Rozmowy o budowaniu domu - dobór rynien

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rozmowy o budowaniu domu - dobór rynien

Dawniej budynek nie miał orynnowania i nie było kłopotu z zawilgoceniem ścian - myśli Inwestor. Ekspert budowlany wyjaśnia czemu tak się działo? Dlaczego wszystkie nowe budynki mają rynny i co oferuje rynek.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Czy budynek może nie mieć orynnowania?
  • Jak dobrać system rynien do budynku?
  • Które rynny wybrać - plastikowe czy stalowe?

Inwestor: No dobrze, to chyba czas na orynnowanie.

Ekspert budowlany: Tak, to kolejny ważny element, który często umyka uwadze inwestorów. A przecież pełni on ważną rolę - odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu. Bez rynien elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu, zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu. A mokra i przemarzająca ściana staje się podatna na atak grzybów i po prostu zniszczenie przez mróz, bo zamarzająca w porach materiału woda wytwarza ogromne ciśnienie. Proszę pamiętać, że typowe materiały budowlane są mrozoodporne, ale tylko w stanie suchym.

Wiem, że teraz rynny są standardem, ale przecież dawniej tak nie było. Kto widział ten element w wiejskich chałupach?

To prawda, ale te domy miały bardzo szerokie i schodzące nisko nad ziemię okapy. Jaki współczesny dom ma takie? Właśnie z tego względu rynny nie były konieczne.

Najpowszechniej montowane są rynny zewnętrzne, wewnętrzne - prowadzone podobnie do pionów kanalizacyjnych wewnątrz budynku - stosuje się czasem do odwodnienia dachów płaskich. Najpopularniejsze są rynny wiszące o przekroju półokrągłym, czasem spotyka się także rynny prostokątne.

Woda z rynien trafia do pionowych rur spustowych, a potem wsiąka w ziemię na terenie działki, trafia do kanalizacji deszczowej, studni chłonnej lub zbiornika deszczówki. Producenci dostarczają wszystkie niezbędne elementy w ramach tzw. systemu rynnowego.

Jak dobrać taki system do budynku?

Dane dotyczące liczby, przekroju i rozmieszczenia rynien i rur spustowych powinny być zawarte w projekcie architektonicznym domu. Jeśli takich informacji w nim brakuje lub chcemy wprowadzić poprawki, parametry możemy obliczyć samodzielnie, korzystając z kalkulatorów udostępnianych przez producentów orynnowania lub oszacować potrzebne przekroje w oparciu o wskaźnik EPD (efektywna powierzchnia dachu): EPD = (W + H/2) x L (patrz rysunek).

Dobór systemu orynnowania do budynku: wymiary niezbędne do obliczenia wskaźnika EPD.
Wymiary niezbędne do obliczenia wskaźnika EPD.

Wartość EPD (trzeba pamiętać, że jest ona orientacyjna!) zależy od wielkości odwadnianej połaci dachu oraz kąta jego nachylenia - z bardziej stromego woda spływa szybciej i może łatwiej ulec spiętrzeniu w rynnach. Stopień spiętrzenia wody w lejach i rurach spustowych zależy natomiast od ich umiejscowienia. W najpopularniejszym wariancie, rury spustowe mocuje się na końcach rynien. To optymalne rozwiązanie w przypadku dachów dwuspadowych o niewielkiej powierzchni.

Jakie są inne warianty?

Aby pełniej wykorzystać przepustowość leja spustowego, można go zainstalować pośrodku długości rynny. Co prawda taki element trudniej wkomponować w elewację, ale dzięki temu jedna rura spustowa może zbierać wodę z większej powierzchni dachu. Najmniej korzystny układ, występujący w dachach czterospadowych oraz skomplikowanych wielopołaciowych, to rura spustowa za narożnikiem. Rury spustowe zakłada się dodatkowo w miejscach, gdzie woda ulega spiętrzeniu, czyli w pobliżu koszy dachowych, lukarn itp.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ale najlepiej chyba zlecić dobranie systemu dekarzowi?

W przypadku dużych i skomplikowanych dachów, obliczenia orynnowania powinien wykonać projektant, uwzględniając natężenie ulewnych deszczów występujących w danym regionie. Nie chodzi o średnią roczną sumę opadów, lecz o najintensywniejsze deszcze. Prostsze dachy nie wymagają takiej dokładności i zwykle wystarczy zdać się na dekarza.

Przejdźmy może do rynien. Które są lepsze plastikowe czy stalowe?

Oba materiały mają zalety i wady. Rynny plastikowe są całkowicie odporne na korozję i bardzo łatwe w montażu. Są niewrażliwe na drobne zarysowania (ewentualne rysy nie są widoczne dzięki barwieniu tworzywa w masie), ale podatne na zniszczenia mechaniczne. Ponadto źle znoszą silne nasłonecznienie - rozgrzane tworzywo bardzo się rozszerza, a pod wpływem słońca rynny mogą nawet zmieniać kolor.

A jak stal, to i korozja?

Niestety tak, ale dotyczy to głównie miejsc, w których fabrycznie naniesione powłoki zostały uszkodzone. Inną wadą rynien stalowych jest trudna obróbka. Do ich montażu trzeba użyć specjalistycznych narzędzi. Z drugiej strony tego typu wyroby są odporne na uszkodzenia mechaniczne i osuwający się śnieg, a pod wpływem uderzenia raczej się odkształcają, niż pękają i można je naprawić. W przeciwieństwie do plastikowych, dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i niską temperaturę.

Czy to już wszystkie materiały, z których wykonuje się rynny?

Plastik i stal zdominowały ten rynek. Dużo mniej popularne są rynny aluminiowe, charakteryzujące się dużą odpornością na korozję i wysoką trwałością. Rynny wykonuje się również z miedzi i blachy cynkowo-tytanowej. Oba te materiały są bardzo trwałe i odporne na korozję, ale ich cena jest wyższa. Dużą zaletą blach bez powłok (miedziane i cynkowo- -tytanowe) jest łatwość kształtowania nietypowych elementów, np. narożników o dowolnym kącie załamania.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje