Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Wybieramy modne drzwi
Wzór płycin w drzwiach nawiązuje do dekoracji zastosowanych w stojącej obok biblioteczce (fot. Masonite)Drzwi dzielą i jednocześnie łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane i stylem dobrane do wnętrza mogą być nie tylko użyteczne, ale również pełnić ważne funkcje ozdobne. Zawsze powinny być trwałe i...

Drzwi dzielą i jednocześnie łączą przestrzenie domu. Chronią naszą intymność, izolują od domowego gwaru. Umiejętnie wyeksponowane i stylem dobrane do wnętrza mogą być nie tylko użyteczne, ale również pełnić ważne funkcje ozdobne. Zawsze powinny być trwałe i wygodne. I nie skrzypieć, rzecz jasna...

W projektowaniu wzorów drzwi widoczne są te same tendencje, jakie pojawiają się przy tworzeniu form mebli, ceramiki sanitarnej czy sprzętu AGD.

Potwierdza to znaczenie drzwi jako integralnego elementu wystroju wnętrza. Od kilku lat modne są formy proste, o czystych płaszczyznach, wyrazistych kształtach, pozbawione nadmiaru elementów dekoracyjnych. Tendencje te widoczne są także w architekturze wnętrz. Nowoczesne wnętrza, dzięki przenikającym się przestrzeniom, są jasne i przestronne. Dominują w nich stal, aluminium, szkło i drewno o niebanalnych kolorach.

Wzór płycin w drzwiach nawiązuje do stojącej obok biblioteczce
Wzór płycin w drzwiach nawiązuje do dekoracji zastosowanych w stojącej obok biblioteczce (fot. Masonite)

Do takich aranżacji pasują drzwi przeszklone, ujęte w wąskie, drewniane lub metalowe, ramy. Ich wyraziste podziały tworzą swego rodzaju graficzny obraz, wyeksponowany w przejściu między pomieszczeniami. Szklane drzwi najczęściej stosuje się zwłaszcza tam, gdzie zamknięcie przestrzeni mogłoby zakłócić harmonię całości.

 

Na drugim biegunie wnętrzarskiej mody znajduje się ponadczasowa klasyka. We wnętrza ze stylowymi meblami dobrze wpisują się masywne drzwi ozdobione frezowanymi elementami z litego drewna, szybami, witrażami czy innymi dekoracyjnymi wypełnieniami. Aby zachować stylistyczną jednolitość, warto zadbać, by zdobienia drzwi i ich akcesoria nawiązywały do dekoracyjnych motywów mebli.

 

Wielu zwolenników mają także drzwi kolorowe. Intensywne, energetyzujące czerwienie, oranże, róże, fiolety czy błękity wybierają zwłaszcza młode osoby. Taki mocny akcent pasuje do wnętrz nasyconych barwami, a także zaaranżowanych w egzotycznej stylistyce. Ale uwaga, aby zachować kolorystyczną równowagę, dobór barw nie może być przypadkowy.

 

Z drugiej strony coraz mocniej zauważany jest nurt, który można określić jako „powrót do natury”. Do ekologicznych wnętrz, w których królują stonowane barwy ziemi, pasują matowe drzwi w spokojnych odcieniach beżu, brązu lub jasnej, „spłowiałej” zieleni. Nie powinny też mieć bogatych dekoracji.

 

Ponieważ drzwi widoczne są z dwóch pomieszczeń, powinny być tak dobrane, aby ich wzornictwo nawiązywało do wystroju każdego z nich. Miejsce, w którym zostaną zamontowane, decyduje o doborze parametrów technicznych. Inne drzwi zamontujemy w łazience (w dolnej części powinny mieć otwory wentylacyjne), inne w sypialni.


Pobierz wersję pdf: Wybieramy modne drzwi
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny