Przegląd nowoczesnych grzejników łazienkowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Przegląd nowoczesnych grzejników łazienkowych

Mimo swoich praktycznych zalet, ogrzewanie podłogowe nie wyparło z łazienki tradycyjnych grzejników. Tradycyjnych? Jedynie w zakresie funkcji. Jeśli chodzi o formę, urządzenia te są z roku na rok ciekawsze i piękniejsze.

JAKI POWINIEN BYĆ GRZEJNIK ŁAZIENKOWY?

Dziś, gdy ranga łazienki rośnie, a wraz z jej awansem zmienia się interpretacja pojęcia komfortu, temperatura i klimat w jej wnętrzu nabierają nowego znaczenia. Ich podstawą jest oczywiście sprawna wentylacja, jednak nawet latem ona sama nie wystarczy, by zapewnić odpowiednią aurę przy dużym zużyciu wody lub w porze długotrwałych deszczów. W takich sytuacjach ciężar utrzymania zdrowej atmosfery spoczywa na łazienkowych źródłach ciepła.

A dziś wymagamy od nich bardzo wiele. Zależy nam nie tylko na tym, by podczas kąpieli i zabiegów toaletowych było nam ciepło i przyjemnie. Coraz częściej zwracamy też myśli w kierunku energooszczędności, a tę może zapewnić jedynie możliwość świadomego zarządzania temperaturą. Dlatego, mimo ogromnej popularności tzw. podłogówki, grzejniki mają się na rynku całkiem dobrze, a sądząc z bogactwa oferty i urody modeli - przeżywają okres rozkwitu.

Grzejniki Flaps marki Antrax
Grzejniki Flaps marki Antrax - połączenie efektownego wzornictwa, prostoty i funkcjonalności; wcięcia w płycie grzejnika umożliwiają zarówno powieszenie ręcznika do wysuszenia, jak i złożenie go do ogrzania. Możliwość regulacji kilku grzejników za pomocą jednego estetycznego zaworu; szerokość 35 cm, wysokość 171 lub 201 cm. Cena od 5250 zł. (fot. Kalmar)
Grzejnik Michelle z asymetrycznie umieszczonym kolektorem, dostępny w wersji wodnej, wodno-elektrycznej i elektrycznej
Ażurowa bryła. Grzejnik Michelle z asymetrycznie umieszczonym kolektorem, dostępny w wersji wodnej, wodno-elektrycznej i elektrycznej, w różnych rozmiarach. Swoboda doboru koloru grzejnika i maskownicy pozwala stworzyć własną kombinację. Cena modelu o wym. 162 x 60 cm od ok. 1200 zł. (fot. Termaheat)
Idealny do niewielkich łazienek, aluminiowy grzejnik Post
Idealny do niewielkich łazienek, aluminiowy grzejnik Post, dostępny z relingiem na ręcznik, wykonanym z polerowanego aluminium (bez dopłaty); wymiary: 30 x 120 cm. Cena od 1350 zł. (fot. Kalmar)
 Grzejnik Bent z lakierowanego aluminium
Harmonijna forma. Grzejnik Bent z lakierowanego aluminium, z relingiem, dostępny w wys. od 80 do 220 cm, w wersji wodnej, wodno-elektrycznej i elektrycznej. Na zamówienie. (fot. Caleido)
Wykonany z eleganckich kwadratowych profili z polerowanej stali nierdzewnej, oryginalny grzejnik Simplex
Wykonany z eleganckich kwadratowych profili z polerowanej stali nierdzewnej, oryginalny grzejnik Simplex, doskonale sprawdzający się w niewielkich łazienkach i toaletach; szerokość 23 cm, wysokość 83 lub 128 cm. Cena od 890 zł. (fot. Kalmar)

ZALETY GRZEJNIKÓW ŁAZIENKOWYCH

Choć zalety ogrzewania podłogowego trudno dziś kwestionować, jego wariant wodny - wybierany często z uwagi na niższe koszty użytkowe - funkcjonuje tylko w sezonie grzewczym. Zasilane elektrycznie maty grzewcze działają wprawdzie niezależnie od domowego systemu centralnego ogrzewania, ale cena ich eksploatacji jest stosunkowo wysoka, a użyteczność nie w każdej sytuacji stuprocentowa. Jeśli w ciepły letni dzień chcemy szybko wysuszyć ręcznik, uruchamianie podłogówki będzie nie tylko nieracjonalne, ale także nieskuteczne.

To niejedyny powód, dla którego warto mieć w łazience grzejnik. W niewielkiej toalecie model zbudowany z poziomych kolektorów pozwoli nam zaoszczędzić miejsce, zastępując wieszak. Dostaniemy też grzejniki z wbudowanym lustrem lub takie, których podstawowy element konstrukcyjny - płyta grzewcza - ma lustrzane wykończenie. W dużym pomieszczeniu grzejnik może stać się narzędziem podziału przestrzeni; wystarczy wybrać model z przyłączami podłogowymi, przystosowany do montażu prostopadle do ściany.

Grzejnik Krom Dynamic marki Ad Hoc
Grzejnik Krom Dynamic marki Ad Hoc, wykonany z polerowanego lub satynowanego aluminium - prosta, purystycznie elegancka drabinka z dwoma ruchomymi, obrotowymi szczeblami, pełniącymi funkcję wygodnego wieszaka; dostępny w różnych wymiarach, od 47 x 78 cm do 62 x 177 cm. Cena od 1185 zł. (fot. Kalmar)
Grzejnik ścienny Iguana Circo
Grzejnik ścienny Iguana Circo, inspirowany dziecięcym rysunkiem słoneczka. Wśród dodatkowego wyposażenia m.in. stalowy reling z haczykami. Wys. od 180 do 240 cm. Cena od 2600 zł. (fot. Jaga)

PARAMETRY TECHNICZNE GRZEJNIKÓW ŁAZIENKOWYCH

A co z parametrami technicznymi? Najpraktyczniejsze są grzejniki wodne, zasilane z domowej instalacji c.o., ale wzbogacone o grzałkę elektryczną; modele z grzałką lub dostosowane do jej montażu oferuje dziś wielu producentów. By urządzenia efektywnie współdziałały, moc grzałki powinna być niższa od mocy samego grzejnika o min. 100 W, a przed jej uruchomieniem należy koniecznie zamknąć zasilający grzejnik zawór, by ogrzana woda nie wydostała się do obiegu. Taki zestaw pozwala w zimnych porach roku cieszyć się ekonomicznym ogrzewaniem wodnym, a poza sezonem, okazjonalnie i w miarę potrzeby, korzystać z dobrodziejstw zasilanego energią elektryczną, szybko nagrzewającego się źródła ciepła.

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, istotnym zagadnieniem będzie dobór mocy grzejników. Dziś, gdy domy są lepiej ocieplone, a szczelne nowoczesne okna zapewniają mniejsze straty ciepła, dawne metody obliczeniowe, zalecające min. 100 W na metr kwadratowy łazienki, uległy dezaktualizacji.

Niezwykle oryginalny, stalowy grzejnik ścienny So-Flex
Niezwykle oryginalny, stalowy grzejnik ścienny So-Flex o wyglądzie arkusza origami w trakcie składania, oferuje nietypowy sposób suszenia: wilgotny ręcznik wystarczy wrzucić w uformowane z blachy ciepłe zagłębienie. Na zamówienie. (fot. Brem)

W domach budowanych obecnie zapotrzebowanie cieplne jest znacznie mniejsze, niż w starych budynkach, ale przy jego określaniu warto wziąć pod uwagę liczbę ścian szczytowych (zewnętrznych), powierzchnię i klasę okien oraz to, czy łazienka mieści się na niepodpiwniczonym parterze (czyli jest posadowiona bezpośrednio na gruncie), czy też pod nią znajduje się ogrzewane pomieszczenie. Wszystkie te względy mają znaczenie, a ponieważ obliczenia są dość skomplikowane, najlepiej oddać je w ręce profesjonalnego instalatora.

Jeżeli jednak grzejnik ma spełniać jedynie rolę uzupełniającą wobec podłogówki, możemy skoncentrować się na tym, co najprzyjemniejsze, czyli na jego estetyce. Wybór mamy tak duży, że obsadzenie grzejnika w roli głównego gwiazdora łazienkowej aranżacji nie wydaje się dziś ekstrawagancją.

Inspirowany przez naturę grzejnik Vitalo Spa
Inspirowany przez naturę grzejnik Vitalo Spa, dostępny w wielu kolorach i w kilku wykończeniach powierzchni, z jednym lub dwoma wycięciami, zastępującymi relingi. Cena od ok. 3200 zł. (fot. Zehnder)
Zestaw grzejników Sfere z innowacyjnej serii Extra Slim marki Cordivari
Zestaw grzejników Sfere z innowacyjnej serii Extra Slim marki Cordivari, charakteryzującej się minimalną grubością płyt – tu wynosi ona 7 mm. Stal węglowa lakierowana, śr. 50 cm; cena ok. 3640 zł za sztukę. (fot. Millenium Łazienki)

CIEPŁO POD KONTROLĄ

Żeby naprawdę oszczędzać, trzeba mieć możliwość planowania. Taką szansę stwarzają nowoczesne termostaty, przeznaczone do sterowania instalacją ogrzewania.

Wybór mamy duży, od najprostszych zaworów utrzymujących zadaną temperaturę, aż po moduły z czujnikiem podłogowym lub powietrznym i ogranicznikami maksymalnej ciepłoty posadzki. Te ostatnie pozwalają ustawić odrębnie temperaturę dla każdej pory dnia, a nawet każdego dnia tygodnia. Jednostka "przewiduje", na ile wcześniej uruchomić ogrzewanie, by o określonej godzinie zapewnić właściwy klimat.

Urządzenia te bywają wyposażone w wygodny ekran dotykowy i intuicyjne menu; są też takie, którymi można sterować będąc poza domem, za pomocą smartfona i sieci Wi-Fi. Istnieją też zawory, które umożliwiają podłączenie pętli ogrzewania podłogowego do istniejącej instalacji grzejnikowej, np. podczas remontu domu.

Możliwość taką stwarza nowoczesny zawór Purmo TempCo VT, który zapewnia sterowanie mocą grzejnika i podłogówki za pomocą wspólnej głowicy termostatycznej, a dzięki szeregowemu podłączeniu gwarantuje harmonijne równoważenie temperatury.

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA