Połać - startujemy od kalenicy
Pod pokrycie z blachodachówki z posypką skalną trzeba ułożyć ruszt z kontrłat i łat. Rozstaw łat, w zależności od wybranej blachodachówki GERARD, wynosi 320, 367, 368, 369, 371 lub 398 mm. Rekomendowany wymiar kontrłaty wynosi 50 x 80 mm. Rozmiar łaty wynosi 25 x 50 mm (odległość między krokwiami mniejsza niż 900 mm).
Blachę układa się w kierunku odwrotnym niż w innych pokryciach dachowych, zaczyna się bowiem od rzędu pod kalenicą, a następne rzędy paneli wsuwane są pod te leżące wyżej.
Po ułożeniu kilku rzędów bblachodachówki przybija się ją do łat specjalnymi gwoździami „od czoła”; producenci zalecają zabezpieczanie gwoździ klejem i posypką. Należy zwracać uwagę na zachowanie wzajemnego przesunięcia arkuszy blachy w kolejnych rzędach, żeby zakłady pionowe nie były nigdzie widoczne.
Rząd pod gąsiorem montuje się zazwyczaj nieco później, np. przed montażem gąsiorów. Na kalenicę zakłada się gąsiory i przybija gwoździami do łat kalenicowych. Trzyosobowa ekipa dekarzy może pokryć blachodachówką nawet 70–100 m2 prostego dachu dziennie.
Kalenica
Okno dachowe
Panele fotowoltaiczne
Wymiary szyn mocowanych do haków dachówkowych w celu zamontowania modułu PV zależą od warunków miejscowych, takich jak obciążenia spowodowane śniegiem i wiatrem, kształt i wysokość budynku, krajowe i miejscowe normy i przepisy oraz regulacje dotyczące ochrony środowiska.
Okap - łata okapowa, pas nadrynnowy i łata szczytowa
Panele przy rynnie są zazwyczaj nieco wysunięte poza okap. Mocuje się je do pierwszej łaty gwoździami od góry. Pierwsza łata może mieć taką samą grubość jak pozostałe. Druga powinna być tak usytuowana, aby pierwszy arkusz blachy był odpowiednio wysunięty w stronę rynny.
Kosze
Można je pokryć obróbkami z blachy (najlepiej powlekanej) lub zastosować gotowe elementy zwane koszami. Kosz powinien leżeć na kontrłatach, zamocowany klamerkami do łat.
Odstęp między krawędziami paneli po obu stronach kosza nie powinien być mniejszy niż 10 cm: panele nie mogą się stykać. Panele w koszach podgina się do dołu lub docina bez podgięcia, ale z wykorzystaniem uszczelki koszowej.
Obróbka komina
Końce paneli we wszystkich rzędach muszą być wygięte do góry na min. 50 mm i wchodzić pod boczną obróbkę blacharską. Poziomą powierzchnie obróbki należy przybijać poprzez panel do łaty. Gwoździe należy wbijać w pobliżu zagiętej krawędzi.
źródło i zdjęcia: Ahi Roofing, marka Gerard