Rodzaje dachówek ceramicznych i cementowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rodzaje dachówek ceramicznych i cementowych

Dachówki ceramiczne i cementowe są jednymi z najstarszych materiałów pokryciowych – znany już od XIV wieku, nieszkodliwy przy tym dla zdrowia. Dobrze tłumią hałasy, są nienasiąkliwe, a niewielkie wymiary pozwalają na krycie dachów o bardzo wyszukanej formie.

aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00
Dachówki ceramiczne i cementowe
Rys. 1 - fot. Wienerberger (Von Müller Dachówki)

Wśród dachówek ceramicznych i cementowych najczęściej spotyka się:

  • karpiówkę – wyglądem przypomina łuskę karpia,
  • esówkę – o przekroju litery "S" 
  • mnicha-mniszkę – wklęsła mniszka i wypukły mnich swoją nazwę zawdzięczają częstemu kryciu budowli sakralnych.

Istnieją także regionalne odmiany dachówek ceramicznych i cementowych:

  • romańska,
  • marsylka,
  • flamandzka, jak również ozdobne
  • ręcznie wytwarzane lub wielkoformatowe.

Dachówki dzielą się na proste i zakładkowe rys 1. 

Dobre jakościowo dachówki powinny mieć gładką powierzchnię, dokładnie do siebie przylegać, a po opukaniu wydawać charakterystyczny, czysty dźwięk. Mogą być w kolorze surowca, barwione w masie oraz glazurowane (szkliwione), angobowane.

Zarówno glazura, jak i angoba zwiększają odporność na zabrudzenia i wilgoć, jednak glazurowanie daje lepsze efekty i silniejszy połysk.

Może cię zainteresować
Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jakie odległości zachować montując haki do rynny? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Co to jest drewno klejone? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jaka papa na deskowanie? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jakie wybrać rolety do okien dachowych? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku
Zobacz więcej Zwiń

Naprawa pokrycia tego typu nie wymaga skomplikowanych działań, jedynie wymiany uszkodzonego elementu. We znaki mogą dać się mikroorganizmy (mchy, porosty, glony), które chętnie obrastają północne strony, miejsca zacienione a także niewłaściwie wentylowane dachy – co można traktować jako sygnał zawilgocenia połaci. "Nieproszonych gości" najlepiej usunąć wodą pod ciśnieniem lub specjalnym preparatem.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Röben

 

 

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!