Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Salon i jadalnia
Ściany można wykańczać na wiele sposobów (fot. Fox Decorator)Pokój dzienny i jadalnia to dwa najbardziej uniwersalne pomieszczenia w domu. W zależności od sposobu użytkowania mebluje się je i dekoruje rozmaicie. Decydują o tym potrzeby i styl życia rodziny. Salon czasami musi pełnić kilka funkcji, dlatego meble, oświetlenie, materiały dekoracyjne, a...

Pokój dzienny i jadalnia to dwa najbardziej uniwersalne pomieszczenia w domu. W zależności od sposobu użytkowania mebluje się je i dekoruje rozmaicie. Decydują o tym potrzeby i styl życia rodziny. Salon czasami musi pełnić kilka funkcji, dlatego meble, oświetlenie, materiały dekoracyjne, a przede wszystkim wykończenie ścian i podłóg powinny być dostosowane do tych funkcji oraz starannie dobrane do stylu, w którym utrzymany jest wystrój całego domu.

Ściany jak malowane

Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian w salonie i jadalni jest pokrycie ich farbą. Metoda ta wydaje się najprostsza i jednocześnie najtańsza. W ofercie producentów chemii budowlanej znajdziemy duży wybór rodzajów farb i szeroką paletę kolorów, nierzadko liczącą kilka tysięcy barw.

 

Do malowania wnętrz najczęściej stosuje się farby wodne – akrylowe, winylowe i lateksowe. Farby akrylowe tworzą powłoki paroprzepuszczalne, elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się dobrym rozprowadzaniem i kryciem, a pokryte nimi powierzchnie można zmywać wodą.

Bardzo ładne, matowe powierzchnie dają farby winylowe. Jednak łatwo się brudzą, więc należy je stosować w miejscach mniej narażonych na zabrudzenia. Nadają się do mycia, ale wielokrotne szorowanie może doprowadzić do ich starcia. Natomiast główną zaletą farb lateksowych jest ich odporność na działanie promieni słonecznych – pomalowana nimi ściana nie zmienia koloru przez kilka lat. Wadą jest ich wysoka cena.

Ściany można wykańczać na wiele sposobów
Ściany można wykańczać na wiele sposobów (fot. Fox Decorator)

Chcemy jednak zwrócić Państwa uwagę na stosowanie innych metod i technik wykończeniowych. Może trochę droższych i bardziej pracochłonnych, ale efekt, jaki dzięki nim uzyskamy, wart jest wysiłku.

 

Użycie farb strukturalnych nada ścianie fakturę, jednocześnie maskując drobne defekty i nierówności powierzchni. Farby te można stosować na różnych powierzchniach. Mają postać gęstej, plastycznej masy, którą po nałożeniu fakturuje się specjalnymi narzędziami, np. wałkiem, szpachlą lub packą. Aby faktura była jednolita farbę nakłada się jednym pociągnięciem na całej długości malowanej powierzchni lub na wydzielonych uprzednio fragmentach. Stosując na świeżo naniesioną farbę specjalny wałek fakturowany można uzyskać tłoczone wzory.

 

Można też zastosować technikę przecierania, gdzie spod wierzchniej warstwy farby prześwitują wcześniejsze. Wykonane w ten sposób powierzchnie wyglądają jak stare. Wierzchnie warstwy farby powinny być coraz ciemniejsze. Niekonieczne jest stosowanie farb w różnych odcieniach jednego koloru. Bardzo atrakcyjnie wyglądają równie barwy kontrastowe.

 

Podobną metodą do przecierki jest laserunek. Polega on na nałożeniu najczęściej dwóch cienkich warstw farb transparentnych, które nie zakrywają całkowicie warstwy poprzedniej. Pierwsza warstwa powinna być wykonana z farby podkładowej, a druga to np. bejca. Efektem jest ściana wyglądająca na niechlujnie pomalowaną, ale o to właśnie chodzi.

 

Stosunkowo mało znaną metodą wykończenia ścian są glinki florenckie. Technika ta polega na powleczeniu ściany specjalną glinką, która nadaje jej antyczny wygląd. Materiał ten można zmywać wodą. Jest również odporny na ścieranie i przepuszcza powietrze. Nadaje się do stosowania nawet w wilgotnych pomieszczeniach, np. łazience. Jego nakładanie nie wymaga specjalnego sprzętu. Glinki produkowane są w 80 kolorach matowych i 12 perłowych.

Ciekawe efekty można też uzyskać stosując tynki dekoracyjne. Ściany – chropawe, jak od niechcenia pomalowane, z wypukłym rysunkiem pociągnięć tynkarskiej packi, białe albo kolorowe, przecierane na wiele sposobów – odmienią każde pomieszczenie. Ich strukturalność pozwala na swobodną grę światła i cienia, a przechodzące jeden w drugi tony tego samego koloru dają wrażenie głębi.

 

Szczególnym rodzajem tynku dekoracyjnego są stiuki (tynki weneckie). Dzięki nim na ścianie można uzyskać niepowtarzalny efekt naturalnego, kolorowego kamienia. Mogą być wykonane na dwa sposoby – jako matowy, gładki lub delikatnie chropowaty piaskowiec, lub matowy, czy też błyszczący i idealnie gładki marmur.

 

Pokój w jednolitym kolorze można ożywić dzięki zastosowaniu szablonów lub stempli. Przy ich użyciu wykonamy na ścianach jednobarwne, powtarzające się wzory. Szablony to gotowe pasy sztywnego papieru lub folii z wyciętymi w nich wzorami. Wzór uzyskujemy poprzez przyłożenie szablonu do ściany i zamalowanie wyciętego w nim otworu farbą w wybranym kolorze. Natomiast stemple wykonane są ze sztywnej gąbki, a wzór uzyskujemy poprzez odciskanie ich na ścianie.

 

Ściany można też ozdobić malowidłami ściennymi. Malowane na ścianach dekoracje są nie tylko niezwykle efektowne – pozwalają też odpowiednio korygować proporcje pomieszczeń. We współczesnych malowidłach ściennych przeważa tematyka abstrakcyjna, pejzaże, kopie starych fresków oraz motywy roślinne.

Rozmiar i rodzaj malowidła trzeba dobrać do wielkości wnętrza oraz do stylu, umeblowania i oświetlenia, a przede wszystkim gustu i upodobań mieszkańców. Niestety, takie dekoracje nie należą do rzeczy tanich. Natomiast na pewno uczynią nasz salon jedynym w swoim rodzaju.

Sposobem na ozdobienie ścian i sufitu w salonie lub jadalni mogą być sztukaterie z polistyrenu. Są zazwyczaj pokryte warstwą matowej białej farby, ale można je przemalować na dowolny kolor. Sztukaterie ożywią i odmienią wnętrze, pomogą uczynić ze zwykłego pokoju elegancki salon.


Pobierz wersję pdf: Salon i jadalnia
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje