Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Kąpiel z bąbelkami
Gorący relaks w afrykańskim klimacie (fot. Pool-Spa)Masaż wodny działa jak szampan wypity w niewielkiej ilości – rozluźnia i odpręża. Codzienna kąpiel w wannie z hydromasażem nie grozi jednak szkodliwym nałogiem. Sprzyja wyłącznie zdrowiu i urodzie. A w te dwie rzeczy należy inwestować. Warto więc kupić dobrą, masującą wannę. Wszystkie wanny...

Masaż wodny działa jak szampan wypity w niewielkiej ilości – rozluźnia i odpręża. Codzienna kąpiel w wannie z hydromasażem nie grozi jednak szkodliwym nałogiem. Sprzyja wyłącznie zdrowiu i urodzie. A w te dwie rzeczy należy inwestować. Warto więc kupić dobrą, masującą wannę.

Wszystkie wanny z hydromasażem potocznie nazywane są jacuzzi. Nazwa pochodzi od nazwiska i firmy braci Jacuzzi, którzy ponad pół wieku temu, jako pierwsi zastosowali wanny z masażem w procesie rehabilitacji.

Wanna z hydromasażem
Gorący relaks w afrykańskim klimacie (fot. Pool-Spa)

Hydroterapia od dawna była wykorzystywana w miejscach profesjonalnie zajmujących się leczeniem – sanatoriach, szpitalach, gabinetach odnowy biologicznej. Dlaczego więc odmawiać sobie jej zbawiennego wpływu w domu?

Instalując wannę z hydromasażem szybko przekonamy się, że masaż w wodzie przyjemnie rozgrzewa, uspokaja, łagodzi bóle i napięcia. Stymulując końcówki nerwów szybko rozluźnienia mięśnie i poprzez zwiększone ukrwienie tkanek zapewnia pełny relaks. A tego po całym dniu pracy potrzeba nam przecież najbardziej.

Wodą i powietrzem

W wannach z najprostszymi systemami hydromasażu masuje tylko woda. Pompa, integralna część urządzenia, spręża wodę i wyrzuca ją pod ciśnieniem z minimum 4 dysz, rozmieszczonych po bokach wanny tak, by jednocześnie masowany był kark, plecy, nogi i stopy. Im wyższa jest klasa wanny, tym więcej w niej dysz – w najlepszych modelach może ich być nawet 35.

Większość systemów wyposażona jest w regulację natężenia strumieni wody. Możliwa jest też zmiana kąta ustawienia dysz. Ponieważ woda krąży w wannie w układzie zamkniętym, aby miała stałą temperaturę, modele z „wyższej półki” wyposażone są w dodatkową grzałkę.

 

Kąpiel staje się jeszcze przyjemniejsza, gdy masuje nas nie tylko woda, ale także powietrze. Automatycznie zwiększa się wtedy ciśnienie wody, przez co masaż staje się efektywniejszy – lepiej bowiem dotleniona skóra wolniej się starzeje.

 

Powietrze wtłaczane jest za pomocą ukrytej pod wanną dmuchawy i rozpylane w wodzie przez system dysz i minidysz. Może być też wdmuchiwane do wody przez liczne otwory w dnie wanny. Ten drugi sposób, popularnie zwany „podwójnym dnem” jest stosowany rzadziej.


Pobierz wersję pdf: Kąpiel z bąbelkami
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje