Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Szafy i garderoby
Praktyczne szuflady na rolkach, przejrzyste regały. Idealny dostęp do wszystkiego, niczego nie trzeba szukać. Wyprasowane ubrania i dodatki poukładane według częstotliwości używania lub innego klucza. Tak można scharakteryzować garderobę lub szafę naszych marzeń.Taki sposób przechowywania ubrań jest marzeniem nie tylko pedantów. A przecież można je stosunkowo łatwo zrealizować, urządzając dobrze...

Praktyczne szuflady na rolkach, przejrzyste regały. Idealny dostęp do wszystkiego, niczego nie trzeba szukać. Wyprasowane ubrania i dodatki poukładane według częstotliwości używania lub innego klucza. Tak można scharakteryzować garderobę lub szafę naszych marzeń.

Taki sposób przechowywania ubrań jest marzeniem nie tylko pedantów. A przecież można je stosunkowo łatwo zrealizować, urządzając dobrze przemyślaną garderobę lub choćby szafę wnękową. Wybór jednego lub drugiego zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to lokalizacja. Idealnym miejscem na przechowywanie odzieży jest sąsiedztwo sypialni lub ona sama. Tu rozbieramy się przed pójściem spać i ubieramy po porannej kąpieli.

Ważną rolę gra także liczebność rodziny. Zarówno szafa, jak i garderoba powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców. Z tego m.in. powodu umiejscowienie szafy wnękowej w sypialni może nie być wygodne, gdy rodzina jest liczna. Chyba, że zaaranżujemy taki mebel w każdej sypialni. Równie ważny jest wybór firmy, która nam całość urządzi i wyposaży. Najlepiej jest odwiedzić kilka punktów, by dobrze zorientować się w rynkowej ofercie, porównać możliwości oraz koszty. Dobrze dokładnie obejrzeć efekty pracy fachowców, spytać o rekomendacje.

Okna połaciowe Gdy wybieramy garderobę

Godzimy się przeznaczyć na ten cel jedno z pomieszczeń lub „odciąć” fragment innego. Jeżeli z garderoby będą korzystać dwie osoby wystarczy, by miała ok. 6 m2, jeśli domowników jest więcej – potrzebne będzie ok. 10 m2. W drugim przypadku, na garderobę ogólnodostępną, dobrze jest wykorzystać wnętrze z trudnymi do zagospodarowania w inny sposób skosami – poddasze albo przestrzeń pod schodami.

 

Najkorzystniej jest, jeśli garderoba ma własne okno, z dobrą żaluzją (by ubrania nie traciły kolorów). Okno pozwala nam wietrzyć to pomieszczenie, w którym wentylacja odgrywa bardzo istotną rolę. W końcu przechowujemy tu nie tylko wierzchnie okrycia ale i obuwie, niekiedy sprzęt sportowy.

Dlatego też drzwi do garderoby nie powinny być zbyt szczelne. Najlepsze więc będą przesuwane, poruszające się po specjalnych systemach jezdnych, przytwierdzanych do sufitu lub sufitu i podłogi. W przypadku, gdy wygospodarowana jest w sypialni zamiast drzwi można zainstalować ruchomy ekran z płyty MDF, a nawet z rozpiętej na stelażu tkaniny.

 

Równie ważne są odpowiednie warunki higieniczne. Gromadzący się kurz nie sprzyja ani ubraniom, ani nam. Dlatego też podłoga powinna być łatwa do odkurzenia i przetarcia na mokro. Praktycznym pokryciem dla garderobianej podłogi jest wykładzina elastyczna lub płytki ceramiczne.

 

Jeżeli garderoba nie ma światła dziennego w ogóle, lub wydzielona z części pokoju ma go zbyt mało, trzeba zadbać o światło elektryczne, np. w postaci halogenów rozmieszczonych równomiernie, tuż przed drzwiami w listwie albo w suficie szafy.


Pobierz wersję pdf: Szafy i garderoby
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje