Płaskie pokrycia dachowe i nowoczesne stodoły, czyli połączenie tradycji ze współczesnością

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Płaskie pokrycia dachowe i nowoczesne stodoły, czyli połączenie tradycji ze współczesnością

W dzisiejszych czasach architektura ewoluuje w tempie, które może przyprawić o zawrót głowy. Jednym z najciekawszych trendów, który zyskuje na popularności, jest połączenie nowoczesności z tradycją poprzez tworzenie domów, które nawiązują do charakterystycznego wyglądu stodół, a jednocześnie posiadają płaskie pokrycia dachowe. To połączenie funkcjonalności, estetyki i zrównoważonego rozwoju, które zmienia nasze postrzeganie współczesnej architektury mieszkalnej.

aktualizacja: 2023-10-20 06:30:20
Bratex Dachy
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest dom typu "nowoczesna stodoła"?
  • Jakie produkty oferuje firma Bratex Dachy Mrzygłód?
  • Jak współczesna architektura podchodzi do ekologii?

Nowoczesne stodoły - powrót do korzeni z nowoczesnym akcentem

Dom typu "nowoczesna stodoła" to koncepcja architektoniczna, która odnosi się do tradycyjnych budynków rolniczych, takich jak stodoły czy obory, ale dodaje do nich współczesne elementy, nadając budynkowi nowoczesny charakter. Ta tendencja wywodzi się z dążenia do łączenia tradycji z nowoczesnością, czyniąc z domów miejsce, które odzwierciedla zarówno klasyczny, wiejski styl, jak i nowoczesne udogodnienia.

Jednym z kluczowych elementów nowoczesnych stodół są płaskie pokrycia dachowe. To rozwiązanie architektoniczne, które nie tylko prezentuje się estetycznie, ale również jest niezwykle funkcjonalne. Idealnie sprawdzają się tu pokrycia na rąbek. W ofercie firmy Bratex Dachy Mrzygłód możemy znaleźć aż 3 ich rodzaje.

Najbardziej zaawansowany na rynku rąbek zatrzaskowy

Rąbek Bratex Snap Lock to najbardziej zaawansowany panel zatrzaskowy. Arkusze posiadają szereg zalet, ustalając jednocześnie nowy standard jakości dla niedoścignionych parametrów technicznych, funkcjonalnych i estetycznych. Blacha panelowa stanowi idealny wybór dla dachów o niskim kącie nachylenia. Snap Lock jest wyrobem profesjonalnym, produkcja obejmuje wszelkie aspekty związane z zachowaniem płaskiej powierzchni. W komplecie z właściwie przygotowanym podłożem podkonstrukcji prezentacja arkuszy odsłania obraz prawdziwie płaskiego dachu. 

Zoptymalizowany proces produkcji objęty jest całościowym programem kontroli naprężeń materiału. Pozwala to zachować płaski kształt dachu i prostolinijność profilu. Bratex Snap Lock to elegancki i ponadczasowy wybór. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. W zależności od wyboru wariantu materiałowego gwarancja funkcjonalna na produkt może wynieść aż 75 lat, natomiast na zachowanie koloru 35 lat. Dostępny jest w czterech wariantach wykończenia produktu - każdy z nich nada innego, indywidualnego charakteru budynku.

Proponowane rodzaje wykończenia powierzchni pomiędzy rąbkami to: klasyczna płaska, wyraźna mikro-fala, segmentowa o charakterystyce trapezu oraz niespotykana semi-fala z subtelnym przefalowaniem. 

Rąbek Bratex Snap Lock to najbardziej zaawansowany panel zatrzaskowy
Rąbek Bratex Snap Lock to najbardziej zaawansowany panel zatrzaskowy.

Bratex Snap Lock, który oprócz podstawowej funkcji, jaką jest pokrycie dachu, często wykorzystywany jest również jako elewacja nowoczesnych budynków. 

Modułowy rąbek zatrzaskowy

Doskonałą i bezkompromisową odpowiedzią na rąbek zatrzaskowy układany naprzemiennie jest modułowy rąbek zatrzaskowy Bratex Savoy. To produkt systemowy, którego każdy arkusz jest elementem układanki i łączy się w określony sposób z kolejnym arkuszem. Bratex Savoy to ukłon w stronę pokryć w stylu retro, które były kiedyś bardzo popularne.

Modułowy rąbek zatrzaskowy Bratex Savoy optymalizowany jest pod konkretny dach. Funkcje te realizuje aplikacja internetowa Bratex RoofingCAD, z której korzystają Dystrybutorzy Bratex. Aplikacja dobiera optymalną długość arkuszy przy założonej ich ilości według długości krokwi. System modułowy rąbka Bratex Savoy to tylko dwa arkusze: moduł podstawowy (arkusz długi) oraz dwa razy krótszy moduł uzupełniający (arkusz krótki).

Modułowy rąbek zatrzaskowy Bratex Savoy optymalizowany jest pod konkretny dach
Modułowy rąbek zatrzaskowy Bratex Savoy optymalizowany jest pod konkretny dach.

Rąbek profesjonalny na felc

Bratex Standing Seam to zestaw komponentów do budowy dachów i elewacji. Pokrycie wykonywane jest ze specjalnie dobranych stopów metalu, przy użyciu właściwych akcesoriów, niezbędnych narzędzi, maszyn i profesjonalnego wsparcia technicznego. Panel dachowy lub elewacyjny produkowany jest ze stali, aluminium lub blachy cynkowej. Zapewnia najwyższą szczelność, trwałość i nadaje nieporównywalnego z żadnym innym pokryciem blaszanym charakteru powierzchni. Wybór odpowiedniego rodzaju blachy zależny jest od zapisów w projekcie, specyfiki obiektu lub preferencji inwestora. Blacha na felc pozwala na różnorodne formowanie - jest bardzo plastyczna i podatna na obróbkę, można z niej wykonać niemalże każdy detal i nie ulega pękaniu. Jej specyfika pozwala na wykonanie wszelkich elementów wykończeniowych oraz kształtów połaci, w tym także tych ze stylem zdobionym.

W pakiecie rozwiązania Standing Seam spółka Bratex Dachy Mrzygłód oferuje również wysokiej klasy doradztwo techniczne w szerokim zakresie, w tym bezpłatne wsparcie montażowe na miejscu budowy. Doradztwo obejmuje między innymi rozwiązania aplikacyjne w połączeniu z systemem Standing Seam (sposoby przygotowania podkonstrukcji, rodzaje podłoża, wentylacja połaci, zastosowanie membran paroprzepuszczalnych, paroizolacyjnych i separacyjnych), czy zalecenia dotyczące utrzymania i konserwacji, aby zachować dobrą kondycję dachu lub elewacji przez wiele lat po zakończeniu okresu gwarancji.

Bratex Standing Seam to zestaw komponentów do budowy dachów i elewacji
Bratex Standing Seam to zestaw komponentów do budowy dachów i elewacji.

Ekologia a architektura

Współczesna architektura stawia również nacisk na zrównoważony rozwój i ekologię. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i materiałów w konstrukcji nowoczesnych stodół pozwala na oszczędność energii i minimalizację wpływu na środowisko. Płaskie pokrycia dachowe mogą być wyposażone w panele słoneczne, które pozwalają na pozyskiwanie energii odnawialnej. To nie tylko pomaga w obniżeniu kosztów eksploatacji, ale także przyczynia się do bardziej zrównoważonego trybu życia.

Firma Bratex Dachy Mrzygłód Dzięki współpracy z renomowanym skandynawskim producentem blach lakierowanych SSAB tworzy produkty o najwyższych europejskich standardach jakości. Blacha SSAB GreenCoat w bio-technologii (BT) to zastąpienie w końcowej powłoce lakieru dużej części ropopochodnych związków szwedzkim olejem rzepakowym. Oznacza to mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego dzięki wyeliminowaniu uwalniania szkodliwych substancji do powietrza. Blacha GreenCoat to najbardziej ekologiczne na rynku rozwiązania techniczne przeznaczone do konstrukcji dachów, elewacji i systemów rynnowych. Warto też zauważyć, że metal jest surowcem, który w całości nadaje się do powtórnego przetworzenia. Blachy zabezpieczane są specjalną warstwą cynkową o masie 350 gramów na m², co stanowi aż o 27% lepszą ochronę w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. 

Podsumowując, trend płaskich pokryć dachowych w nowoczesnych stodołach to więcej niż tylko modyfikacja architektoniczna. To symboliczne połączenie naszych korzeni z wizją przyszłości. Nowoczesne stodoły nie tylko odzwierciedlają zmieniające się potrzeby mieszkańców, ale także podkreślają znaczenie harmonii z naturą i troski o środowisko naturalne. To trend, który zyskuje na popularności i może przewiduję, że będzie miał trwały wpływ na przyszłość architektury mieszkaniowej.

Pełna oferta firmy Bratex Dachy Mrzygłód dostępna jest na stronie - www.bratex.pl.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły