Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Gabinetowe klimaty
Małe miejsce do pracy. Ot, do napisania listu (fot. Gerflor)Obojętnie, czy pracujemy w domu czy poza nim, warto jeden pokój przeznaczyć na gabinet. A jeżeli metraż naszego domu lub liczebność rodziny na to nie pozwalają, to może uda się na ten cel zająć choćby miejsce pod schodami... Bo kto powiedział,...

Obojętnie, czy pracujemy w domu czy poza nim, warto jeden pokój przeznaczyć na gabinet. A jeżeli metraż naszego domu lub liczebność rodziny na to nie pozwalają, to może uda się na ten cel zająć choćby miejsce pod schodami... Bo kto powiedział, że na gabinet nadają się tylko pokoje z oknami? Taki azyl, miejsce odosobnienia i skupienia naprawdę przyda się każdemu.

Współczesny gabinet najczęściej łączy funkcje miejsca do pracy, pokoju komputerowego i domowej biblioteki. Jeżeli zakładamy, że będą z niego korzystać wszyscy domownicy, najlepiej urządzić go w pobliżu centrum dziennego życia rodziny. Natomiast, gdy nasza praca wymaga skupienia i zależy nam na ciszy i spokoju – lepiej gabinet przenieśmy w strefę mniej uczęszczaną przez resztę rodziny np. na poddasze.

 Małe miejsce do pracy. Ot, do napisania listu
Małe miejsce do pracy. Ot, do napisania listu (fot. Gerflor)

Jeszcze inaczej warto zaplanować lokalizację gabinetu, który będzie pełnił rolę naszego biura. Gdy przewidujemy, że będziemy przebywać w nim z osobami spoza rodziny – warto urządzić go w pobliżu wejścia lub wręcz zapewnić sobie osobne wejście. Wszystko po to, by nie naruszać naszej prywatności.

Co jest niezbędne?

Oczywiście, inaczej swoje miejsce pracy urządzi plastyk, a inaczej księgowy, który sztalugi, farby i tusze zastąpi szeregiem segregatorów. Gdy większość czasu spędzamy przy komputerze – pomyślmy o wysuwanym blacie na klawiaturę – to bardzo wygodne rozwiązanie.

 

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego siedziska, które przede wszystkim powinno być wygodne. I to zawsze, zarówno podczas pracy przy komputerze, jak też czytania, słuchania muzyki czy oglądania telewizji. Dlatego przed jego kupnem warto zrobić przymiarkę. Posiedzieć na nim minimum 5 minut i w tym czasie sprawdzić, czy powierzchnia oparcia naśladuje krzywą naturalnej pozycji kręgosłupa, czy szyja spoczywa wygodnie na podgłówku i czy na odpowiedniej wysokości zamontowane są podpórki pod łokcie.

W gabinecie, w którym większość czasu spędzamy z dala od biurka przyda się fotel z podnóżkiem, na którym można wygodnie oprzeć nogi. Do biurka czy innego miejsca, przy którym pracujemy najwygodniejszy jest fotel obrotowy. Powinien mieć w miarę krótkie poręcze pod łokcie i łatwo przesuwać się. Pożądana jest także możliwość regulacji wysokości siedziska i kąta nachylenia podpórki pod plecy.


Pobierz wersję pdf: Gabinetowe klimaty
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny