Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Seans w saunie
Dla Finów sauna jest „świątynią higieny ciała i duszy”. Moda na zdrowy styl życia sprawiła, że także u nas stała się pożądanym elementem wyposażenia domu.Gorące powietrze działa odprężająco i relaksująco, wzmacnia i oczyszcza organizm. Temperatura powierzchni skóry osoby korzystającej z sauny wzrasta do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a...

Dla Finów sauna jest „świątynią higieny ciała i duszy”. Moda na zdrowy styl życia sprawiła, że także u nas stała się pożądanym elementem wyposażenia domu.

Gorące powietrze działa odprężająco i relaksująco, wzmacnia i oczyszcza organizm. Temperatura powierzchni skóry osoby korzystającej z sauny wzrasta do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a wraz z nim toksyn. Natomiast schładzanie ciała zimną wodą hartuje ciało i uodparnia organizm. Seans w saunie poprawia także krążenie krwi, oczyszcza skórę i działa korzystnie na funkcjonowanie układu hormonalnego. I jakże szybko poprawia nastrój oraz samopoczucie!

Z odświeżającej i relaksującej kąpieli w saunie mogą korzystać niemal wszyscy – pod warunkiem zachowania umiaru.

Suche, mokre, parowe

  • W saunie suchej (nazywanej też staroszwedzką) temperatura osiąga 90-110°C, a wilgotność względna wynosi tylko około 10%. Wprawdzie osoba przebywająca w takich warunkach szybko się poci, ale skóra błyskawicznie się wysusza, a włosy stają się tak gorące, że zaczynają parzyć. Z suchej sauny korzysta się coraz rzadziej, ponieważ niewiele osób jest w stanie znieść takie warunki.
  • W saunie mokrej (fińskiej) warunki są bardziej przyjazne. Kąpiel rozpoczyna się w temperaturze około 50°C, a gdy organizm się do niej przyzwyczai – stopniowo podwyższa się ją do maksimum 90°C. Pomieszczenie wypełnia gorąca para wodna, powstająca w czasie polewania wodą kamieni, ułożonych w górnej części pieca. Wilgotność powietrza w kabinie wynosi 25-39%. W Finlandii ten rodzaj sauny jest najbardziej popularny
  • Sauna parowa (łaźnia turecka) różni się od mokrej niższą temperaturą (nie przekracza 65°C) i znacznie wyższą wilgotnością powietrza (40- 65%). Aby uzyskać taki poziom wilgotności, niezbędny jest generator pary. Komfort korzystania z takiej sauny można znacznie podnieść, stosując podczas kąpieli różne zioła, które pod wpływem gorącej pary wodnej wydzielają przyjemny zapach (sauna parowo-ziołowa). 

Pobierz wersję pdf: Seans w saunie
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje