Grzejniki łazienkowe mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, mieć różną wielkość, moc grzewczą i kształt. Decydując się na konkretny model, warto kierować się nie tylko funkcjonalnością, ale też estetyką, gdyż często stanowi on istotny element wystroju tego wnętrza.
Tomasz Wojciuk
Data publikacji: 2022-03-21
Data aktualizacji: 2022-04-28
Skąd popularność grzejników drabinkowych do łazienki?
Najbardziej popularne cały czas są grzejniki drabinkowe, zasilane wodą z centralnego ogrzewania. Ich nazwa wzięła się od umieszczonych poziomo rurek przypominających drabinę. Przeważnie wykonane są one ze stali, rzadziej aluminium, grubo emaliowane i lakierowane proszkowo na wybrany kolor (najczęściej biały lub czarny). Tego typu urządzenia można kupić praktycznie w każdym markecie budowlanym, a ceny najprostszych modeli zaczynają się już od około 150 zł.
Grzejniki łazienkowe standardowo występują w różnych odcieniach bieli i czerni. Niektórzy producenci na życzenie malują je na dowolny kolor z palety RAL, aby pasowały do innych elementów wystroju wnętrza łazienki. (fot. Alplast)
Niektórzy producenci oferują również grzejniki chromowane lub wykonane z mniej typowych materiałów, jak kamień, beton architektoniczny, drewno czy bezpieczne szkło. Te ostatnie mogą mieć bardzo wymyślne kształty i nietypowe barwy, przypominać gigantyczne liście, plastry miodu, nowoczesne rzeźby czy przepierzenia z różnego rodzaju motywami. Niektóre mają dodatkowe elementy, jak półki, uchwyty czy relingi. Te niekiedy bardzo oryginalne kaloryfery mają nie tylko walory dekoracyjne, ale mogą także oddzielać od siebie strefy łazienki.
Modele drabinkowe, w których między dwoma pionowymi kolektorami o określonym przekroju znajduje się od kilku do kilkunastu poziomych rur cieszą się uznaniem głównie dlatego, że są niezwykle praktyczne. Łatwo rozwiesić na nich wilgotny ręcznik czy mokre części garderoby, które chcemy szybko wysuszyć. Zwykle montuje się je w rejonie wanny lub prysznica, choć tak naprawdę powinny znajdować się w sąsiedztwie okna lub drzwi, gdzie panuje najniższa temperatura. Wybierając optymalne miejsce dla takiego grzejnika koniecznie sprawdźmy, czy są zachowane odpowiednie odległości od podłogi i urządzeń sanitarnych (powinno być to minimum 10 cm).
Największą popularnością cieszą się modele w kształcie drabinki, na których łatwo rozwiesić mokre części garderoby, ręczniki czy ogrzać piżamę. (fot. Kalmar)
Płaska tafla w kształcie fali jest ukłonem w stronę nowoczesnego designu, zaś chromowane relingi umożliwiają rozwieszenie ręcznika. Obok trwały i elegancki grzejnik chromowany. (fot. z lewej: Alplast, fot. z prawej: Kalmar)
Grzejniki wodne czy elektryczne - które wybrać do łazienki?
Dostępne w sprzedaży grzejniki łazienkowe mogą być wodne, elektryczne lub wodno-elektryczne. Najpopularniejsze są te pierwsze, zasilane ciepłą wodą z instalacji centralnego ogrzewania. Niemniej jednak coraz częściej można spotkać modele, w których da się zainstalować dodatkowo grzałkę elektryczną.
Grzejniki wodne oddają energię cieplną przepływającej przez nie wody. Do regulacji temperatury służą w nich zwykle głowice termostatyczne, choć niekiedy urządzenia takie łączy się szeregowo z podłogówką, co jednak nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli w takim układzie grzejnik wyposażony jest w głowicę termostatyczną to będzie ona hamować przepływ wody, gdy powietrze w łazience się nagrzeje, choćby podłoga była wciąż zimna. Natomiast jeśli zrezygnujemy z głowicy, to temperatury w łazience nie da się w żaden sposób kontrolować.
Grzejniki elektryczne mogą działać niezależnie od systemu centralnego ogrzewania. Dzięki temu można korzystać z nich przez cały rok, nawet wówczas, gdy w domu wyłączona jest instalacja grzewcza (grzejniki wodne też przestają wtedy działać).
Grzejnik elektryczny może być świetnym uzupełnieniem ogrzewania podłogowego. Ma tę zaletę, że można korzystać z niego przez cały rok, także poza okresem grzewczym. (fot. Purmo)
Optymalnym rozwiązaniem wydają się modele wodno-elektryczne, zwane hybrydowymi. W sezonie jesienno-zimowym są one zasilane gorącą wodą z centralnego ogrzewania. Jednak w okresach przejściowych, kiedy na zewnątrz są duże wahania temperatury, można przełączyć je w tryb ogrzewania elektrycznego. Można je kupić już z wbudowaną grzałką, ewentualnie doposażyć je na własną rękę (oczywiście warto wcześniej sprawdzić w specyfikacji urządzenia czy istnieje taka możliwość).
Grzałkę umieszcza się w jednym z kolektorów (pionowych belek grzejnika). Gdy będziemy z niej korzystać, trzeba zamknąć przepływ wody przez jedno z przyłączy, aby podgrzana woda nie rozchodziła się po instalacji. Nie należy natomiast całkowicie odcinać grzejnika od instalacji, bo wzrost ciśnienia podgrzanej wody może go uszkodzić. Co ważne, moc elektrycznej grzałki powinna być mniejsza od mocy kaloryfera. Różnica powinna wynosić przynajmniej 150 W. Grzałki często wyposażone są w programatory z funkcją czasu i temperatury, co pozwala utrzymać komfort cieplny bez wydawania kroci na prąd.
Na co zwracać uwagę wybierając grzejnik łazienkowy?
Grzejniki łazienkowe zwykle są uzupełnieniem ogrzewania podłogowego, choć pełnią tak naprawdę o wiele więcej funkcji. Wybierając konkretny model przeważnie kierujemy się jego wyglądem. Tymczasem warto wziąć pod uwagę także inne parametry, które będą miały wpływ na późniejsze użytkowanie. Najważniejsze z nich to moc grzewcza, typ podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania oraz wymiary.
Teoretycznie grzejniki powinny znajdować się blisko drzwi lub okna łazienki. Jednak najlepiej sprawdzają się w sąsiedztwie prysznica albo wanny. (fot. Alplast)
Moc grzewcza
Wartość tę podaje się zawsze w odniesieniu do temperatury wody w instalacji (zasilającej i na powrocie) oraz temperatury powietrza w łazience. Może to być 550 W przy 90/70/20°C. Jeżeli jednak temperatura wody w obiegu jest niższa, moc grzejnika gwałtownie spadnie. Zawsze warto dokładnie przejrzeć specyfikacje, w których z reguły są zawarte parametry kaloryfera w kilku konfiguracjach, z uwzględnieniem różnych poziomów temperatury. Właściwy dobór mocy grzewczej urządzenia ma znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy stanowi ono jedyne źródło ogrzewania.
Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy łazienki, aby utrzymać w niej optymalną temperaturę wynoszącą 23-24°, potrzeba 80-120 W w docieplonym budynku oraz 50-80 W w domu energooszczędnym przy wysokości pomieszczenia wynoszącej 2,7 m (w budynku nieocieplonym starego typu może to być nawet 180 W). Są to oczywiście wartości orientacyjne odnoszące się do sytuacji, w których grzejnik jest jedynym źródłem ciepła. Dostępne w sprzedaży kaloryfery mają wydajność od 250 do 2000 W. Zwykle w specyfikacji producenci określają maksymalną wielkość pomieszczenia, do jakiego przewidziany jest dany grzejnik.
Różne sposoby podłączania
Decydując się na konkretny model zawsze zwracajmy uwagę na to, w jaki sposób podłącza się go do instalacji centralnego ogrzewania. W grę może wchodzić kilka opcji. Dlatego położenie urządzenia należy zaplanować z wyprzedzeniem, aby można było podciągnąć instalację do jego króćców przyłączeniowych (do niektórych grzejników trzeba zastosować specjalny zestaw przyłączeniowy).
Każdy grzejnik wodny i wodno-elektryczny jest podłączony do instalacji c.o. dwoma rurami - zasilającą, doprowadzającą do niego gorącą wodę oraz powrotną, odbierającą wodę schłodzoną. Najczęściej stosowane są podłączenia dolne - boczne lub centralne. W takiej sytuacji rury doprowadza się w bruzdach ściennych lub pod podłogą. Jeśli grzejnik ma podłączenia boczne wówczas rury należy doprowadzić do króćców znajdujących się po jego prawej lub lewej stronie.
Grzejniki drabinkowe najczęściej mocuje się równolegle do ściany tak, aby odstawały od niej na kilka centymetrów. Modele o bardziej wymyślnych kształtach (np. płytowe) często montuje się w poprzek, aby dzieliły pomieszczenie na części, stanowiąc coś na kształt przepierzenia oddzielającego np. umywalkę od strefy prysznica.
Ile kosztują grzejniki łazienkowe?
LUXRAD PERSEID Grzejnik wodny/wodno-elektryczny/elektryczny. Wys. x szer. x grub. - 79,8 x 43 x 8,6-10,6 cm. Materiał - stal niskowęglowa lakierowana proszkowo. Kolory z palety RAL oraz z palety specjalnej. Podłączenie dolne (opcjonalnie boczne). Moc 358 W. Gwarancja - 6 lat (8 lat przy zakupie zaworu w komplecie). cena netto [zł]: od 582
LUXRAD ATRIA Grzejnik wodny/wodno-elektryczny/ elektryczny o wymiarach 87 x 50 x 6,1-7,1 cm. Materiał - stal niskowęglowa lakierowana proszkowo. Kolory z palety RAL oraz z palety specjalnej. Zasilanie dolne centralne (opcjonalnie dolne boczne). Moc 252 W. Gwarancja - 6 lat (8 lat przy zakupie zaworu w komplecie). cena netto [zł]: 942
RIDEA +39 ALU SLIM RIDEA KALMAR Wodny lub wodno-elektryczny grzejnik aluminiowy. Wys. x szer. x grub. - 80-180 x 47,6-62,6 x 7 cm. Kolory - biały mat, czarny mat, naturalne aluminium anodyzowane, aluminium anodyzowane na kolor złoty. Podłączenie dolne. Moc 232-700 W. Gwarancja - 2 lata. cena netto [zł]: 648
ZEHNDER ZEHNDER SUBWAY Wodny/wodno-elektryczny/elektryczny. Wymiary - od 61,3 x 45 x 3 cm do 183,7 x 60 x 3 cm. Materiał - stal. Pełna paleta kolorów Zehnder, chrom, stal szlachetna szlifowana. Podłączenie dolne i centralne. Moc 205-898 W. Gwarancja - 5 lat. cena netto [zł]: od 1120
RADECO - PRZEDSIĘBIORSTWO ALPLAST CALLE Model wodny stalowy, dostępny w 100 kolorach. Wys. x szer. x grub. - 165 x 34-62 x 9 cm. Podłączenie dolne centralne. Moc 550-950 W. 5 lat gwarancji. cena netto [zł]: 1400–2000
KALMAR SIMPLEX Wodny lub wodno-elektryczny, ze stali nierdzewnej. Kolory - stal nierdzewna polerowana lub szczotkowana. Wys. x szer. x grub. - 83-153 x 23 x 8 cm. Podłączenie dolne. Moc 160-250 W. Gwarancja - 3 lata. cena netto [zł]: od 1497
ZEHNDER ZEHNDER KAZEANE Wodny lub elektryczny, stalowy. Wymiary - od 96,5 x 50 x 3 cm do 193 x 60 x 3 cm. Pełna paleta kolorów Zehnder + chrom. Podłączenie dolne i centralne. Moc 261-847 W. 5 lat gwarancji. cena netto [zł]: od 1829
JAGA SANI BASIC Model wodny ze stali lakierowanej proszkowo. Wysokość 94-198, szerokość 50/60 cm. Kolory traffic white RAL 9016 (233) połysk. Moc 427-1317 W. 10 lat gwarancji. cena netto [zł]: od 2033
PURMO JAVA Grzejnik wodno-elektryczny o wymiarach 70-197,2 x 40-60 x 10,6-12,1 cm. Materiał - wysokiej jakości profil stalowy. Kolor standardowy - biały (paleta 232 kolorów). Podłączenie dolne. Moc 358-1137 W. Gwarancja - 10 lat. cena netto [zł]: 1226 (Java JAV 07 05 - 358 W; kolor biały RAL9016)
PURMO MUNA Model wodno-elektryczny o wymiarach 53-203 x 50-120 x 10,2-11,7 cm. Wysokiej jakości profil stalowy. Kolor standardowy - biały (paleta 232 kolorów). Podłączenie dolne. Moc 400-1464 W. 10 lat gwarancji. cena netto [zł]: 1557 (Muna MUN 05 08 - 400 W; kolor biały RAL9016)
VASCO BATHLINE BA Wodny, stalowy grzejnik, dostępny w dwóch kolorach. Wys. x szer. x grub. - 142 x 50 x 7 cm. Podłączenie dolne centralne. Moc 770 W. Gwarancja - 10 lat. cena netto [zł]: 2461
VASCO BEAMS MONO Grzejnik wodny lub elektryczny o wymiarach 180 x 50 x 10 cm. Materiał - aluminium. 56 dostępnych kolorów. Dolne podłączenie podtynkowe (bez widocznego zaworu). Zdalne sterowanie. Moc 671 W. 10 lat gwarancji. cena netto [zł]: 3053
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przygodę z prasą drukowaną zaczynał w Super Expressie, z „Budujemy Dom” współpracuje od roku 2009. Lubi rozmawiać z ludźmi, podąża za nowinkami technologicznymi, zwłaszcza związanymi z branżą budowlaną i wystrojem wnętrz. Ma dar przystępnego tłumaczenia zagadnień, które mogą być skomplikowane dla laików. Aktualnie jest w trakcie budowy swojego wymarzonego domu.