Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Zapraszamy do stołu
Wabi zapachem i kolorystyką dań, jak magnes przyciąga wszystkich głodnych i spragnionych. Prócz funkcji użytkowych stół może być także pełnić rolę przepięknej ozdoby wnętrza.Stare powiedzenie głosi, że jemy oczami. Co prawda nawet na pięknej porcelanie śledź nie zamieni się w łososia, a lejąc wodę do kryształowych kieliszków nie mamy co...

Wabi zapachem i kolorystyką dań, jak magnes przyciąga wszystkich głodnych i spragnionych. Prócz funkcji użytkowych stół może być także pełnić rolę przepięknej ozdoby wnętrza.

Stare powiedzenie głosi, że jemy oczami. Co prawda nawet na pięknej porcelanie śledź nie zamieni się w łososia, a lejąc wodę do kryształowych kieliszków nie mamy co marzyć, że przemieni się w szampana, ale nawet skromne dania na pięknej zastawie będą wyglądały zdecydowanie ładniej. I smaczniej.

Warto dołożyć starań, by wszystko, co się dzieje na stole i dookoła niego było zgodne ze stylem i kolorystyką całego wnętrza. Porcelitowe miski i kubki nie będą pasowały do mebli rodem z epoki Ludwika XIV. Z kolei fikuśne, bogato zdobione filiżanki, wazy i kokilki, choć same w sobie piękne i drogie, w nowoczesnym, industrialnym wnętrzu będą wyglądały trochę śmiesznie. W tej chwili najmodniejsze są motywy kwiatowe. Cenione są także zastawy bez wzorów, białe lub kolorowe, wyróżniające się kształtem – najlepiej kwadratowe.

Stoliku, nakryj się

Na co dzień wygodnie jest używać podkładek pod talerze. Mogą być z materiału, bambusa, rafii. Mniej gustowne są plastikowe, a już raczej nie do przyjęcia z ceraty. Co innego w niedziele i od święta. Wtedy niezbędny jest obrus. A najlepiej dwa – w kontrastowych kolorach. Wtedy ten z wierzchu może być mniejszy i położony ukośnie.

 

Przy talerzu warto położyć serwetkę – przy posiłku codziennym wygodnie jest używać papierowych, których użycie przy bardziej uroczystej okazji jest już wykluczone. W dobrym tonie jest położenie serwetki lnianej np. w kolorze kontrastowym do obrusa. Dopełnieniem pięknego stołu mogą być świeczniki i wazony z kwiatami.


Pobierz wersję pdf: Zapraszamy do stołu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje