Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Zawsze pod ręką, meble i akcesoria
Podwójne szafki i lustra nad bliźniaczymi umywalkami – w tak urządzonej łazience trudno o poranne korki (fot. Coram)Akurat w łazience rola mebli i drobnych akcesoriów jest szczególna – przy „zimnych” sanitariatach spoczywa na nich obowiązek dodania wnętrzu niezbędnego ciepła. A przy tym powinny być one odporne na działanie wysokich temperatur...

Akurat w łazience rola mebli i drobnych akcesoriów jest szczególna – przy „zimnych” sanitariatach spoczywa na nich obowiązek dodania wnętrzu niezbędnego ciepła. A przy tym powinny być one odporne na działanie wysokich temperatur i wszechobecnej wilgoci. I bardzo, bardzo pakowne...

W szafkach łazienkowych trzeba zmieścić dużo: baterię środków do prania i czyszczenia, kosmetyki wszystkich domowników, ręczniki, szlafroki itp. A przyda się jeszcze pojemnik na brudne ubrania, oddzielne miejsce na suszarkę do włosów, golarkę, szczotkii grzebienie.

 

Podwójne szafki i lustra nad bliźniaczymi umywalkam
Podwójne szafki i lustra nad bliźniaczymi umywalkami – w tak urządzonej łazience trudno o poranne korki (fot. Coram)

Niestety, tylko niektóre łazienkowe produkty, np. flakony perfum czy płyny do kąpieli są w tak ładnych opakowaniach, że mogą sobie stać na widocznej półce i ozdabiać łazienkę. Pozostałe szpargały lepiej schować. Gdy mamy dość miejsca, możemy kupić zestaw mebli łazienkowych. Najczęściej w wersji minimum składa się on z dwóch szafek – jednej montowanej pod umywalką i drugiej – wolnostojącej.

Ze względów praktycznych wygodnym rozwiązaniem jest, gdy szafka pod umywalką ma zamykane drzwiczki, za którymi można schować artykuły chemii gospodarczej. Szafka stojąca często przybiera postać przeszklonej witrynki – w tym sezonie najmodniejsze są mebelki przypominające szafki szpitalne wąskie, niezbyt wysokie, stojące na wąskich, zwężających się ku dołowi nóżkach. To jeden trend.

 

Drugi, także mocno obecny w sklepach z meblami łazienkowymi trend, przypomina minimalistyczne meble, goszczące do tej pory w kuchniach. Wyróżniają się bardzo prostymi frontami szafek i ukrytymi uchwytami. Tego typu zabudowa przeznaczona jest do dużych, nowoczesnych łazienek.

 

Stojące meble łazienkowe wymagają miejsca – jeśli go brakuje, szafki i półki można podwieszać lub urządzać we wnękach w ścianie.

 

Do dużych łazienek lub pokoi kąpielowych można spokojnie wstawić niektóre meble pokojowe, np. komodę z szufladkami, półkami, toaletkę z lustrem i koniecznie jakiś mebel służący do wypoczynku – fotel lub szezlong.

Z drewna czy plastiku?

Wszystko zależy od stylu. Drewno wniesie do łazienki ciepło i piękno natury. Metal i szkło dodadzą nieco nowoczesności. Wszystkie materiały muszą być zabezpieczone przed wilgocią i temperaturą.

 

Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Szafki z drewna są ładne i zazwyczaj niezbyt drogie. Muszą być pokryte lakierem wodoodpornym i wykonane z drzewa iglastego, by nie odkształciły się pod wpływem wlgoci i ciepła. Te z płyty MDF, mniej trwałe niż drewno, pokrywa je kilka warstw ochronnych. Meble z płyty wiórowej zabezpiecza się laminatem lub fornirem i dodatkowo maluje lakierem wodoodpornym.

 

Wyposażenie z tworzywa sztucznego, tanie, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wilgoć ma jedną wadę – jest podatne na uszkodzenia. Coraz modniejszy w łazienkach jest metal. Szafki i inne drobiazgi z tego materiału, choć bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, same z siebie nie radzą sobie z wilgocią. Aby łatwo nie zardzewiały muszą być wykonane z nierdzewnej stali, pomalowane wodoodpornym lakierem lub pokryte ochronną powłoką: niklowo-chromową, cynową, cynkową albo aluminiową.

 

Śmiało do łazienek wkracza szkło, hartowane oczywiście. Ten stosunkowo drogi materiał najczęściej wykorzystuje się do poszczególnych elementów, np. półek lub samych drzwiczek. Ale i z nim wiąże się pewna niedogodność – przy szklanych, szczególnie przezroczystych drzwiczkach szafek wykluczony jest jakikolwiek bałagan wśród słoiczków i tubek.


Pobierz wersję pdf: Zawsze pod ręką, meble i akcesoria
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny