Podłoga drewniana - kryteria wyboru, ceny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Podłoga drewniana - kryteria wyboru, ceny

Podpowiadamy, jakie cechy drewnianych produktów podłogowych trzeba uwzględnić przed dokonaniem ostatecznego zakupu oraz jak je wykańczać. Dodatkowo zrobiliśmy kosztorys wykonania posadzki drewnianej w salonie o powierzchni 30 m2.

aktualizacja: 2020-07-22 10:47:25
Czego dowiesz się z artykułu?
 • Jaki parkiet wybrać do salonu?
 • Jakie są cechy drewna posadzkowego różnych klas?
 • Jakie są sposoby wykończenia powierzchni podłogi?
 • Jak kształtują się koszty całej podłogi drewnianej?

Drewno to materiał naturalny, trwały, a przede wszystkim, niepowtarzalny - nie ma dwóch identycznych deszczułek, desek, czy paneli. Właśnie dlatego cieszy się ono od wielu lat niesłabnącym powodzeniem. Kto chce mieć "ekologiczną" podłogę, po której z przyjemnością chodzi się boso, wybiera parkiet. Niestety, nie jest on polecany w przypadku ogrzewania podłogowego.

Co prawda na rynku są dostępne wyroby drewniane, które można układać przy tym rodzaju ogrzewania (mają wtedy mniejszą grubość - ok. 10 mm), jednak pamiętajmy, że mimo wszystko drewno gorzej przewodzi ciepło, niż płytki ceramiczne, czy kamienne.

Jaki parkiet wybrać do salonu?

Ogromna różnorodność gatunków drewna, kształtów i wymiarów oferowanych wyrobów, a także produktów im towarzyszących (kleje, lakiery, woski itp.) - nie ułatwia inwestorowi takiej decyzji. Podpowiadamy zatem, jakie cechy drewnianych produktów podłogowych trzeba uwzględnić przed dokonaniem ostatecznego zakupu oraz jak je wykańczać.

 • Podłoga drewniana a gatunek drewna

Na posadzki stosuje się zarówno gatunki drzew liściastych (buk, dąb, grab, jesion), jak i iglastych (modrzew, jodła, sosna, świerk). Zdecydowanie tańsze jest drewno krajowe. Kosztowne, ale atrakcyjne są gatunki egzotyczne, takie jak: iroko, kempas, jatoba - są one twarde, odporne na ścieranie i wilgoć.

 • Podłoga drewniana a twardość

To od niej uzależniona jest żywotność posadzki drewnianej: im drewno twardsze, tym trudniej ją uszkodzić, a więc podłoga będzie dłużej wyglądała jak nowa. Posadzka w salonie jest zazwyczaj wyjątkowo mocno eksploatowana, szczególnie latem, gdy stanowi ciąg komunikacyjny pomiędzy tarasem a wnętrzem domu. Dlatego właśnie do tego pomieszczenia powinniśmy wybierać gatunki twardsze.

Twardość drewna wg skali Brinella

Gatunek drewna Współczynnik Brinella
Miękkie sosna 1,6
olcha 2,1
brzoza 2,6
Średnio twarde klon europejski 3,0
mahoń 3,2
iroko 3,5
tek 3,5
dąb 3,7
jesion 4,0
doussie 4,4
palisander 4,5
eukaliptus 4,7
merbau 4,9
Bardzo twarde orzech afrykański (mutenye) 5,0
kempas 5,5
jatoba 7,0
 • Podłoga drewniana a wilgotność

Od niej zależy, czy posadzka będzie się paczyć lub odklejać. Do układania najlepiej nadaje się drewno o wilgotności od 7 do 11%, co dobry parkieciarz powinien sprawdzić przed rozpoczęciem robót. Parametr wilgotności również ma ogromne znaczenie w odniesieniu do jastrychu i całego budynku - podłogi drewniane można układać dopiero wtedy, gdy na budowie zakończono wszystkie mokre prace, a ściany, stropy, tynki i wylewki są zupełnie suche.

Podłoże cementowe powinno mieć wilgotność do 2%, zaś anhydrytowe do 0,5% (w metodzie badania CM). Aby uzyskać tak niskie wartości, suszy się podłoże w sposób naturalny lub wymuszony. Bardzo ważne są też warunki panujące w pomieszczeniu - optymalna wilgotność waha się pomiędzy 45% a 65%, a temperatura nie powinna być niższa niż 18°C i nie wyższa niż 22°C.

 • Podłoga drewniana a klasa drewna

Ustala się ją na podstawie usłojenia, barwy, struktury i ilości wad, takich jak sęki, pęknięcia itp. Decydując się na klasę drewna, należy pamiętać że deszczułki najlepszej jakości, o jednakowym wybarwieniu (w klasie pierwszej), mogą pozbawić podłogę wyrazistości i naturalnego wyglądu.

Najczęściej dystrybutorzy drewna parkietowego segregują je na trzy podstawowe klasy (I-III), niektórzy jednak dokonują własnej selekcji, biorąc pod uwagę cechy szczególne dla danego gatunku. Dlatego właśnie u jednych deski dębowe w I klasie będą się nazywać - dąb selekt, a u innych - dąb natur. Nazwy te mogą być mylące, szczególnie gdy rozpatrujemy jednocześnie oferty kilku sprzedawców. Koniecznie zatem pytajmy, co oznacza to wewnętrzne nazewnictwo i przed wyborem wynotujmy sobie różnice w danych klasach.

Cechy drewna posadzkowego różnych klas

Klasa I Klasa II Klasa III
- brak pęknięć - dopuszczalne pęknięcia powierzchniowe - sęki zdrowe, pełne do 20 mm średnicy
- dopuszczalne sęki zdrowe o średnicy do 3 mm - możliwe zdrowe sęki o średnicy około 6 mm - sęki nadpsute i ubytki po sękach maks. do 5 mm średnicy
- jednolita kolorystyka - większe przebarwienia kolorystyczne - dopuszczalne pęknięcia powierzchniowe i piorunowe
- równomierne usłojenie - słoje lekko zakrzywione - kolorystyka kontrastowa
- brak tzw. bieli - możliwy błyszcz, brak bieli - możliwa biel i błyszcz
- dopuszczalny niewielki tzw. błyszcz    

Podłoga drewniana - sposób wykończenia powierzchni

Duży wpływ na wygląd podłogi ma sposób wykończenia powierzchni. W przypadku parkietu tradycyjnego, trzeba przewidzieć, jak wpłynie ono na barwę drewna. W zależności od rodzaju użytego lakieru lub oleju, możemy uzyskać wiele odcieni tej samej posadzki - warto wcześniej obejrzeć u sprzedawcy, jak dobrany przez nas rodzaj drewna będzie wyglądał po wykończeniu.

Przy wyborze wykończenia podłogi należy pamiętać, że:

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
 • lakier matowy podkreśla usłojenie drewna i sprawia, że zachowuje ono naturalny wygląd, posadzka jest odporna na zabrudzenia i łatwo ją utrzymać w czystości;
 • lakier o wysokim połysku przeważnie lekko przyciemnia barwę drewna, ale równocześnie odbija dużo światła, posadzka jest bardzo odporna na zabrudzenia, a lakier na ścieranie;
 • olej, a właściwie mieszanina oleju i żywic, uwypukla właściwości drewna: barwę, układ słojów; podłogę łatwo utrzymać w czystości, ale by zachowała odporność, wymaga konserwacji kilka razy w roku.
Tradycyjny parkiet
Tradycyjny parkiet to nie tylko trwałość i naturalne piękno, ale również różnorodność wzorów i kolorów (fot. ZD Zadobrze)

Jak kształtują się zatem koszty całej podłogi drewnianej?

Oczywiście, bardzo duży wpływ na cenę podłogi drewnianej ma wybór konkretnego gatunku drewna, rodzaju deski, sposobu jej ułożenia oraz wykończenia.

Klepki gatunków egzotycznych są najczęściej kilkukrotnie droższe od rodzimego dębu, a deski wielkowymiarowe - około trzykrotnie od mniejszych lamelek.

Orientacyjne ceny materiałów na wykończenie podłogi

 • Parkiet tradycyjny - od 35 zł/m2 (dąb, III klasa, gr. 22 mm) do 350 zł/m2 (padouk, I klasa, gr. 15 mm).
 • Parkiet lamelowy oraz mozaikowy - od 12 zł/m2 (dąb, III klasa, gr. 10 mm) do 80 zł/m2 (orzech amerykański, I klasa, gr. 10 mm).
 • Parkiet przemysłowy - od 30 zł/m2 (jesion, gr. 14 mm) do 145 zł/m2 (doussie, gr.14 mm).
 • Parkiet warstwowy - od 45 zł/m2 (dąb lakierowany, dwuwarstwowy, gr. 9 mm) do 300 zł/m2 (orzech amerykański, lakierowany, dwuwarstwowy, gr. 14 mm).
 • Listwy przypodłogowe - od 10 do 40 zł/m.b. (w zależności od gatunku drewna i kształtu).

Do wydatków poniesionych na drewno, doliczyć trzeba jeszcze chemię parkietową (kleje, grunty, bejce, lakiery itp.). Ich rodzaj najczęściej dobiera wykonawca, gdyż ma już sprawdzone wyroby, z którymi umie postępować (np. wie jak długo schną). Czasem podaje on nam cenę robocizny, w którą wlicza już koszt chemii parkietowej.

Ceny chemii parkietowej kształtują się następująco:

 • Grunt do jastrychu 2-7 zł/m2.
 • Klej do parkietu 14-25 zł/kg (wydajność od 1 do 1,5 kg/m2), 14-35 zł/m2.
 • Wypełniacz szczelin 20-25 zł/l (wydajność od 8 do 15 m2/l), 1-3 zł/m2.
 • Lakier podkładowy 35-60 zł/l (wydajność około 10 m2/l), 3,5-6 zł/m2.
 • Lakier nawierzchniowy 75-110 zł/l (wydajność około 10 m2/l - przy jednokrotnym malowaniu) - 7,5-11 zł/m2.
 • Robocizna (uzależniona od rodzaju parkietu, sposobu układania, powierzchni pomieszczeń) - układanie 25-35 zł/m2, cyklinowanie 10-20 zł/m2, szpachlowanie 3-6 zł/m2, lakierowanie 3-8 zł/m2/warstwa.

Zatem za wykonanie kompleksowe podłogi drewnianej można zapłacić od 48 do 84 zł/m2 (wliczono 3 warstwy lakieru: 1 podkładowa i 2 nawierzchniowe).

Koszt wykonania posadzki drewnianej w salonie o powierzchni 30 m2
(+ 10% materiału na docinanie)

Rodzaj parkietu Koszt Chemia parkietowa* Listwy przypodłogowe** Robocizna*** Koszt całkowity
Dąb, klasa III, 22 x 40 x 300 mm; przyjęto cenę 38 zł/m2 1254 zł 1440 zł 440 zł 1800 zł 4934 zł
Dąb, klasa I, 22 x 70 x 300 mm; przyjęto cenę 90 zł/m2 2970 zł 6650 zł
Jesion, klasa I, 22 x 90 x 800 mm; przyjęto cenę 130 zł/m2 4290 zł 7970 zł
Iroko, klasa I, 15 x 90 x (300-1200) mm; przyjęto cenę 152 zł/m2 5016 zł 720 zł 8976 zł
Lapacho (Ipe), klasa I, 15 x 90 x (300-1200) mm; przyjęto cenę 190 zł/m2 6270 zł 10 230 zł
Afromozja, klasa I, 15 x 90 x (300-1200) mm; przyjęto cenę 292 zł/m2 9636 zł 13 596 zł

* Chemia parkietowa: przyjęto ceny - grunt 5 zł/m2, klej 20 zł/m2, wypełniacz szczelin 2 zł/m2, lakier podkładowy 5 zł/m2 (1 warstwa), lakier nawierzchniowy 16 zł/m2 (2 warstwy);

** Listwy przypodłogowe: od 8 do 42 zł/m.b. w zależności od kształtu; przyjęto listwy gr. 11 mm i wys. 70 mm: 20 zł/m.b. (drewno krajowe) oraz 30 zł/m.b. (drewno egzotyczne);

*** Robocizna: kompleksowe ułożenie parkietu od 48 do 84 zł/m2; przyjęto cenę 60 zł/m2.

Monika Dąbrowska
fot. otwierająca: Parkiet Kaźmierczak

Zdaniem naszych Czytelników

time image

15 Paź 2018, 08:19

U nas w domu mamy deski drewniane i ogrzewanie podłogowe. Jest w domu ciepło. Najważniejszą rzeczą jest odpowiedni dobór drewna. Żeby ciąć koszty podłogi układaliśmy razem z mężem, natomiast na samych deskach nie oszczędzaliśmy. Ułożenie podłogi drewnianej to naprawdę ...

time image

Gość Waldek

05 Maj 2016, 11:00

W I klasie otrzymałem zaszpachlowane i polakierowane deski które ukryły pęknięcia. Jak szpachla zaczęła odpryskiwać to okazało się że w mieszkaniu jest za duża wilgotność. Deski lite kupujcie w firmach które nie oszczędzają w ten sposób na klientach.

time image

Gość Adam

12 Lut 2016, 17:15

na wiosnę będę kłasć deskę w salonie, bo żona sobie znalazła jakiś odcień, ja zastanawiam się własnie dokładnie co wziąć, bo chciałbym chyba jakąś jasną deskę, a żona upiera się przy ciemnej, ale dab to jednak klasyka.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje