Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Witamy na salonach
Współczesne meblościanki i witryny obowiązkowo stoją na cienkich nóżkach, najlepiej zwężających się ku dołowi (fot. Grupa Forte)Tu praktycznie skupia się życie całej rodziny. Bawią się dzieci, oglądana jest telewizja, przyjmowani goście. Jednym słowem, zwykle na jednej powierzchni trzeba stworzyć salon, jadalnię i bawialnię. Czy to trudne zadanie? Tak, jeżeli uświadomimy...

Tu praktycznie skupia się życie całej rodziny. Bawią się dzieci, oglądana jest telewizja, przyjmowani goście. Jednym słowem, zwykle na jednej powierzchni trzeba stworzyć salon, jadalnię i bawialnię. Czy to trudne zadanie?

Tak, jeżeli uświadomimy sobie, że to miejsce najbardziej reprezentacyjne – odzwierciedla nasz gust i – w pewnej mierze – charakter.

Nie, jeżeli przy aranżacji wnętrza będą wykorzystane podstawowe zasady i kilka dobrych rad. Na przykład takich jak nasze...

  Współczesna meblościanka
Współczesne meblościanki i witryny obowiązkowo stoją na cienkich nóżkach, najlepiej zwężających się ku dołowi (fot. Grupa Forte)

Jedni lubią nowoczesność i prostotę, dla innych najmilsze jest bogactwo form i kolorów. Dla obu grup ważne jest jedno – im większy mamy salon, tym łatwiej połączyć w nim wszystkie funkcje, jakie powinien spełniać.

A jest ich niemało. Jest bowiem jednocześnie centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, jadalnią, czasem pracownią. Dobrze więc, jeśli salon nie jest bardzo duży, trochę go rozepchnąć – otwierając, choć częściowo, na kuchnię czy hol.

Dwa w jednym

Jeżeli w naszym salonie, niezależnie od tego, czy jest połączony z kuchnią, czy nie, mamy spożywać posiłki, warto, nawet w sposób symboliczny, wyodrębnić dwie części: wypoczynkową i jadalną. Choćby kolorem ścian, rodzajem podłogi, wysokością, oświetleniem. Sposobów jest bez liku. Jednakże ważne jest, by akcentując odrębność ról, nie zagubić gdzieś jedności, jaką narzuca wspólna powierzchnia.

Stół do jadalni warto wybierać rozważnie. Rozmiar uzależnia się zazwyczaj od wielkości rodziny, częstotliwości przyjmowania gości. Producenci proponują stoły, które potrafią ze zgrabnego stolika 4-osobowego przemienić się, gdy trzeba, w prawdziwy stół biesiadny.

Na szczęście minęły już czasy ław i innych stołów zwanych jamnikami – jadanie z podkurczonymi nogami było dalece niewygodne. Przy stole postawmy wygodne krzesła – niekoniecznie jednego typu – łączenie dwóch, dobrze zestawionych wzorów daję często bardzo ciekawy efekt. W ekstrawaganckiej wersji można postawić każde krzesło „z innej parafii”.

Renesans mablościanki

Wysokość stołu – to najczęściej 72-74 cm. Do wygodnego spożywania posiłków przy stole prostokątnym, na jeden talerz + łokcie, potrzeba ok. 60 cm długości i 30 cm głębokości blatu. Okrągły wymaga trochę więcej miejsca, krzesło powinno mieć wysokość 44-46 cm, tak, by uda wygodnie mieściły się pod blatem stołu.

 

Drugą bardzo ważną strefą w pokoju dziennym jest kącik wypoczynkowy. Nie tylko z racji tego, że zajmuje najwięcej miejsca. Warto umieścić tu wygodne siedziska – kanapy, sofy, fotele. Mogą być przeznaczone wyłącznie do siedzenia (uwaga na wygodne oparcia) lub dodatkowo do spania. Dobrze ustawić je tak, by na nogi przed fotelem lub kanapą było ok. 50 cm wolnej przestrzeni. Koło foteli niezbędny jest podręczny stolik, lampa, obok jakaś komódka.

 

Ale uwaga – robiąc jakiekolwiek zakupy meblowe warto pamiętać o najcenniejszej w domu rzeczy – wolnej przestrzeni. Zamiast przeładować pokój meblami, lepiej zadbać, by wszędzie mieć swobodny, wygodny dostęp.


Pobierz wersję pdf: Witamy na salonach
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje