Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Muzyka i kino w domu
Muzyka towarzyszy nam od niepamiętnych czasów, ale jej nieustanna obecność w naszych domach stała się możliwa dzięki wynalazkom z przełomu XIX i XX wieku. Gramofon i radio dokona ły rewolucji, dostarczając muzykę przeniesioną w czasie i przestrzeni. Chociaż początkowo były to urządzenia luksusowe i dostępne dla nielicznych, ich popularyzacja okazała...

Muzyka towarzyszy nam od niepamiętnych czasów, ale jej nieustanna obecność w naszych domach stała się możliwa dzięki wynalazkom z przełomu XIX i XX wieku. Gramofon i radio dokona ły rewolucji, dostarczając muzykę przeniesioną w czasie i przestrzeni. Chociaż początkowo były to urządzenia luksusowe i dostępne dla nielicznych, ich popularyzacja okazała się tylko kwestią czasu. I to niedługiego.

Pierwszym urządzeniom do transmisji i odtwarzania dźwięku wiele brakowało do doskonałości, ale postęp jakościowy również był bardzo szybki. Pojawiały się nowe rodzaje urządzeń elektroakustycznych - wzmacniacze, zespoły głośnikowe, magnetofony, a w latach 80. ubiegłego wieku odtwarzacze CD.

Sam koniec poprzedniego stulecia to początek kolejnego etapu w rozwoju domowych systemów audio. Coraz częściej są one integrowane z urządzeniami wideo, w ramach zdobywającego na całym świecie popularność „kina domowego”, którego podstawowym celem jest przenieść nas w świat zespolonego dźwięku i obrazu.

 

Ale wraz z przyjemnościami płynącymi z nowych systemów audio-wizualnych, pojawi ły się też problemy. Ekspansja kina domowego to nieokiełznana erupcja standardów, formatów, funkcji, różnych opcji i wariantów. Przed przeciętnym użytkownikiem pojawia się chaos trudny do myślowego uporządkowania, szum informacji mniej i bardziej ważnych. Utrudnia to podjęcie decyzji – na co się zdecydować, co kupić, jak podłączyć. Postaramy się ten pejzaż nieco rozjaśnić, przedstawiając najistotniejsze kwestie w sposób możliwie najbardziej przystępny.

Kino czy muzyka? Stereo czy wielokanałowe?

Najważniejszą cechą odróżniającą tradycyjne systemy „muzyczne” od systemów „kinowych” jest urządzenie źródłowe, czyli dostarczające sygnał. W systemach tradycyjnych było ich zresztą wiele rodzajów – gramofon, magnetofon, odtwarzacz CD, tuner radiowy.

W systemach audiowizualnych króluje odtwarzacz DVD – bowiem płyty DVD są najbardziej rozpowszechnionym medium, które dostarcza wysokiej jakości dźwięk i obraz. Lider klasy cenowej 7000 zł – Denon AVR-3805. Bajeczne wyposażenie, bardzo dobre brzmienie. Tegoroczna nagroda EISA w kategorii „Amplituner Kina Domowego”. Marantz SR-4500 - jeden z najtańszych (2600 zł) amplitunerów z pełnym wyposażeniem 7.1. Funkcjonalny i dobrze brzmiący.

Kino domowe kojarzone jest też z rozbudowanym, wielokanałowym systemem audio, który tworzy dźwięk „dookólny” (surround) za pomocą głośników ustawionych ze wszystkich stron, podczas gdy odtwarzaniu muzyki wystarczał system stereofoniczny – dwukanałowy – czyli tylko para głośników przed słuchaczem. Taka zależność nie jest jednak ściśle o bowiązująca – można przecież oglądać film z DVD, a jego ścieżki dźwiękowej słuchać tylko z pary głośników.

Z drugiej strony, samej muzyki można słuchać w systemie wielokanałowym, korzystając zarówno z płyt oryginalnie nagranych w taki sposób (DVD, SACD Multichannel), jak i typowych płyt CD, na których muzyka nagrana jest co prawda w dwóch kanałach, ale dzięki odpowiedniej obróbce w procesorach dźwięku dookólnego (np. DPLII), może zostać na nowo „rozpisana” pomiędzy większą liczbę kanałów i głośników. Procesory takie nie muszą być niezależnymi urządzeniami, lecz są integralną częścią wielokanałowych amplitunerów – urządzeń niezbędnych do wzmocnienia sygnałów pochodzących z odtwarzacza, i przesłania ich do głośników.

Amplituner wielokanałowy pełni więc w systemie wielokanałowym podobną rolę, jak wzmacniacz stereofoniczny w systemie stereofonicznym, spełnia jednak więcej funkcji (np. może uczestniczyć w przesyłaniu sygnału wizyjnego z odtwarzacza DVD do telewizora czy innego wyświetlacza), a jak jego nazwa wskazuje, zawiera również tuner radiowy, niejako przy okazji otwierając okno również na to źródło muzyki.

A ponieważ każdy odtwarzacz DVD jest zdolny odtwarzać płyty CD, więc mając system złożony z odtwarzacza DVD i amplitunera wielokanałowego, mamy system zdolny do obsługi zarówno kina domowego, jak i odtwarzania muzyki z najpowszechniej dostępnych jej źródeł. Do systemu takiego można podłączyć magnetofon kasetowy, dlatego posiadacze kaset nie muszą martwić się o możliwość wykorzystania swoich zbiorów. 

Natomiast podłączenie gramofonu nie jest już takie oczywiste – wyposażenie niektórych amplitunerów to umożliwia, innych nie, ale gramofony zeszły już tak głęboko do audiofilskiego podziemia, że dla zdecydowanej większości użytkowników ich nieobecność w systemie nie stawowi żadnego problemu. Oczywiście, system taki sam jeszcze ani nie zagra, ani nie zaświeci - potrzebny jest zarówno wyświetlacz obrazu, jak i komplet głośników.

 

Pobierz wersję pdf: Muzyka i kino w domu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje