Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Grzejnik łazienkowy
Klasyczna drabinka pasuje do prostej formy łazienki podkreślając jej elegancję (fot. Enix, D-model)Na szczęście erę straszących swoją estetyką chropowatych żeberek mamy już za sobą. Dziś grzejnik może być prawdziwą ozdobą łazienki. Dzięki różnorodnym formom i kształtom, nowoczesne grzejniki łazienkowe mogą być także suszarkami do ręczników i ubrań, wieszakami, czy nawet...

Na szczęście erę straszących swoją estetyką chropowatych żeberek mamy już za sobą. Dziś grzejnik może być prawdziwą ozdobą łazienki. Dzięki różnorodnym formom i kształtom, nowoczesne grzejniki łazienkowe mogą być także suszarkami do ręczników i ubrań, wieszakami, czy nawet ściankami działowymi. Ich wybór jest tak duży, że bez problemu można znaleźć taki, który spełni nasze wymagania i oczekiwania.

Ciepłe kształty

Grzejniki łazienkowe zbudowane są najczęściej z dwóch pionowych przewodów (kolektorów) połączonych poziomymi rurkami (stalowymi lub miedzianymi). Zamiast rurek mogą być zastosowane listwy, które podobnie jak rurki mogą być ułożone pionowo lub poziomo.

Grzejniki w formie drabinki
Klasyczna drabinka pasuje do prostej formy łazienki podkreślając jej elegancję (fot. Enix, D-model)

Najbardziej popularne są wieszane na ścianie drabinki. W większości firm można zamówić grzejniki o nietypowych rozmiarach, wzorach i wielkości. Obok zwykłych prostokątnych, znajdziemy też owalne, okrągłe albo o innych niestandardowych kształtach. W sklepach spotyka się również grzejniki wykonane z jednego, długiego odcinka kilkakrotnie wygiętej rury, lub też poziomych rurek wyginanych w różne kształty, tworzących bardziej urozmaicone wzory. Dostępne są także grzejniki narożnikowe.

 

Niektóre modele można ustawić na podłodze lub przy wannie, uzyskując w ten sposób efektowne, ażurowe ścianki działowe.

Kolorowe rurki

Producenci proponują w standardzie grzejniki białe, jednak w większości firm kolor można dobrać na zamówienie, tak aby urządzenie ładnie komponowało się z innymi elementami wyposażenia. Można także zamówić wykonanie grzejnika chromowanego. Oczywiście będzie droższy od lakierowanego, a przy zakupie trzeba pamiętać, aby dobrać odpowiednią wielkość (moc musi być większa od obliczeniowej), gdyż grzejniki chromowane słabiej emitują ciepło.

 

Powierzchnie współczesnych grzejników są idealnie gładkie i łatwo utrzymać je w czystości.

Rodzaje instalacji

Grzejniki różnią się pod względem sposobu ich instalacji. Niektóre można podłączać tylko do standardowych instalacji centralnego ogrzewania, inne wyposażone są dodatkowo w grzałkę elektryczną, a jeszcze inne podłącza się jedynie do gniazdka elektrycznego. Pamiętaj Grzejnik wodno-elektryczny pozwoli dogrzać łazienkę także w chłodny letni dzień. Dlatego warto kupując grzejnik do sieci c.o., wybrać model z grzałką.


Pobierz wersję pdf: Grzejnik łazienkowy
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje