Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Osprzęt elektryczny

Nie ma domu bez instalacji elektrycznej, a więc i osprzętu, który pozwala z niej korzystać. Gniazda, łączniki, ściemniacze itp. pełnią przede wszystkim funkcje użytkowe. Jednak ich wybór jest tak duży, że bez trudu znajdziemy modele nie tylko funkcjonalne, ale i pasujące do naszego pomysłu na urządzenie wnętrz.

Stylowy

W każdym wnętrzu są potrzebne łączniki, gniazda itp. Przy tym, ze względu na wygodę, powinny być umieszczone w miejscach łatwo dostępnych. A to w praktyce oznacza, że będą to też miejsca wyeksponowane, rzucające się w oczy. W tej sytuacji osprzęt elektroinstalacyjny, właściwie element wyposażenia technicznego, można potraktować niczym sztu­kę użytkową. Zamiast ukrywać – wydobyć z tła jako pełno­prawny element wystroju. Oczywiście trzeba mu wówczas nadać atrakcyjną formę.

 

Do każdej stylistyki coś dopasujemy. Od klasycznej, sto­nowanej elegancji obrotowych, porcelanowych łączników niczym z lat 30., przez elementy z metalu, drewna i skóry, aż po łączniki błyszczące kryształami.

Dyskretny

W dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji elektrycznej wszystko jest na właściwym miejscu. Gdy wchodzimy do pomieszczenia, dłoń niemal sama trafia na łącznik oświetlenia. Jeśli się nad tym zastanowimy, okaże się, że wokół nas jest wszystko, czego potrzebujemy – światło pod ręką, gniazda nad blatem w kuchni, gniazdo dla suszarki obok lustra w łazience. Wszystko na miejscu, wygodne i niemal wtopione w otoczenie. Tak, że tego osprzętu prawie nie zauważamy.

 

Poza praktycznością i wygodą, taki sposób zbudo­wania instalacji ma jeszcze jedną zaletę. Nie ma obawy, że za kilka lat wyjdzie z mody albo będzie się „gryzł” z nowymi meblami w innym stylu.

Jarosław Antkiewicz
Marta Tomaszewska
fot. Schneider Electric

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje