Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Ognisko rozpalone w domu
Otwarte palenisko w nowoczesnej obudowie (fot. Koperfam)Kominki przeżywają renesans. I nic dziwnego, bo jednocześnie ogrzewają, dekorują i dodają prestiżu. Po prostu tworzą klimat.Ten bardzo popularny, wręcz niezastąpiony element domu przybiera dziś najróżniejsze kształty i formy – od tradycyjnych po ultranowoczesne, które często bardziej kojarzą się z dziełami sztuki niż urządzeniami...

Kominki przeżywają renesans. I nic dziwnego, bo jednocześnie ogrzewają, dekorują i dodają prestiżu. Po prostu tworzą klimat.

Ten bardzo popularny, wręcz niezastąpiony element domu przybiera dziś najróżniejsze kształty i formy – od tradycyjnych po ultranowoczesne, które często bardziej kojarzą się z dziełami sztuki niż urządzeniami służącymi do ogrzewania.

Co wybrać - kominek otwarty czy wkład?

Nie może to być pochopna decyzja – jest to bowiem inwestycja na długie lata i przy wyborze nie warto kierować się tylko modą.

Otwarte palenisko w nowoczesnej obudowie
Otwarte palenisko w nowoczesnej obudowie (fot. Koperfam)

Kominki tradycyjne, z otwartą komorą spalania, mają swój urok i nadal wielu zwolenników. Są jednak mało efektywne, gdyż większość ciepła, nawet do 90% ucieka przez komin. Potrzebują też ogromnych ilości opału oraz dużo tlenu, co może być problemem, gdy w domu są zamontowane nowoczesne szczelne okna i drzwi.

Przy kominku otwartym trzeba szczególnie zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie można zostawiać palących się polan na noc, należy je wygaszać przed wyjściem z domu. Na dobrą sprawę tego typu kominki służą tylko do okazjonalnego palenia, bardziej dla przyjemności.

Kominek z zamkniętym paleniskiem

Lepszym wyjściem jest zastosowanie wkładu lub kasety kominkowej. Funkcjonują one w podobny sposób, a główna różnica między nimi polega na tym, że kasetę można zamontować w już istniejącym kominku, natomiast wkłady są przeznaczone tylko do kominków nowo budowanych.

 

Wkłady to zamknięte paleniska wykonane z akumulujących ciepło, odpornych na wysoką temperaturę materiałów – głównie stali i żeliwa. Mają wylot spalin oraz przeszklone drzwiczki. Tylko niewielką cześć ciepła oddają poprzez szybę, resztą, dzięki odpowiedniemu systemowi rozprowadzania, można ogrzać wiele pomieszczeń. To bardzo ekonomiczny sposób grzania – wkłady kominkowe zatrzymują w domu aż 80% wytwarzanego przez siebie ciepła, a przy tym potrzebują 5-6 razy mniej drewna niż kominki otwarte.

 

Wybór wkładów kominkowych jest ogromny. Różnią się wielkością, mocą, kształtem, rodzajami drzwiczek (otwierane na bok, do góry, dzielone dwu lub kilkuczęściowe) i szyb (płaskie, pryzmatyczne, panoramiczne), sposobem wykończenia (lakierowane, powlekane mosiądzem lub pozłacane).


Pobierz wersję pdf: Ognisko rozpalone w domu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje