Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji?

Surowa, ale solidna. Elewacja z blachy jest synonimem nowoczesności i minimalistycznego stylu w budownictwie. Domy wykończone w ten sposób zwracają uwagę, nierzadko stając się wizytówką właścicieli i projektantów. Nie każda blacha nadaje się jednak do wykończenia określonej elewacji. Zatem – jakiej do jakiego stylu użyć?

Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji?
Budmat Dachy modułowe, pokrycia dachowe
www.budmat.com
Budmat Dachy modułowe, pokrycia dachowe
Dane kontaktowe:
502 197 197
Otolińska 25, 09-407 Płock

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie zalety mają elewacje z blachy?
  • Jakie projekty budynków są teraz najbardziej popularne?
  • Z jakimi innymi materiałami najlepiej łączyć blachę?
  • Czym się kierować przy wyborze blachy elewacyjnej?

Zalety elewacji z blachy

Poza oczywistym wizualnym walorem, elewacje z blachy charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Są trwałe - niełatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, również dlatego, że zwykle powleczone są specjalną powłoką ochronną.

Projektanci kochają elewacje z blachy za ich wszechstronność - nie tylko same w sobie cieszą oko metalicznym połyskiem, ale też stanowią ciekawe uzupełnienie dla innych materiałów, takich jak drewno czy cegła. Właściciel domu wykończonego blachą postrzegany jest jako osoba nowoczesna i świadoma obowiązujących trendów.

Stodoła, kostka czy listwa?

Jeszcze niedawno prym w projektach nowoczesnych brył budynków domów jednorodzinnych wiodły listy - podłużne sześciany z płaskim dachem. Niedawno palmę popularności przejęły po nich tzw. stodoły, czyli sześciany z dwuspadowym dachem, kształtem przypominające dawne wiejskie budynki gospodarcze, uzupełnione o nowoczesne przeszklenia i właśnie elewację z blachy.

Geometryczna forma tego typu budynków lubi być uzupełniana o kolejne, wolnostojące obiekty - garaże, domki dla gości czy strefy relaksu. Najczęściej łączą one antracytową blachę i drewno, pozostając w ciemnej, stonowanej kompozycji.

W zależności od projektu, od wysokości domu i preferencji inwestorów, elewacja może być wykonana z blachy w całości, lub tylko w części. W wyższych budynkach można użyć blachę w górnej ich części, łącząc dach i elewację w jeden monolit. Uzyskamy w ten sposób efekt optycznie niższej bryły domu.

Spotęgujemy go montując blachę wyłącznie do poziomu fragmentów ścian szczytowych. W przypadku popularnych kostek, bardzo często blachą wykończone są strefy piętra. Ciekawym rozwiązaniem jest wyróżnienie blachą określonych funkcji. Materiałem tym można także zaznaczyć najciekawsze detale.

Z jakim materiałem połączyć blachę?

Cegła, drewno i szary tynk - to najczęstsze połączenia z blachą, spotykane na elewacjach. Każde z nich daje inny efekt. Drewno ociepla blachę, podkreśla zamiłowanie właścicieli domów do natury i przywiązanie do wartości rodzinnych.

Cegła podkreśla ponadczasowość i stabilizację, a samemu budynkowi - w zależności od projektu - nadaje charakter loftowy lub rustykalny. Z kolei połączenie blachy z tynkiem - najczęściej szarym, daje wrażenie zdecydowania i spójnej nowoczesności.

Jaką blachę elewacyjną Budmat wybrać?

Choć lekkie - metr kwadratowy blachy waży ok. 4 kg - blachy elewacyjne są niezwykle trwałe. Przekłada się to m.in. na łatwość montażu. Do tego, decydując się na stalową elewację, otrzymujemy doskonałą izolację budynku. Najczęściej stosowana blacha elewacyjna ma wygodną formę paneli (takich jak PEG-3). Dużą popularnością cieszą się także blachy trapezowe, faliste oraz płaskie.

Bardzo ciekawym produktem jest system lekkiej ściany osłonowej z okładziną zewnętrzną z blachy trapezowej, falistej lub z wykorzystaniem paneli elewacyjnych Budmat. To, co w nim zachwyca, to bogactwo przetłoczeń, a także możliwość montażu zarówno w pionie jak i w poziomie.

Walorem paneli elewacyjnych z blachy firmy Budmat jest też szeroki wybór powłok, takich jak poliester połysk, alucynk oraz blacha ocynkowana czy mat gruboziarnisty. Na tym możliwości się nie kończą - producent oferuje także profile o powłokach drewnopodobnych, które mogą pełnić rolę stałych okiennic, do złudzenia przypominających drewniane, ale lepiej od nich znoszących zmienne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie ultrafioletowe.

źródło i zdjęcie: Budmat