Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Grzejnik łazienkowy
Klasyczna drabinka pasuje do prostej formy łazienki podkreślając jej elegancję (fot. Enix, D-model)Na szczęście erę straszących swoją estetyką chropowatych żeberek mamy już za sobą. Dziś grzejnik może być prawdziwą ozdobą łazienki. Dzięki różnorodnym formom i kształtom, nowoczesne grzejniki łazienkowe mogą być także suszarkami do ręczników i ubrań, wieszakami, czy nawet...

Na szczęście erę straszących swoją estetyką chropowatych żeberek mamy już za sobą. Dziś grzejnik może być prawdziwą ozdobą łazienki. Dzięki różnorodnym formom i kształtom, nowoczesne grzejniki łazienkowe mogą być także suszarkami do ręczników i ubrań, wieszakami, czy nawet ściankami działowymi. Ich wybór jest tak duży, że bez problemu można znaleźć taki, który spełni nasze wymagania i oczekiwania.

Ciepłe kształty

Grzejniki łazienkowe zbudowane są najczęściej z dwóch pionowych przewodów (kolektorów) połączonych poziomymi rurkami (stalowymi lub miedzianymi). Zamiast rurek mogą być zastosowane listwy, które podobnie jak rurki mogą być ułożone pionowo lub poziomo.

Grzejniki w formie drabinki
Klasyczna drabinka pasuje do prostej formy łazienki podkreślając jej elegancję (fot. Enix, D-model)

Najbardziej popularne są wieszane na ścianie drabinki. W większości firm można zamówić grzejniki o nietypowych rozmiarach, wzorach i wielkości. Obok zwykłych prostokątnych, znajdziemy też owalne, okrągłe albo o innych niestandardowych kształtach. W sklepach spotyka się również grzejniki wykonane z jednego, długiego odcinka kilkakrotnie wygiętej rury, lub też poziomych rurek wyginanych w różne kształty, tworzących bardziej urozmaicone wzory. Dostępne są także grzejniki narożnikowe.

 

Niektóre modele można ustawić na podłodze lub przy wannie, uzyskując w ten sposób efektowne, ażurowe ścianki działowe.

Kolorowe rurki

Producenci proponują w standardzie grzejniki białe, jednak w większości firm kolor można dobrać na zamówienie, tak aby urządzenie ładnie komponowało się z innymi elementami wyposażenia. Można także zamówić wykonanie grzejnika chromowanego. Oczywiście będzie droższy od lakierowanego, a przy zakupie trzeba pamiętać, aby dobrać odpowiednią wielkość (moc musi być większa od obliczeniowej), gdyż grzejniki chromowane słabiej emitują ciepło.

 

Powierzchnie współczesnych grzejników są idealnie gładkie i łatwo utrzymać je w czystości.

Rodzaje instalacji

Grzejniki różnią się pod względem sposobu ich instalacji. Niektóre można podłączać tylko do standardowych instalacji centralnego ogrzewania, inne wyposażone są dodatkowo w grzałkę elektryczną, a jeszcze inne podłącza się jedynie do gniazdka elektrycznego. Pamiętaj Grzejnik wodno-elektryczny pozwoli dogrzać łazienkę także w chłodny letni dzień. Dlatego warto kupując grzejnik do sieci c.o., wybrać model z grzałką.


Pobierz wersję pdf: Grzejnik łazienkowy
Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny