Obróbka komina - zanim zaczniesz
Prawidłowo wykonana obróbka komina powinna zostać przeprowadzona zanim położone zostanie pokrycie dachowe. Tylko w ten sposób można zagwarantować szczelność konstrukcji.
Równocześnie z obróbką montowane powinny być inne elementy blaszane, w tym pas rynnowy. Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, w tym m.in. specjalnych taśm czy elementów wykonanych z wysokiej klasy blachy tytanowo-cynkowej.
Komin - w którym miejscu?
Komin najczęściej umieszcza się w kalenicy, co ułatwia jego obróbkę, a także pozwala na zastosowanie do niej różnych materiałów. W przypadku umieszczenia komina w połowie połaci, zwłaszcza jeśli dodatkowo są one szerokie, a także przy ścianach szczytowych czy okapach obróbka może być trudniejsza.
Podobnie jest w przypadku komina zlokalizowanego w narożach oraz w koszach. Problemem w tych przypadkach jest takie przymocowanie obróbki dachu, aby właściwie spełniała swoją funkcję. Pojawia się także zagrożenie korozji, a także podciekania wody opadowej.
Obróbka blacharska komina
Przede wszystkim ważne jest odpowiednie wykończenie warstwy wstępnego krycia. Chodzi m.in. o to, aby membranę przeciągnąć ponad komin i bardzo dokładnie przykleić do jego powierzchni, najlepiej przy pomocy specjalnych taśm.
Aby lepiej zabezpieczyć komin przed podciekaniem wody, należy membraną w pierwszej kolejności otoczyć przód komina, potem nałożyć ją bo bokach, a dopiero na końcu na tyle komina, od strony kalenicy.
Należy także dokładnie zmierzyć wymiary komina, aby przygotować odpowiednią ilość blachy trapezowej. Przyciętą blachę należy wygiąć w odpowiedni sposób tak, aby idealnie przylegała do kształtu komina. Można to zrobić za pomocą specjalistycznych narzędzi do gięcia blachy, takich jak giętarki lub tłoczniki.
Mocowanie blachy
Aby zagwarantować wysoką szczelność, najlepiej jest szlifierką kątową wykonać w kominie nacięcie zwane wydrą, a następnie umieścić w nim listwę dylatacyjną. Można także postąpić w sposób mniej tradycyjny a do tego szybszy, a mianowicie zabezpieczyć komin specjalną taśmą.
Należy pamiętać, że blacha musi być zamontowana pod odpowiednim kątem. Obróbkę blacharską należy przykręcić do drewnianych elementów dachu (nie do komina). Dzięki temu uzyskujemy bardziej szczelne połączenie.
Warto także pamiętać o tym, że dach i komin pracują, rozszerzają się i kurczą pod wpływem warunków atmosferycznych, dlatego dobrze jest pozostawić niewielką szczelinę pomiędzy kominem a dachówką z blachy trapezowej.
Uszczelnienie
To jeden z najważniejszych etapów obróbki komina. Do uszczelnienia należy używać wyłącznie produktów dekarskich, dedykowanych do tego właśnie celu. Może to być m.in. silikon dekarski lub specjalne masy plastyczne.
Najczęściej popełniane błędy
Podczas wykonywania obróbki komina z blachy trapezowej zdarzają się błędy. Do najczęstszych należy zła kolejność wykonywania obróbki komina, co może skutkować podciekaniem. Błędem jest także - o czym napisaliśmy powyżej - zastosowanie nieodpowiednich materiałów uszczelniających lub niedokładne wypełnienie szczelin silikonem.
Należy także zadbać o to, aby konstrukcja kołnierza nie była zbyt sztywna. Błędem jest również umieszczenie zbyt małego odcinka blachy pod pokryciem dachowym i niedokładne dopasowanie blachy do kształtu pokrycia.
źródło i zdjęcie: Florian Centrum