Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Dywany
Dywan to piękny obraz, który... kładziemy na podłodze. Ociepla wnętrze, podkreśla jego kolorystykę i styl, integruje. Pozwala podkreślić podział pokoju na funkcje, bawić się dziecku na podłodze i rano wstać ciepłą nogą.Na rynku znajduje się dzisiaj tak duża różnorodność dywanów i wykładzin, że każdy powinien znaleźć coś dokładnie dla siebie....

Dywan to piękny obraz, który... kładziemy na podłodze. Ociepla wnętrze, podkreśla jego kolorystykę i styl, integruje. Pozwala podkreślić podział pokoju na funkcje, bawić się dziecku na podłodze i rano wstać ciepłą nogą.

Na rynku znajduje się dzisiaj tak duża różnorodność dywanów i wykładzin, że każdy powinien znaleźć coś dokładnie dla siebie. Nowoczesne czy tradycyjne, stonowane lub barwne kuszą ciekawymi wzorami i kolorystyką.

 

Jednocześnie rozpowszechnił się pogląd, że podłogi najlepiej zostawić gołe, ponieważ łatwo je odkurzyć czy zmyć. Jest w tym sporo racji, ale...
  • Na gołych podłogach osadza się kurz, który wnosimy na obuwiu. Powstaje on też w wyniku ścierania się podłóg. Przy lekkim zawirowaniu powietrza kurz ten unosi się w górę, osadza na wyposażeniu i jest przez nas wdychany. Jeżeli na podłodze jest dywanowe pokrycie, to spełnia ono rolę akumulatora gromadzącego kurz, który następnie, co pewien czas możemy usunąć.

     

  • Tekstylne pokrycia podłogowe znacznie zmniejszają niebezpieczeństwo poślizgu, co jest szczególnie ważne dla dzieci lub ludzi starszych.

     

  • Dywany i wykładziny spełniają też rolę izolatora ciepła oraz środka tłumiącego hałas. W szczególnych przypadkach pozwalają one na obniżenie hałasu w pomieszczeniach nawet o 30 decybeli.

     

  • Dywany, szczególnie te wykonane z wełny spełniają też rolę stabilizatora wilgotności w pomieszczeniach. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu jest duża to wełna pochłania jej nadmiar a następnie oddaje ją, gdy nastąpi jej niedobór. Tak więc decyzję trzeba przeanalizować wszechstronnie. Jeśli zdecydujemy się na miękkości pod nogami do wyboru mamy dywany orientalne lub mechaniczne i wykładziny. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Pobierz wersję pdf: Dywany
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny