Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Akustyka w domu... w kinie i muzyce
Zarówno w ramach tradycyjnego zestawu odtwarzającego samą muzykę, jak i w obrębie wielofunkcyjnego „kina domowego”, muszą działać odpowiednie systemy głośnikowe, dostarczające dźwięk – albo muzykę nagraną w studio lub na koncercie, albo dźwiękową ścieżkę filmową.Już w czasach poprzedzających epokę kina domowego, czyli w ciągu długich lat doskonalenia urządzeń audio, stwierdzono,...

Zarówno w ramach tradycyjnego zestawu odtwarzającego samą muzykę, jak i w obrębie wielofunkcyjnego „kina domowego”, muszą działać odpowiednie systemy głośnikowe, dostarczające dźwięk – albo muzykę nagraną w studio lub na koncercie, albo dźwiękową ścieżkę filmową.

Już w czasach poprzedzających epokę kina domowego, czyli w ciągu długich lat doskonalenia urządzeń audio, stwierdzono, że system odtwarzający muzykę jest tylko tak dobry, jak jego najsłabsze ogniwo. Ten wniosek, w brzmieniu uogólnionym, dotyczy zresztą wielu innych dziedzin. Często tym najsłabszym ogniwem jest ogniwo ostatnie – czyli głośniki (zespoły głośnikowe, kolumny głośnikowe).

Ale, o ile w łańcuchu samych urządzeń głośniki tworzą faktycznie ogniwo ostatnie (zamieniają prąd elektryczny na dźwięk), to między nimi a nami występują jeszcze inne bardzo ważne dla jakości brzmienia, a często lekceważone czynniki – mianowicie sposób ustawienia głośników i akustyczne cechy samego pomieszczenia.

Sytuację tę można porównać do jakości samochodu i samej drogi, po której się porusza. Nie da nam wielkiej przyjemności jazda nawet najbardziej luksusowym autem po wyboistej drodze (droga jest analogią do samego pomieszczenia), a jeżeli jesteśmy pasażerem, to możemy też odczuć na własnej skórze słabe umiejętności kierowcy (to niech będzie analogią do nieprawidłowego ustawienia głośników).

Urządzając sobie duży salon czy nawet mały pokój, w którym wolny czas ma nam uprzyjemniać muzyka lub kino domowe, warto poświęcić uwagę wspomnianym problemom. Trochę starań pozwoli nam optymalnie wykorzystać możliwości całego systemu audio i uzyskać znacznie lepsze rezultaty brzmieniowe.


Pobierz wersję pdf: Akustyka w domu... w kinie i muzyce
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny