Dobry dekarz: na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji?

Budowanie domu to proces składający się z wielu etapów, a montaż dachu stanowi jego kulminację. Wieloletnia trwałość i idealne dopasowanie pokrycia dachowego zależą od kilku kluczowych czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia jakość użytych materiałów. Nie mniej istotny jest jednak wybór odpowiedniego dekarza – doświadczonego i profesjonalnego. Jak więc znaleźć takiego specjalistę? Na co szczególnie zwrócić uwagę wybierając ekipę dekarską, aby móc cieszyć się solidnym dachem zapewniającym bezpieczeństwo na wiele lat?

Dobry dekarz: na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji?
Braas Dachówki ceramiczne
Dane kontaktowe:
77 541 20 00
Wschodnia 26 45-449 Opole

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce zawód dekarza wykonuje około 20 tysięcy osób. Najnowsze wyniki ogólnopolskiego badania "Barometr Zawodów", opublikowane w styczniu 2024 roku, wskazują, że dekarz znajduje się na liście zawodów deficytowych. Oznacza to, że w najbliższym roku liczba pracowników gotowych do pracy i posiadających odpowiednie kwalifikacje będzie ograniczona.

Tymczasem zapotrzebowanie na budowę domów rośnie, co czyni rolę dekarza kluczową i niezastąpioną w tym procesie. W naszym artykule podpowiadamy, jak rozpoznać dobrego dekarza i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze ekipy dekarskiej, aby zapewnić sobie solidny dach i bezpieczeństwo na wiele lat.

Umiejętności potwierdzone certyfikatami

Dyplomy branżowe stanowią oficjalne potwierdzenie kwalifikacji zawodowych dekarzy. Są one wydawane głównie przez lokalne izby rzemieślnicze lub cechy po spełnieniu rygorystycznych wymogów. Aby uzyskać taki dyplom, dekarz musi wziąć udział w kursie przygotowawczym, który obejmuje cykl szkoleń, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Po pomyślnym przejściu tego procesu, dekarz może uzyskać tytuł czeladnika, a później także mistrza.

Inny rodzaj certyfikacji oferowany jest przez producentów materiałów dachowych, a jednym z najbardziej prestiżowych tytułów jest Certyfikowany Dekarz Braas, przyznawany przez lidera w produkcji kompleksowych systemów dachowych. Program certyfikacji Braas jest prowadzony na wysokim poziomie merytorycznym i wymaga od dekarza zaangażowania, czasu oraz solidnych umiejętności teoretycznych i praktycznych.

Proces zdobywania certyfikatu rozpoczyna się od uczestnictwa w dwóch specjalistycznych szkoleniach organizowanych przez BMI Academy. Te szkolenia umożliwiają dekarzom zdobycie nowych umiejętności praktycznych, poszerzenie kompetencji oraz pogłębienie wiedzy, w tym o specyfice rynku. Następnym krokiem jest zgłoszenie przez dekarza własnej realizacji, która podlega szczegółowej ocenie przez ekspertów Braas. Po pozytywnym zaopiniowaniu wykonanego projektu, dekarz otrzymuje prestiżowy tytuł Certyfikowanego Dekarza Braas.

Współpraca między Certyfikowanym Dekarzem Braas a producentem materiałów dachowych jest niezwykle ważna. Braas oferuje swoim certyfikowanym dekarzom wsparcie techniczne, co jest kluczowe, zwłaszcza przy stosowaniu tak zaawansowanych rozwiązań jak Kompletny System Dachowy czy korzystanie z programów gwarancyjnych dla klientów, np. z Gwarancji Systemowej.

W przypadku wystąpienia awarii lub usterki, producent przeprowadza ekspertyzę i zapewnia naprawę. Dodatkowo, praca Certyfikowanych Dekarzy Braas jest regularnie monitorowana, co w połączeniu z ciągłym rozwojem ich kompetencji i umiejętności, zapewnia inwestorom oraz klientom bezpieczeństwo i pewność w podejmowanych decyzjach.

System certyfikacji i weryfikacji kwalifikacji dekarzy prowadzony w ten sposób stanowi dla inwestorów potwierdzenie umiejętności wykonawców, a dla rzemieślników – motywację do dalszego rozwoju.

Praktyka czyni mistrza

Doświadczenie dekarza nie ogranicza się wyłącznie do liczby przepracowanych lat. Rzemieślnicy często podchodzą do swojej pracy z ogromną pasją i zaangażowaniem, realizując liczne zlecenia, ciągle się szkoląc i poszerzając swoje kompetencje. Aby sprawdzić doświadczenie wykonawcy, warto poprosić o referencje.

Większość profesjonalnych dekarzy, którzy cieszą się dobrym uznaniem wśród klientów, chętnie udostępni takie informacje. Spotkanie z dekarzem to idealna okazja, aby zapoznać się z jego wcześniejszymi realizacjami. To również dobry moment, by omówić wszystkie etapy planowanych prac, wyjaśnić wszelkie wątpliwości i zadać pytania dotyczące szczegółów projektu.

Profesjonalny dekarz to dobry doradca

Doświadczenie dekarza to nie tylko jego portfolio. Profesjonaliści w tej dziedzinie to zręczni rzemieślnicy i znakomici doradcy, którzy dzięki swojej wiedzy potrafią zalecić rozwiązania idealnie dostosowane do specyfiki danego dachu. Szczególnie ważne jest to w przypadku dachów niestandardowych, które mogą zawierać elementy takie jak wieżyczki, wole oka, czy lukarny.

Spotkanie z dekarzem to dobry moment, by omówić wszystkie etapy planowanych prac, wyjaśnić wszelkie wątpliwości i zadać pytania dotyczące szczegółów projektu.
Spotkanie z dekarzem to dobry moment, by omówić wszystkie etapy planowanych prac, wyjaśnić wszelkie wątpliwości i zadać pytania dotyczące szczegółów projektu.

Wybierając dekarza do tak specjalistycznych zadań, warto zwrócić uwagę na doświadczenie kandydatów w realizacji podobnych projektów. Dobrym pomysłem jest również poproszenie o przykłady konkretnych prac, które umożliwią ocenę umiejętności dekarza w pracy z nietypowymi konstrukcjami dachowymi.

Ciągłe samodoskonalenie

Branża budowlana rozwija się bardzo dynamicznie. Wciąż pojawiają się nowe technologie, rozwiązania, produkty i przepisy. By dekarz znał je wszystkie nie wystarczy, że wykona w ciągu roku kilka lub kilkanaście pokryć dachowych. Niezbędne jest również nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji. Pomagają w tym szkolenia organizowane przez producentów systemów dachowych np. w BMI Academy - podsumowuje Jacek Maj, Doradca Techniczny BMI Academy.

Podczas specjalistycznych szkoleń dekarze czerpią wiedzę bezpośrednio od ekspertów, którzy znają doskonale swoje produkty i ich zastosowanie. Profesjonalne kursy są potwierdzeniem posiadania aktualnej i specjalistycznej wiedzy, którą dekarze mogą efektywnie wykorzystać w praktyce.

Wybór najlepszego dekarza staje się znacznie prostszy, gdy uwzględnimy wymienione kwestie. Jeśli wykonawca posiada odpowiednie certyfikaty, kwalifikacje oraz bogate doświadczenie, wsparte branżowymi szkoleniami, możemy być pewni, że profesjonalnie zrealizuje każdy projekt.

Kluczem do osiągnięcia najlepszego efektu — trwałego, bezawaryjnego i bezpiecznego dachu, który posłuży inwestorom przez wiele lat — jest nie tylko materiał najwyższej jakości, ale także sam dekarz. Jeśli szukasz najlepszego dekarza w swojej okolicy, więcej informacji wraz z wyszukiwarką Certyfikowanych Dekarzy Braas znajdziesz na stronie superdekarz.pl.

źródło i zdjęcia: Braas

opracowanie: Anna Chrystyna

Autor
Anna Chrystyna
Anna Chrystyna

Swoje redakcyjne doświadczenie i umiejętności budowałam przez kilkanaście lat pracy w różnych obszarach branży. Ostatecznie od ponad 20 lat związana jestem z wydawnictwem AVT, tworząc artykuły na portal. Poza pracą zawodową znajduję czas na relaks i pasje w siedlisku na Mazurach. Tam oddaję się swoim zainteresowaniom kulinarnym i ogrodniczym, co stanowi dla mnie nie tylko źródło przyjemności, ale również wyjątkowy sposób na odprężenie się i odpoczynek od codzienności.