Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Wanny i kabiny
Wpuszczana w podłogę wanna o fantazyjnym kształcie idealnie wypełnia róg sporej łazienki (fot. Ravak)Białe lub kolorowe. Prostokątne, owalne, trójkątne lub o wymyślnych kształtach. Jeszcze parę lat temu trudno byłoby uwierzyć, że chodzi o wanny. Niezbędne do pełnego relaksu w rozkosznie ciepłej wodzie. Najlepiej z dodatkiem olejku aromatycznego i obfitą pianą.Żeliwne...

Białe lub kolorowe. Prostokątne, owalne, trójkątne lub o wymyślnych kształtach. Jeszcze parę lat temu trudno byłoby uwierzyć, że chodzi o wanny. Niezbędne do pełnego relaksu w rozkosznie ciepłej wodzie. Najlepiej z dodatkiem olejku aromatycznego i obfitą pianą.

Wanna wpuszczana w podłogę
Wpuszczana w podłogę wanna o fantazyjnym kształcie idealnie wypełnia róg sporej łazienki (fot. Ravak)

Żeliwne w odwrocie?

Akryl, kompozyt i stal to materiały, po które coraz częściej sięgają producenci wanien i brodzików. I jest ku temu wiele ważnych powodów. Z akrylu da się wyprodukować wanny w najbardziej wymyślnych kształtach i kolorach. Takie wanny nie dość, że są lekkie, to jeszcze ciepłe i miłe w dotyku. Na plus trzeba im także zaliczyć to, że nie przebarwiają się. Niestety, dość łatwo je zarysować i uszkodzić w inny sposób. Dlatego niektóre modele wzmacniane są mieszanką żywicy poliestrowej z włóknem szklanym - przy kupnie warto o to zapytać.

W łatwo jest wiercić otwory, co zachęca do instalowania hydromasażu. Kompozyty, będące w istocie mieszanką, składającą się w 80% ze sproszkowanych minerałów i 20% żywic, choć drogie, nie ma co ukrywać, biją akryl wyglądem – po prostu przypominają szlachetny kamień. Ale bez jego wady – czyli porowatej, szorstkiej powierzchni. Przy tym użytkownicy cenią ich odporność na wszelkie uszkodzenia i wysoką temperaturę.

 

Na spragnionych ekstrawagancji czekają wanny stalowe – zazwyczaj stawiane pośrodku salonu kąpielowego. Nie wymagają obudowy, ale akurat na tym nic nie zaoszczędzimy, bo są o wiele droższe od modeli akrylowych. Pokrywa się je nowoczesnymi emaliami odpornymi na uderzenia, zarysowania i działanie silnych detergentów. Są w miarę lekkie, więc łatwo je przenosić. Ich niewątpliwym minusem jest dobre przewodzenie ciepła, które osoba zażywająca kąpieli pozna po szybkim stygnięciu wody. Niekiedy, aby temu zapobiec, wannę „dociepla” się (np. styropianem, który dodatkowo także wycisza, niezbyt przyjemny, odgłos lejącej się wody).

 

Wanny żeliwne są solidne i trwałe. Często mają ozdobne nóżki w kształcie antycznych rzeźb czy łap egzotycznych zwierząt – świetnie więc pasują do stylowych łazienek. Mają jednakże kilka istotnych wad – podstawową jest ich duży ciężar, a także mała różnorodność kolorów i kształtów.


Pobierz wersję pdf: Wanny i kabiny
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje