam szczelnego ogrodzenia, bo wygląda masywnie. Drewno zabejcowałam na kolor identyczny, jak na elewacjach i tarasie. Nie obawiam się konserwacji desek co kilka lat. Naturalny materiał ma swoje wymagania, za to odpłaca się szlachetnym wyglądem. Coś za coś!
   
 • Tato doradził mi, żeby resztę ogrodzenia wykonać z gotowych elementów. Panele z drutu razem z kompatybilną systemową podmurówką są bardzo łatwe do zamontowania, praktyczne, estetyczne, pasują do nowoczesnej architektury, no i mają przystępną cenę. Kosztują około 95 zł/mb, czyli kilkakrotnie mniej, niż inne rodzaje materiałów ogrodzeniowych.

  Tato nie wybrał najtańszych wyrobów z tej grupy, tylko panele z najgrubszego drutu o śr. 5 mm, który fabrycznie ocynkowano i pomalowano proszkowo farbą na szary kolor. Jestem zadowolona z uzyskanego efektu! Ogrodzenie z drucianych przęseł optycznie rozciąga przestrzeń działki, jest mało widoczne, co mi bardzo odpowiada.

Ogrodzenie z gabionów - koszty:

 • materiały ze stali, betonu i drewna 15 000 zł, 
 • kamień 7000 zł.
Furtka o szer. 1,34 m jest bardzo wygodna.
Furtka o szer. 1,34 m jest bardzo wygodna.
Gabiony stoją na solidnym fundamencie z betonu i są umocowane do stalowych słupków.
Gabiony stoją na solidnym fundamencie z betonu i są umocowane do stalowych słupków.
Przeczytaj również reportaż z budowy tego domu!

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Budowa drewnianego płotu, kolorowanie drewna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA