Dekoracja stołu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dekoracja stołu
Jedzenie, szczególnie w dobrym towarzystwie, to prawdziwa przyjemność. Ale nie tylko organizowanie przyjęć dla gości warte jest wysiłku i fantazji. Również codzienne posiłki smakują dużo lepiej, jeśli są podane na ładnej stołowej zastawie.

Sztuka dekoracji stołu
 (fot. IKEA)
W dzisiejszych zabieganych czasach coraz rzadziej celebrujemy rodzinne biesiady przy stole. A przecież wspólne posiłki to czas na ważne rozmowy, dzielenie się minionym dniem i… zacieśnianie rodzinnych więzi. Nie można więc z tego rezygnować.

 

Aby dodać spotkaniom większego znaczenia, warto zadbać o odpowiednie ozdobienie stołu i podawanych potraw. Jest to okazja nie tylko do wykazania się dobrym gustem i poczuciem smaku, ale także nieograniczoną fantazją.

 

Stół powinien być nakryty stosownie do pory dnia i okazji oraz stylu i kolorystyki całego wnętrza. Miłośnicy klasyki i tradycji najczęściej wybierają ponadczasową białą lub kremową porcelanę, misternie zdobioną delikatnym deseniem. Do tradycyjnych, eklektycznych wnętrz pasują również dzbanuszki i filiżanki wykończone ażurowym motywem, delikatnymi kwiatami lub ręcznie malowane w złote lub srebrne subtelne wzorki.

 

We wnętrzach nowoczesnych najlepszą ozdobą stołu będzie zastawa o oryginalnych kształtach, kwadratowa, prostokątna lub owalna z intensywnym niebanalnym akcentem kolorystycznym lub cała w żywych kontrastujących ze sobą kolorach.

Przed zakupem zastawy stołowej, warto upewnić się, czy można myć ją w zmywarce (fot. Villeroy&Boch) Zastawa stołowa 

 

Zastawa stołowa Najbardziej eleganckie zastawy stołowe mogą być zdobione np. dwunastokaratowymi złotymi liniami, nakładanymi ręcznie. Delikatny wzorek zdobiący porcelanę pozwala na łączenie jej zarówno z nowoczesnym, prostym szkłem jak i tradycyjnymi kryształowymi kieliszkami. Zestaw obiadowy dla 12 osób – 2260 zł (fot. Villa Italia)

Kierując się podobnymi zasadami do zastawy dobiera się sztućce. Te z ozdobnymi rękojeściami idealnie będą pasowały do eleganckiej porcelany, natomiast proste w formie – do geometrycznych kształtów nowoczesnych kompletów.

 

W doborze szkła panuje już nieco większa swoboda, a ostatnio znów modne stają się kieliszki kryształowe.

Proste kieliszki z bezbarwnego szkła są uniwersalne i pasują do wszystkiego (fot. IKEA) Kieliszki z bezbarwnego szkła 

 

Zastawa stołowa Intensywny, zielony kolor talerzy, miseczek i spodeczków to propozycja dla osób lubiących
nowoczesny, acz wyrazisty minimalizm (fot. Villa Italia)

Niezależnie od okoliczności nie powinniśmy zapomnieć o obrusie. Na co dzień wystarczy obrus odporny na zaplamienia lub podkładki pod talerze (z korka, bambusa, rafii lub z materiału). Na wykwintne kolacje i spotkania z przyjaciółmi niezbędny będzie obrus: lniany, żakardowy lub koronkowy.

Stół powinien być nakryty obrusem dostosowanym do wielkości stołu. Najlepiej gdy obrus zwisa ze stołu około 30 cm. Na stole można położyć także dwa obrusy w kontrastowych kolorach – ten z wierzchu powinien być mniejszy i położony ukośnie.

Aby zapewnić osobom siedzącym przy stole komfort, stół powinien stać min. 75 cm od ściany i ok. 120 cm od drzwi, komód i szaf, aby ich nie zastawiać. Na nakrycie dla każdej osoby należy przeznaczyć ok. 60 cm długości blatu (fot. Ludwik Styl)
Sztuka dekoracji stołu 

Przy talerzu warto położyć serwetkę. Na co dzień wygodnie jest używać papierowych, oferowanych w niezliczonej gamie kolorów i wzorów. Jeśli zapraszamy gości, w dobrym tonie będą eleganckie serwetki np. z lnu. Układa się je po lewej stronie nakrycia. Ładnie złożona serwetka może również stać, lub być złożona na talerzu, albo zwinięta w rulon i włożona w specjalną obrączkę na serwetki.

Aranżując biesiadę przy stole warto pamiętać również o żywych kwiatach i świecach. Kwiaty powinny być ustawione w niskich wazonikach, by nie zasłaniały gości. Posiłek spożywany w tak misternie dobranej scenerii to wyjątkowa uczta dla zmysłów.

Joanna Dąbrowska, Katarzyna Olędzka, Emilia Rosłaniec

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny