Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Domowa oaza kąpielowa
Łazienka we współczesnym domu nabiera nowego charakteru. Służy nie tylko do przeprowadzania związanych z pielęgnacją ciała zabiegów, ale także jest miejscem, w którym możemy się zrelaksować i schronić przed problemami dnia codziennego. Dlatego musimy się w niej dobrze czuć.
We własnej łazience musimy czuć się komfortowo – wszak spędzamy w niej przeciętnie 1-2 godziny dziennie. Ale stworzenie ładnego i wygodnego pomieszczenia wcale nie jest łatwe – wymaga nie tylko smaku i wyobraźni, ale też sporej wiedzy fachowej. Bo tu niewiele da się poprzestawiać ot tak, zależnie od humoru. Dlatego najpierw warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, precyzujących nasze potrzeby. Ile osób będzie korzystało z łazienki? Ilu domowników będzie chciało do niej wejść w tym samym czasie? Jakie są ich przyzwyczajenia? Czy wszystkie osoby korzystające z łazienki są w pełni sprawne?

Odpowiedzi na te pytania pomogą nam zarówno w doborze urządzeń sanitarnych, w ustaleniu sposobu i miejsca ich ustawienia, jak również w wyborze mebli łazienkowych. Choć w domu jednorodzinnym standardem są dwie, trzy łazienki warto zastanowić się choćby nad tym, jakie urządzenia w nich zamontować. Bidet w łazience dla gości wydaje się zbędnym luksusem, a brak drugiej umywalki w łazience pracującego małżeństwa istotną niedogodnością (szczególnie rano).

Papierowe przymiarki

Wiemy już, ilu domowników przedkłada szybki tusz nad długie wylegiwanie się w wannie, czas na wstępne projektowanie. Będzie to łatwe, jeżeli przed nami zadanie zagospodarowania łazienki dużej. Stwarza nam ona możliwość wyraźnego podziału na dwie strefy: mokrą, obejmującą umywalkę, WC i bidet, a także kabinę prysznicową i wannę oraz suchą, zwaną też wypoczynkową.

Rysując plan łazienki musimy pamiętać, że wokół umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, sedesu i bidetu trzeba zostawić wolną przestrzeń – bo to niezbędny warunek wygodnego z nich korzystania.

 

Warto rozrysować jej powierzchnię na papierze milimetrowym oraz skompletować modele – wycięte z papieru – sprzętu i mebli, którymi chcemy ją wyposażyć. W ten sposób możemy spróbować różnych ustawień, co przybliży nam możliwości, a także pomoże w podjęciu wielu ważkich decyzji.


Pobierz wersję pdf: Domowa oaza kąpielowa
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje