Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Oświetlenie kuchni
Oto sposób na piękne i niezwykle ozdobne wyeksponowanie naczyń zebranych w kredensie (fot. Nolte) Ten żyrandol może być zasilany dwojako. W górnej części świeci żarówka, na obręczy małe świeczki (fot. Alno)Wszystkie czynności wykonywane w kuchni wymagają dobrego światła. Nie tylko dlatego, że w ciągłym użyciu są ostre noże, groźne tasaki i...

Wszystkie czynności wykonywane w kuchni wymagają dobrego światła. Nie tylko dlatego, że w ciągłym użyciu są ostre noże, groźne tasaki i inne niebezpieczne akcesoria. Po prostu akurat w tym miejscu pracy wszystko powinno być dobrze widoczne. Jak na dłoni. Lampy nad stołem, nad, pod i we wnętrzu szafek tworzą klimat kuchni wydobywając urodę mebli, miseczek, dzbanuszków i talerzy.

Wyeksponowanie naczyń zebranych w kredensie
Oto sposób na piękne i niezwykle ozdobne wyeksponowanie naczyń zebranych w kredensie (fot. Nolte)

W pomieszczeniu tym zaplanuj kilka źródeł światła. Jeżeli chodzi o światło centralne – w średniej wielkości kuchni wystarczy jedna lampa umiejscowiona tradycyjnie, pośrodku sufitu lub nad stołem. Prócz tego, że ma ona za zadanie oświetlić całe pomieszczenie, musi sprawić, że dobrze widoczne będą wnętrza górnego rzędu szafek wiszących. Jeżeli natomiast kuchnia jest duża, przydadzą się dwie, a nawet trzy lampy, rozmieszczone tak, by równomiernie oświetlić pomieszczenie.

Nad blatem

To akurat takie miejsce, które w każdym zakątku powinno być dobrze oświetlone. Tutaj doskonale sprawdzają się lampy, zamontowane pod wiszącymi szafkami. Może to być kilka niewielkich lampek, z których strumień światła będzie padał na blat roboczy, zlewozmywak i kuchenkę. Innym, równie dobrym, rozwiązaniem jest podłużna, bezcieniowa świetlówka. Warto zwrócić uwagę na to, by snop światła zawsze był skierowany bezpośrednio na blat i nie raził w oczy gospodyni

Żyrandol
Ten żyrandol może być zasilany dwojako. W górnej części świeci żarówka, na obręczy małe świeczki (fot. Alno)

W jadalni

Planując oświetlenie tej części domu warto zachować umiar – przestrzeń dookoła stołu nie powinna być ani zbyt jaskrawa, ani zbyt ciemna.

 

Najlepiej sprawdzają się tu lampy o regulowanej długości zawieszenia, które można dowolnie opuszczać i podnosić. Oczywiście, powinny „zatrzymywać się” na takiej wysokości, by ich światło nie oślepiało osób siedzących przy stole. Umieszcza się je pojedynczo lub po kilka, najlepiej bezpośrednio nad blatem stołu.

Warto zwrócić uwagę na to, by klosze lamp były zamknięte od góry – wtedy cały snop światła skierowany jest na stół, a pozostała część pomieszczenia pozostaje w lekkim, miłym dla oka, półcieniu. W jadalni najlepsze będą żarówki dające ciepłe światło.


Pobierz wersję pdf: Oświetlenie kuchni
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje