Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Schody na piętro
Efektowne schody o starannie dopracowanym detalu nadają wnętrzu indywidualny charakter (fot. Rintal Polska)Schody pełnią podwójną funkcję – są środkiem komunikacji i jednocześnie rodzajem architektonicznej rzeźby, wzbogacającej urodę wnętrza domu. Zależnie od tego, jaką chcemy nadać im rangę, mogą być proste i skromne lub bardzo dekoracyjne i okazałe.W każdym domu, w...

Schody pełnią podwójną funkcję – są środkiem komunikacji i jednocześnie rodzajem architektonicznej rzeźby, wzbogacającej urodę wnętrza domu. Zależnie od tego, jaką chcemy nadać im rangę, mogą być proste i skromne lub bardzo dekoracyjne i okazałe.

W każdym domu, w którym funkcje mieszkalne usytuowane są na co najmniej dwóch kondygnacjach, potrzebne są schody. Jako pionowy element wiążący ze sobą poszczególne poziomy domu, są czymś w rodzaju jego kręgosłupa. Muszą więc być stabilne, wygodne i bezpieczne. Ponieważ zazwyczaj zajmują eksponowane miejsce, powinny mieć także szczególnie atrakcyjną formę.

 

Pogodzenie tych dwóch funkcji schodów nie jest łatwe, zadanie to najlepiej powierzyć architektowi.

Efektowne schody o starannie dopracowanym detalu
Efektowne schody o starannie dopracowanym detalu nadają wnętrzu indywidualny charakter (fot. Rintal Polska)

Wpisane we wnętrze

Do wnętrz urządzonych klasycznymi meblami będą pasowały schody z prostymi biegami, wykończone drewnem, z ozdobnie toczonymi, frezowanymi lub rzeźbionymi tralkami. Ich bryła może być masywna, ale nie powinna dominować we wnętrzu, aby nie konkurować z jego wyposażeniem. Przy meblach stylowych odpowiednie będą również schody z ręcznie kutą balustradą, z motywami nawiązującymi do epoki, z której pochodzą meble, lampy i inne elementy wyposażenia.

Lekkie schody metalowe, oszczędne w formie, ale o wyrazistym charakterze, mogą być ważnym akcentem dekoracyjnym we wnętrzu urządzonym w nowoczesnym stylu. Jego charakter mogą podkreślać przyciągające wzrok balustrady o ciekawym rysunku, wykonane ze stalowych kształtowników, prętów, rurek czy linek, ułożonych pionowo, poziomo lub giętych. Lekkość schodów podkreślą cienkie metalowe elementy lub wypełnienia z bezbarwnego czy kolorowego szkła.

Budowane czy gotowe

Schody w domu jednorodzinnym można zbudować w trakcie wznoszenia jego konstrukcji lub też zamontować później – w czasie wykańczania wnętrz. W pierwszym przypadku mogą to być schody żelbetowe lub drewniane.

Schody żelbetowe wykańcza się drewnem (litym lub klejonym warstwowo), płytkami ceramicznymi lub kamieniem naturalnym (granitem, marmurem, trawertynem czy twardym piaskowcem). W domach jednorodzinnych buduje się je jednak stosunkowo rzadko, ponieważ są ciężkie i dość pracochłonne.

Znacznie popularniejsze są schody drewniane. Robi się je z twardych gatunków drzew liściastych, np. dębu, buku, jesionu, klonu, orzecha, a także coraz częściej drzew egzotycznych. Mogą być pełne (z podstopnicami) lub ażurowe, jedno bądź dwubiegowe (ze spocznikiem lub bez niego), albo też zabiegowe.

 

Szukając schodów do swojego domu, mamy do wyboru szeroki asortyment tzw. schodów gotowych, oferowanych przez wiele firm. Producenci przygotowują poszczególne elementy schodów, które montuje się w domu. Ich wielkość i formę można bez problemów dostosować do przestrzeni, jaką chcemy na nie przeznaczyć.

 

Wśród schodów gotowych najpopularniejsze są modułowe, w których elementy nośne umieszczone są w połowie długości stopni, tworząc z nimi pojedyncze moduły. Łączy się je ze sobą według projektu zaproponowanego przez producenta lub własnego. Mają one konstrukcję metalową lub drewnianą. Najczęściej wykonane są z metalu, drewna, szkła, tworzywa sztucznego lub kamienia, z balustradą z metalowych słupków, połączonych u góry metalową poręczą.


Pobierz wersję pdf: Schody na piętro
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny