Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Zabawa kolorami
Istotnym elementem wykończenia pomieszczeń w naszym domu jest dobór odpowiednich barw. Od dawna wiadomo, że barwy oddziałują na naszą psychikę. Żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit – uspokajająco. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw możemy też optycznie korygować pomieszczenie. Ważne, aby kolory dobierać zgodnie z naszymi potrzebami...

Istotnym elementem wykończenia pomieszczeń w naszym domu jest dobór odpowiednich barw. Od dawna wiadomo, że barwy oddziałują na naszą psychikę. Żółć, pomarańcz i czerwień działają pobudzająco, natomiast fiolet, zieleń i błękit – uspokajająco. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw możemy też optycznie korygować pomieszczenie. Ważne, aby kolory dobierać zgodnie z naszymi potrzebami i upodobaniami, a także panującą modą, która nie powinna być jednak głównym wyznacznikiem podczas podejmowania decyzji.

Podczas dobierania kolorów należy pamiętać, że decydujący wpływ na odbiór barw ma światło. Barwy jasne, pastelowe odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i przestronniejsze. Odwrotnie jest z barwami ciemnymi, nasyconymi, które pochłaniają światło i optycznie zmniejszają pomieszczenie, ale jednocześnie w małym pomieszczeniu pomogą uzyskać wrażenie intymności.

Wiadomo też, że ten sam kolor oglądany w dziennym świetle i przy sztucznym oświetleniu, wygląda inaczej. Warto też zwrócić uwagę na usytuowanie wnętrza względem słońca. W pomieszczeniach wychodzących na północ nie powinno się stosować ciemnych barw, które będą działały przygnębiająco. Tutaj znakomicie sprawdzą się kolory jasne, pochodne żółtego, które rozświetlą wnętrze. Odwrotnie jest w przypadku pomieszczeń zwróconych na południe, gdzie swobodnie można stosować ciemniejsze barwy. Natomiast jasne kolory mogą się w nich okazać zbyt jaskrawe.

Na odbiór barw ma również wpływ rodzaj powierzchni, na której zostały zastosowane. Na gładkich powierzchniach kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, a na chropowatych – ciemniejszego i mniej intensywnego. Tłem uniwersalnym dla innych kolorów jest biel. Jednak zastosowana samotnie w pomieszczeniu stwarza wrażenie chłodu i braku przytulności. Jest natomiast znakomitym dodatkiem towarzyszącym innym kolorom. Biel sprawia, że różne odcienie kolorów idealnie ze sobą współgrają.


Pobierz wersję pdf: Zabawa kolorami
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny