JAKI POWINIEN BYĆ GRZEJNIK ŁAZIENKOWY?
Dziś, gdy ranga łazienki rośnie, a wraz z jej awansem zmienia się interpretacja pojęcia komfortu, temperatura i klimat w jej wnętrzu nabierają nowego znaczenia. Ich podstawą jest oczywiście sprawna wentylacja, jednak nawet latem ona sama nie wystarczy, by zapewnić odpowiednią aurę przy dużym zużyciu wody lub w porze długotrwałych deszczów. W takich sytuacjach ciężar utrzymania zdrowej atmosfery spoczywa na łazienkowych źródłach ciepła.
A dziś wymagamy od nich bardzo wiele. Zależy nam nie tylko na tym, by podczas kąpieli i zabiegów toaletowych było nam ciepło i przyjemnie. Coraz częściej zwracamy też myśli w kierunku energooszczędności, a tę może zapewnić jedynie możliwość świadomego zarządzania temperaturą. Dlatego, mimo ogromnej popularności tzw. podłogówki, grzejniki mają się na rynku całkiem dobrze, a sądząc z bogactwa oferty i urody modeli - przeżywają okres rozkwitu.
ZALETY GRZEJNIKÓW ŁAZIENKOWYCH
Choć zalety ogrzewania podłogowego trudno dziś kwestionować, jego wariant wodny - wybierany często z uwagi na niższe koszty użytkowe - funkcjonuje tylko w sezonie grzewczym. Zasilane elektrycznie maty grzewcze działają wprawdzie niezależnie od domowego systemu centralnego ogrzewania, ale cena ich eksploatacji jest stosunkowo wysoka, a użyteczność nie w każdej sytuacji stuprocentowa. Jeśli w ciepły letni dzień chcemy szybko wysuszyć ręcznik, uruchamianie podłogówki będzie nie tylko nieracjonalne, ale także nieskuteczne.
To niejedyny powód, dla którego warto mieć w łazience grzejnik. W niewielkiej toalecie model zbudowany z poziomych kolektorów pozwoli nam zaoszczędzić miejsce, zastępując wieszak. Dostaniemy też grzejniki z wbudowanym lustrem lub takie, których podstawowy element konstrukcyjny - płyta grzewcza - ma lustrzane wykończenie. W dużym pomieszczeniu grzejnik może stać się narzędziem podziału przestrzeni; wystarczy wybrać model z przyłączami podłogowymi, przystosowany do montażu prostopadle do ściany.
PARAMETRY TECHNICZNE GRZEJNIKÓW ŁAZIENKOWYCH
A co z parametrami technicznymi? Najpraktyczniejsze są grzejniki wodne, zasilane z domowej instalacji c.o., ale wzbogacone o grzałkę elektryczną; modele z grzałką lub dostosowane do jej montażu oferuje dziś wielu producentów. By urządzenia efektywnie współdziałały, moc grzałki powinna być niższa od mocy samego grzejnika o min. 100 W, a przed jej uruchomieniem należy koniecznie zamknąć zasilający grzejnik zawór, by ogrzana woda nie wydostała się do obiegu. Taki zestaw pozwala w zimnych porach roku cieszyć się ekonomicznym ogrzewaniem wodnym, a poza sezonem, okazjonalnie i w miarę potrzeby, korzystać z dobrodziejstw zasilanego energią elektryczną, szybko nagrzewającego się źródła ciepła.
- Funkcjonalna łazienka na poddaszu - praktyczne porady
- Syfony, które pozostawiają dużo miejsca pod zlewem i umywalką
- Jakie baterie łazienkowe sprawdzą się w loftowych wnętrzach?
- Ścienny odpływ prysznicowy ERGO - swoboda w projektowaniu łazienki
- Kurki kulowe F-Comfort. Komfort dla instalatora i użytkownika
Jeśli nie zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, istotnym zagadnieniem będzie dobór mocy grzejników. Dziś, gdy domy są lepiej ocieplone, a szczelne nowoczesne okna zapewniają mniejsze straty ciepła, dawne metody obliczeniowe, zalecające min. 100 W na metr kwadratowy łazienki, uległy dezaktualizacji.
W domach budowanych obecnie zapotrzebowanie cieplne jest znacznie mniejsze, niż w starych budynkach, ale przy jego określaniu warto wziąć pod uwagę liczbę ścian szczytowych (zewnętrznych), powierzchnię i klasę okien oraz to, czy łazienka mieści się na niepodpiwniczonym parterze (czyli jest posadowiona bezpośrednio na gruncie), czy też pod nią znajduje się ogrzewane pomieszczenie. Wszystkie te względy mają znaczenie, a ponieważ obliczenia są dość skomplikowane, najlepiej oddać je w ręce profesjonalnego instalatora.
Jeżeli jednak grzejnik ma spełniać jedynie rolę uzupełniającą wobec podłogówki, możemy skoncentrować się na tym, co najprzyjemniejsze, czyli na jego estetyce. Wybór mamy tak duży, że obsadzenie grzejnika w roli głównego gwiazdora łazienkowej aranżacji nie wydaje się dziś ekstrawagancją.
CIEPŁO POD KONTROLĄŻeby naprawdę oszczędzać, trzeba mieć możliwość planowania. Taką szansę stwarzają nowoczesne termostaty, przeznaczone do sterowania instalacją ogrzewania. Wybór mamy duży, od najprostszych zaworów utrzymujących zadaną temperaturę, aż po moduły z czujnikiem podłogowym lub powietrznym i ogranicznikami maksymalnej ciepłoty posadzki. Te ostatnie pozwalają ustawić odrębnie temperaturę dla każdej pory dnia, a nawet każdego dnia tygodnia. Jednostka "przewiduje", na ile wcześniej uruchomić ogrzewanie, by o określonej godzinie zapewnić właściwy klimat. Urządzenia te bywają wyposażone w wygodny ekran dotykowy i intuicyjne menu; są też takie, którymi można sterować będąc poza domem, za pomocą smartfona i sieci Wi-Fi. Istnieją też zawory, które umożliwiają podłączenie pętli ogrzewania podłogowego do istniejącej instalacji grzejnikowej, np. podczas remontu domu. Możliwość taką stwarza nowoczesny zawór Purmo TempCo VT, który zapewnia sterowanie mocą grzejnika i podłogówki za pomocą wspólnej głowicy termostatycznej, a dzięki szeregowemu podłączeniu gwarantuje harmonijne równoważenie temperatury. |
Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"
Dodaj komentarz