Rozbudowany system oświetlenia to warunek kuchennego komfortu. Nawet skromny "dwupalnikowy" kawalerski aneks wymaga kilku źródeł światła. Cóż dopiero mówić o dużej otwartej kuchni, połączonej z częścią dzienną domu - taka ma prawdziwie salonowe ambicje! Polacy lubią "mieszkać w kuchniach", dlatego warto zadbać tam o dobry nastrój. Światło będzie jego prawdziwym reżyserem.
ROBOCZE OŚWIETLENIE KUCHENNE
Dobierając lampy "robocze", oceniajmy nie tylko ich wygląd, ale także - a raczej przede wszystkim - funkcjonalność opraw oraz charakterystykę światła, jakie zapewniają. Przy planowaniu liczyć się będzie rozmieszczenie źródeł światła, jego ukierunkowanie, natężenie oraz barwa.
Oświetlenie sufitowe pozostaje w kuchni na drugim planie; blask pochodzący z górnej lampy jest dla kucharza (z reguły odwróconego do niej tyłem) całkiem nieprzydatny. Najważniejsze będą oprawy skierowane na blat roboczy i urządzenia kuchenne.
Światło powinno rozjaśniać też miejsca, do których często sięgamy: schowki oraz uchwyty. Dlatego korzystnie jest umieścić lampy na kilku poziomach. Najdokładniej należy oświetlić blat - komfortowe natężenie światła w tym miejscu to co najmniej 500 luksów. Doskonale spiszą się tu świetlówki zamontowane do spodów górnych szafek.
![]() |
Pełna naturalnego światła kuchnia z zabudową OLA 20, zaprojektowaną w słynnym studio Pininfarina. Ażurowa lampa koresponduje z lekkością białych mebli. (fot. Snaidero) |
Tam, gdzie szafki nie ma, warto zamontować reflektorek halogenowy na przegubie. Górny poziom skutecznie rozjaśnią świetlówki lub halogeny na wysięgnikach, przymocowane nad szafkami. Podobną rolę może też pełnić pas oczek świetlnych w suficie podwieszanym.
- Metamorfoza kuchni bez gruntownego remontu - 5 pomysłów na 2023 rok
- Czy można pomalować stare płytki zamiast je wymieniać?
- Gdzie zamontować dozownik do płynu do naczyń?
- Na co zwracać uwagę podczas wyboru baterii do kuchni i łazienki?
Światło do pracy nie powinno razić. Nowoczesne oprawy są tak konstruowane, by nie trzeba ich było - jak kiedyś jarzeniówek - przysłaniać listwami, a samo światło ma łagodniejszą charakterystykę. Warto dobrać lampy zapewniające ciepło-biały odcień światła, który nie sfałszuje kolorów potraw - gotowanie i komponowanie dań to także sztuka wizualna.
OŚWIETLENIE STOŁU KUCHENNEGO
Przy posiłkach, które w dużych kuchniach spożywa się dość często, górne światło będzie bardzo pożądane: rozproszy cienie w pomieszczeniu i wprowadzi pogodny nastrój.
Sam stół musi być doskonale oświetlony, dlatego do wysoko umieszczonych lamp sufitowych dobrze jest dodać w aneksie jadalnianym lampki boczne: w kuchni tradycyjnej stylizowane kinkiety, w nowoczesnej - formy proste lub awangardowe.
Ważne, by ich oprawy rozpraszały i łagodziły światło; najlepsze będą tu klosze z mlecznego szkła.
W niewielkich wnętrzach, gdzie podział ról świetlnych siłą rzeczy musi być ograniczony, zda egzamin lampa sufitowa z regulacją wysokości.
ŚWIATŁO NA POZIOMIEKuchnia to często nie tylko miejsce pracy, ale także konsumpcji. Nad stołem lub pełniącym jego funkcję barkiem warto umieścić lampę, która rozjaśni i uprzyjemni posiłki. Jej światło powinno być neutralne - białe o lekko ciepłym odcieniu - i niezbyt silne; najlepiej, jeśli lampa daje możliwość jego regulacji. Idealne rozwiązanie to klosz, który kierując blask na powierzchnię blatu, osłoni źródło światła z boków, a przy tym będzie wyposażony w funkcjonalny system regulowania wysokości. Takie lampy bywają bardzo efektowne. |
OŚWIETLENIE KUCHENNEJ ZABUDOWY
Gasimy górną lampę: nastrojowa pogawędka przy kuchennym barku to miłe zajęcie i świetna okazja do rozkoszowania się urodą wystroju. Światło będzie tu nieocenione.
Dyskretnie podświetlona przestrzeń między górnym a dolnym ciągiem kuchennej zabudowy może stworzyć piękny plastyczny obraz, zwłaszcza jeśli ściana nad blatem wyłożona jest ciekawym materiałem: niebanalną ceramiką, kamieniem, blachą stalową czy barwionym szkłem.
Lampki w szafkach witrynowych wydobędą urodę szkła i porcelany. A interesująco oświetlony fragment otwartej kuchni, widziany wieczorem z salonu, może być powodem do dumy i ozdobą każdego przyjęcia.
Agnieszka Rezler
Zdaniem naszych Czytelników
Gość piotr nowacki
07 Dec 2009, 21:44
Podstawą przy planowaniu oświetlenia w kuchni jest lampa umieszczona centralnie, służąca do oświetlenia ogólnego, druga lampa nad stołem lub barkiem - bardzo przydatnym elementem jest możliwość regulacji wysokości tej lampy, dobry wybór to tez lampy z kloszami na przykład z ...