Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Ceramika sanitarna
Nowoczesna umywalka... na tle niebanalnie przyciętego marmurowego blatu (fot. Anna Buczny)Za projektowanie sprzętów do łazienki wzięli się projektanci o znanych nazwiskach... stąd taka różnorodność fasonów, kolorów, surowców. Szczególnie umywalki produkowane są w tej chwili z najróżniejszych materiałów, na przykład ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, kamienia, szkła, a nawet drewna, najpopularniejsze...

Za projektowanie sprzętów do łazienki wzięli się projektanci o znanych nazwiskach... stąd taka różnorodność fasonów, kolorów, surowców. Szczególnie umywalki produkowane są w tej chwili z najróżniejszych materiałów, na przykład ze stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych, kamienia, szkła, a nawet drewna, najpopularniejsze są jednak nadal te z różnego rodzaju ceramiki. I dlatego nazwa, choć już nie całkiem adekwatna, została.

Czarne, przezroczyste, w kolorze

Nowoczesna umywalka

Nowoczesna umywalka... na tle niebanalnie przyciętego marmurowego blatu (fot. Anna Buczny)

Przyjęło się uważać, że najlepszym, i nie ma co ukrywać najwygodniejszym, rozwiązaniem w urządzaniu łazienki jest kupno kompletu. To prawda, ale tylko częściowa. Fakt, nawet, gładkie białe tzw. sanitariaty, pochodzące od różnych producentów, mogą się różnić odcieniem bieli – jedne są bardziej „zimne”, inne raczej kremowe, co widać dopiero po zestawieniu ich obok siebie.

 

Z drugiej jednak strony architekci wnętrz znaleźli rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać majątku na łazienkę, ale jednocześnie zależy im, aby nie być w tyle za modą. Tym rozwiązaniem jest umywalka, która wcale nie musi być „od kompletu”. blatu.

 

Nie ma jednej, najmodniejszej linii umywalek – wśród ich różnorodności naprawdę łatwo stracić głowę.

 

Super modne są w tym sezonie prostokątne, dość płytkie umywalki, obok których niezmiennie od dwóch lat sporym powodzeniem cieszą się okrągłe, wykonane z przezroczystego szkła. Ich wadą są stosunkowo małe gabaryty. W małych łazienkach warto zastanowić się nad zamontowaniem umywalek narożnych, a dla osób niepełnosprawnych – ze specjalnym wyprofilowaniem z przodu.

Dość drogą nowością są umywalki wykute z kamienia lub nawet wytoczone z drewna. Z kolei absolutnym przebojem tegorocznych pokazów we Włoszech były umywalki z podwójnym dnem – w przestrzeni pływały rybki, wypełniał ją kolorowy piasek, kamienie.

Można i na nóżce

Sposobów zamontowania umywalek jest wiele – decyduje o tym, prócz oczywiście ich wymiaru i ciężaru, styl, w jakim będą instalowane pozostałe urządzenia ceramiki sanitarnej.

 

Miski najlżejsze mocuje się do ściany na śruby, wkręty, przy użyciu wsporników. Jeżeli chcemy osłonić syfon i rury odpływowe, możemy je zamaskować półpostumentem lub sięgającym podłogi postumentem, będącym dla ciężkiej umywalki dodatkowym podparciem.

Innym sposobem na ukrycie rur doprowadzających wodę i kanalizacyjnych jest zastosowanie stelaża instalacyjnego. Umożliwia on montaż umywalek nie tylko przy ścianie, ale nawet na środku łazienki. Taki stelaż jednym bokiem można zamontować do ściany łazienki i podłogi lub, gdy zamarzyła się nam umywalka na środku łazienki – tylko do podłogi. Gotową konstrukcję można obmurować lub przykręcić do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, które pokryjemy płytkami ceramicznymi.

 

Umywalkę można także ustawić na blacie szafki lub „wpuścić” ją do wnętrza. Takiej „całościowej” zabudowy nie uwzględnia się raczej przy umywalkach o ciekawych, odbiegających od standardu kształtach. Ukrywanie tego, co zdobi byłoby bez sensu. W takich przypadkach szafki zastępują proste blaty – szklane, kamienne lub drewniane.


Pobierz wersję pdf: Ceramika sanitarna
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje