Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Od podłogi do sufitu
Ściany jakby od niechcenia pokryte tynkiem w ciepłym, słonecznym kolorze tworzą wraz z ciemnym drewnem i błękitną mozaiką prawdziwie śródziemnomorski klimat (fot. Sanitec Koło)O stylu łazienki w przeważającej mierze decydują materiały, którymi ją wykończymy. Możemy wybierać spośród tradycyjnych: glazury, terakoty i gresu lub nowoczesnych: drewna, metalu i betonu. Warto również...

O stylu łazienki w przeważającej mierze decydują materiały, którymi ją wykończymy. Możemy wybierać spośród tradycyjnych: glazury, terakoty i gresu lub nowoczesnych: drewna, metalu i betonu. Warto również łączyć je ze sobą i tworzyć własne, niepowtarzalne wnętrza. Wybór jest ogromny, więc i możliwości aranżacyjne są nieograniczone. Lub prawie nieograniczone...

Łazienka w klimacie śródziemnomorskim
Ściany jakby od niechcenia pokryte tynkiem w ciepłym, słonecznym kolorze tworzą wraz z ciemnym drewnem i błękitną mozaiką prawdziwie śródziemnomorski klimat (fot. Sanitec Koło)
Najbardziej rozpowszechnione są płytki ceramiczne – wzorów, kolorów i faktur jest tak dużo, że trudno się zdecydować. Aby ułatwić nam to zadanie producenci często proponują komplety, składające się z kafelków na ścianę, podłogę i szeregu elementów ozdobnych. Wzornictwo, formaty i kolorystyka stale się zmieniają. Wśród nowości można znaleźć płytki o neutralnej kolorystyce dużych formatach 30x60 cm lub bardzo małych 2x2 cm. W nowych kolekcjach często producenci rezygnują z dekorów i innych ozdób na rzecz dużych kafli o gładkiej powierzchni i doskonałej kalibracji, które można układać bez fug.

Modne połączenia

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem staje się łączenie w łazience różnych materiałów wykończeniowych. Tradycyjne kafelki bardzo atrakcyjnie wyglądają w towarzystwie drewna, które od kilku lat jest bardzo modne. Najczęściej wykorzystuje się gatunki egzotyczne, odporne na działanie wilgoci. Można używać również gatunków krajowych – olchy, czereśni, dębu czy sosny, ale należy je wcześniej dobrze zaimpregnować (bejcami, lakierobejcami, woskami lub olejami).

Drewniane podłogi w połączeniu z płytkami ceramicznymi na ścianach wyglądają elegancko, a zarazem stwarzają wrażenie przytulności i ciepła. W łazienkach świetnie sprawdzają się również okładziny korkowe. Specjalne, woskowane płytki z korka są odporne na wilgoć i wodę.

 

W dużych łazienkach warto podkreślić podział na tzw. część mokrą (okolice wanny i prysznica) i część suchą, czyli tę gdzie się przebieramy lub wypoczywamy po kąpieli. Użycie różnych materiałów pozostaje wtedy w zgodzie z funkcją poszczególnych miejsc. Powierzchnię wyłożoną płytkami można ograniczyć tylko do miejsc „mokrych”, a w strefie „wypoczynkowej” do wykończenia podłogi użyć .

 

Drewno można stosować nie tylko na podłogach. Możliwe są wszelkie warianty aranżacyjne – drewno do obłożenia wanny lub jako boazeria na suficie.


Pobierz wersję pdf: Od podłogi do sufitu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje