Salon idealny - wnętrza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Salon idealny - wnętrza

W każdym domu salon jest miejscem szczególnym. Przecież to tu codziennie zbiera się cała rodzina, by wspólnie porozmawiać czy oglądać telewizję. To także najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości i organizuje rodzinne uroczystości. To wyjątkowe miejsce musi być zatem szczególnie urządzone...

Salon idealny jest odzwierciedleniem naszego gustu, ale w trakcie planowania i urządzania nie zapominajmy o jego funkcjonalności. Trzeba ją uwzględnić w wykończeniu i aranżacji wnętrza. Im salon jest większy, tym łatwiej spełni wszystkie zadania. Czasami warto nawet zawalczyć o tę przestrzeń poprzez wyburzenie ściany łączącej z kuchnią lub jadalnią.

Jaka podłoga sprawdzi się w salonie?

Wykładzina dywanowa w całym salonie może okazać się nie najlepszym wyborem. Łatwo się brudzi, a lepiej nie mówić, co będzie się działo w pobliżu drzwi do ogrodu... Widać więc, że wykończenie podłogi w salonie musi być trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Decydując się na podłogę drewnianą mamy do wyboru parkiet, mozaikę, panele podłogowe oraz deski. Do salonu powinno się wybierać twarde drewno - wśród gatunków krajowych są to buk, klon, dąb oraz jesion (oferowane są również "miękkie" podłogi z sosny i świerku), a przedstawicielami gatunków egzotycznych są jatoba, meranti, tek, doussie czy iroko.

Podłogi, w zależności od rodzaju i gatunku drewna, mają określony wygląd i kolorystykę, co z pewnością będzie miało wpływ na aranżację. Poza tym drewniane podłogi (poza panelami zabezpieczonymi fabrycznie) trzeba impregnować i lakierować, bo inaczej nie będziemy długo cieszyć się pięknym wyglądem takiej powierzchni.

Od kiedy na rynku jest ogromna oferta płytek ceramicznych (terakota, gres) i kamiennych (marmur, granit, wapienie) nadających się do pomieszczeń innych niż łazienka czy kuchnia, pojawiają się one w salonach. Do utrzymania czystości takiej podłogi wystarczy wilgotny mop (trzeba pamiętać o zaimpregnowaniu fug przed wnikaniem wilgoci i brudu). 

Przeciwnicy zarzucają jej "chłodny charakter" i nieprzyjemne odczucia podczas chodzenia boso. Ale z tym akurat znakomicie radzi sobie ogrzewanie podłogowe. Poza tym można położyć kamień czy płytki tylko na wybranych fragmentach podłogi (np. pod stołem, przy kominku i w drzwiach tarasowych) - znakomicie zaakcentuje to ich funkcję i ułatwi trzymanie czystości w "trudnych miejscach".

Bardzo dobrze sprawdzą się w salonie wykładziny elastyczne (winylowe i z PVC). Ich nowoczesne wzornictwo znakomicie imituje wszelkiego rodzaju podłogi drewniane i kamienne. Są przy tym znacznie dość tanie (zatem bez problemu będzie można je zmienić i dopasować do nowego umeblowania), trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości.

Czym wykończyć ściany salonu?

Z wykończeniem ścian - z powodu wielu możliwości - też nie pójdzie łatwo, chociaż w tym przypadku nietrafioną decyzję łatwiej (i mniejszym kosztem) można naprawić niż ułożyć nową podłogę. Ściany to kolor i faktura, które muszą współgrać z podłogą, meblami i ogólnym stylem aranżacji wnętrza.

Dzięki farbom (lub tynkom) uzyskamy kolor ścian, jaki nam się tylko zamarzy. Ich powierzchnie mogą być gładkie, wzorzyste lub fakturowe. Efekty te osiąga się najróżniejszymi (wałek lub pędzel, szablony, przecierki czy tynki strukturalne) technikami.

Trzeba też pamiętać, że pewnymi zabiegami można dokonać "korekty" naszego salonu. Gdy na przykład jest za długi - trzeba ścianę na wprost wejścia pomalować na odcień ciemniejszy niż boki. Gdy jest za niski - podwyższą go pionowe pasy na ścianach lub jasny sufit. 

Farby do ścian muszą tworzyć powłokę paroprzepuszczalną (lepszy mikroklimat w pomieszczeniu), najlepiej z możliwością zmywania. Najlepiej nadają się do tego wodorozcieńczalne farby akrylowe lub lateksowe.

Podobne efekty dekoracyjne można uzyskać dzięki tapetom. Ich oferta kolorystyczna i materiałowa (papierowe i raufazy do malowania, winylowe, z włókna szklanego, korkowe, tekstylne czy fototapety) zaspokoi każde gusta. Nad farbami mają tę przewagę, że maskują niewielkie usterki ścian.

Efektownie będą prezentowały się w salonie ściany wykończone kamieniem, drewnem, szkłem lub jakąś inną okładziną. Szczególnie modne są ściany ceglane.

Niektórzy pozostawiają w tym celu nieotynkowaną powierzchnię cegieł, inni muszą ułożyć je specjalnie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Drewno, ale raczej nie w postaci boazerii lecz całej pokrytej nim ściany, wprowadza do wnętrza swojski i ciepły klimat. Niesamowite wrażenie głębi i przestrzeni sprawi fototapeta zakrywająca jedną ze ścian.

Wykończeniem ścian, tak jak i zróżnicowaniem materiałowym na podłodze, można wydzielić w salonie poszczególne jego funkcje.

Okna ważnym elementem salonu

Okna są istotnym elementem dla całego domu, ale w salonie być może przyjdzie im wystąpić w szczególne roli. W salonie - jak na reprezentacyjne pomieszczenie przystało - dobrze jest dopasować ich wygląd do charakteru wnętrza.

Będzie to trochę więcej kosztowało, ale da się zamówić dokładnie takie okno, o jakie nam chodzi (kształt i kolor). Oczywiście, nie wolno przy tym zapominać, że równocześnie powinno ono mieć wszystkie parametry okien decydujące o jego jakości. W salonie jest zazwyczaj sporo okien, zatem muszą być solidną barierą chroniącą przed ucieczką ciepła.

Powinny też dawać pewne poczucie bezpieczeństwa i czasami warto rozważyć zastosowanie szyb wzmocnionych, antywłamaniowych. Niezwykle ważna jest też możliwość wentylacji salonu z udziałem okien.

Samo mikrorozszczelnienie skrzydeł może nie wystarczyć, gdy w środku jest więcej osób i jeszcze na dodatek pali się w kominku. Warto zaopatrzyć okna w nawietrzniki, najlepiej higrosterowane, które będą automatycznie regulowały wymianę powietrza. 

Pamiętajmy, że profile drewniane lub z PVC (aluminiowe w budownictwie jednorodzinnym są rzadkością) mają porównywalne parametry. Na koszt okna składają się więc: wielkość, kształt, kolor, parametry szyb, stopień skomplikowania okucia oraz renoma producenta.

Aranżacja salonu - na co zwracać uwagę?

O gustach się nie dyskutuje, zatem aranżacja salonu powinna być kompromisem pomiędzy preferencjami domowników a dobrym smakiem i zdrowym rozsądkiem. Zazwyczaj w salonie, czyli pokoju dziennym, trzeba zorganizować przestrzenie o różnych funkcjach.

Najczęściej jest to kącik wypoczynkowy, jadalnia, kącik audio-video i przechowalnia książek, bibelotów i innych rzeczy. Wszystkie te funkcje salonu powinny być połączone wspólnym stylem aranżacyjnym, ale też aranżacja właśnie - wsparta czasami elementami wykończenia - powinna je wydzielać z ogólnej przestrzeni.

Salon powinien mieć swój niepowtarzalny styl, ale jest kilka koronnych zasad, o których warto pamiętać w trakcie jego urządzania.

Urządzamy jadalnię w salonie, czyli jaki stół i krzesła wybrać?

Rozważnie trzeba wybrać stół do "jadalni". Najlepiej, żeby był składany - w normalnym rozmiarze będzie służył na co dzień, a na specjalne okazje można go rozkładać. Wygodnie się je, gdy stół ma wysokość 72-74 cm (oczywiście, ludzie wysocy potrzebują wyższego).

Osoba siedząca przy stole musi mieć dla siebie kawałek blatu szerokości około 60 cm i około 30 cm w głąb. Stół okrągły zajmie najwięcej miejsca, prostokątny mniej, ale trzeba będzie uważać na jego kanty, stół owalny ich nie ma, zajmuje najmniej miejsca w pokoju, ale też ma mniejszą powierzchnię do biesiadowania.

Krzesła powinny być przede wszystkim wygodne i, oczywiście, pasować do stołu lub wystroju kącika jadalnego bądź reprezentować styl ogólny salonu. I wcale nie muszą być jednakowe - dobrze prezentują się na przykład dwa rodzaje krzeseł ustawione naprzemiennie, stylowe każde może być inne.

Salon połączony z jadalnią, meble są spójne kolorystycznie, ale ustawione względem siebie prostopadle
Salon połączony z jadalnią, meble są spójne kolorystycznie, ale ustawione względem siebie prostopadle. W aranżacji wykorzystano krzesła Alchemia i sofę Fashion marki Calligaris. (fot. Meble Kler)

Urządzamy kącik wypoczynkowy

Kącik wypoczynkowy zajmuje dużo miejsca, dlatego trzeba go dobrze zlokalizować (niekoniecznie przy ścianie). Sercem takiej przestrzeni jest niski stolik (lub kilka) z rozstawionymi wokół siedziskami.

Najwięcej miejsca do siedzenia zapewniają narożniki, ale także rozległe kanapy i fotele. Najlepiej, żeby meble stały na nóżkach, bo to ułatwi zbieranie kurzu pod nimi.

Między stolikiem a meblami do siedzenia powinien być około 50-cm odstęp - wystarcza, by wygodnie trzymać nogi, siadać i wstawać. Kąciki wypoczynkowe często są urządzane na wprost (lub w pobliżu) kominka lub telewizora.

Modułowa sofa Turner marki Molteni & C. Można przekształcić ją w narożnik, sofę z szezlongiem czy w łóżko dzienne
Modułowa sofa Turner marki Molteni & C. Można przekształcić ją w narożnik, sofę z szezlongiem czy w łóżko dzienne. (fot. Casanova Collection)
Komfortowy narożnik Bueno
Komfortowy narożnik Bueno (fot. Farma Kolonialna)
Na zdjęciu meble marki Dller: ława z litej sosny, biblioteczki z litego drewna, sofa Sonata 3,5-osobowa
Nawet niewielki stolik doskonale organizuje przestrzeń w salonie. Na zdjęciu meble marki Dller: ława z litej sosny, biblioteczki z litego drewna, sofa Sonata 3,5-osobowa. (fot. Dller)
Stolik kawowy Ceres, lakierowany na wysoki połysk MDF
Stolik kawowy Ceres, lakierowany na wysoki połysk MDF. (fot. e-meblowy.pl)

Miejsce na książki i bibeloty

W salonie trzeba też zorganizować miejsce do przechowywania nie tylko książek (tu, oczywiście, sprawdzą się regały, najlepiej za szkłem, żeby ograniczyć osiadanie na nich kurzu). Często przechowywane są tu zastawy czy obrusy - najlepiej w kredensach lub komodach. Przydatny bywa też barek.

Bibeloty i rodzinne pamiątki znakomicie prezentują się na półkach i blatach niskich mebli. Pod sprzęt audio-video i kasety można kupić specjalne meble, ale coraz modniejsze są meblościanki, w które można nie tylko wstawić telewizor i sprzęt grający, kasety i płyty, ale również książki i drobiazgi.

Boekenwurm ze studia Atelier 010 to biblioteka z siedziskiem i oświetleniem
Boekenwurm ze studia Atelier 010 to biblioteka z siedziskiem i oświetleniem. Ożywia wnętrze ciekawą formą i kolorami. (fot. Atelier 010)
Regał Domino marki Porada to również element architektoniczny, oddzielający dwa pomieszczenia
Regał Domino marki Porada to również element architektoniczny, oddzielający dwa pomieszczenia. Na metalowe kolumny (wys. do 3,5 m) montowane do sufitu (lub ściany) "nawleczono" szklane obracane kubiki o wym. 74 x 38 x 38 cm. (fot. Decco Meble)
Modułowy regał z systemu Lecco, zapewnia szeroki wybór rozmiarów półek, frontów i kolorów
Modułowy regał z systemu Lecco, zapewnia szeroki wybór rozmiarów półek, frontów i kolorów. Wym. 229 x 259 cm. (fot. BoConcept)

Wybieramy oświetlenie do salonu

Żeby wszystkie fragmenty salonu "grały" samodzielnie, ale też kiedy trzeba tworzyły całość - potrzebne jest prawidłowo rozmieszczone oświetlenie wewnątrz domu. Pamiętajmy, że nie tylko ma być funkcjonalne, ale także budować nastrój we wnętrzu. 

Oświetlenie górne będzie na pewno konieczne nad stołem w "jadalni", być może także w punkcie centralnym salonu lub nad kącikiem wypoczynkowym. W zależności od tego, na jakiej wysokości znajdą się oprawy, będą albo rozpraszały (centralnie), albo skupiały światło (stół).

Zestaw lekkich mebli jadalnianych wraz z ciekawą lampą tworzy oryginalny aneks, umownie oddzielony od strefy wypoczynku
Zestaw lekkich mebli jadalnianych wraz z ciekawą lampą tworzy oryginalny aneks, umownie oddzielony od strefy wypoczynku. Stół Melltorp (75 x 75 cm). (fot. Ikea)

Pozostałe sceny świetlne zapewnią kinkiety, lampy stojące na podłodze lub na meblach skierowane w określone punkty. Szczególne elementy, takie jak obrazy, rzeźby czy kompozycje aranżacyjne (np. półki z drobiazgami, rośliny, fragment ściany) - wymagają oświetlenia punktowego. Najlepiej nadają do tego się halogeny i specjalne ruchome oprawy pozwalające precyzyjnie nakierować strumień światła. Dopasowana stylem oprawa okien dopełni całości salonu idealnego.

Hanna Czerska
Zdjęcia pochodzą z "Numeru Specjalnego Budujemy Dom - Wnętrza (2014, 2017)"

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje