Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2005
Sprzęt gospodarstwa domowego
Współczesne obszerne wnętrza, często bez ścianek działowych i drzwi, łączą w sobie po kilka funkcji i tylko charakterystyczne urządzenia AGD wskazują, że właśnie tu znajduje się strefa kuchni. Płyta, zmywarka, lodówka i okap to z pewnością nieodłączne atrybuty nowoczesnej kuchni.Kupno AGD traktujemy jako inwestycję na lata. Staramy się znaleźć urządzenia...

Współczesne obszerne wnętrza, często bez ścianek działowych i drzwi, łączą w sobie po kilka funkcji i tylko charakterystyczne urządzenia AGD wskazują, że właśnie tu znajduje się strefa kuchni. Płyta, zmywarka, lodówka i okap to z pewnością nieodłączne atrybuty nowoczesnej kuchni.

Kupno AGD traktujemy jako inwestycję na lata. Staramy się znaleźć urządzenia solidne i ekonomiczne, nie psujące się. Nasze oczekiwania, wiążą się bezpośrednio z liczbą domowników, częstotliwością gotowania oraz pieczenia, ilością przechowywanego jedzenia itp. Ważne jest i to, jak urządzona jest kuchnia. Czy jest to osobne pomieszczenie czy niewielki kącik. Ile mamy na urządzenia miejsca.

 

Nie można także pominąć stylu, w jakim jest urządzona. Od tego bowiem zależy czy wybierzemy sprzęty AGD wolno stojące, do zabudowy, nowoczesne czy retro.

Na prąd lub gaz

Płyty kuchenne to typowe urządzenia do zabudowy. Wybieramy je też wtedy, gdy urządzamy wyspę lub półwysep z miejscem do gotowania. Płytę zawsze wbudowuje się w blat ciągu roboczego albo przykrywającego wyspę.

 

Typowe płyty kuchenne mają głębokość ok. 50 cm, długość od 50 do 90 cm i ok. 3 cm grubości. Mogą być zasilane prądem albo gazem. Wyposażone są w palniki (gazowe) albo pola grzejne (elektryczne) lub i jedne, i drugie. Ich ilość zależy od wielkości płyty i waha się od jednego do sześciu. Nierzadko można spotkać palniki z podwójnym i potrójnym wieńcem, a także owalne – specjalnie przeznaczone pod brytfanny.

Nowoczesne płyty gazowe wyposażone są w zapalarki automatyczne, zabezpieczenia przed wypływem gazu. Mają strefy szybkiego grzania, można na nich ustawić tzw. ekologiczne spalanie, by jak najmniej spalin trafiało do atmosfery.

Z kolei pola płyt elektrycznych mają rozszerzenia, a same płyty: automatyczne wyłączniki. Są wygodne w eksploatacji, a to dzięki możliwości programowania włączenia z wyprzedzeniem czasowym, sygnalizatorowi dźwiękowemu, informującemu o zakończeniu pracy, wskaźnikowi pokazującemu dołączenie strefy dodatkowej (rozszerzenia), a także funkcji rozpoznawania naczyń. Dla rodzin z małymi dziećmi ważne będzie zapewne to, że wyposażono je w zabezpieczenie przed włączeniem przez dzieci.

 

Najnowocześniejsze – płyty indukcyjne – zaczynają pracować, gdy postawimy na nich naczynia i natychmiast przestają, gdy je zdejmiemy. Jedyna ich wada – wymagają garnków ze stali ferromagnetycznej.

 

Każda płyta działająca samodzielnie ma własne sterowanie – pokrętłami albo sensorami (dotykowe). Mogą jednak być i takie, które montuje się nad piekarnikiem i wtedy obydwa urządzenia uruchamia wspólny panel sterujący. W sprzedaży są także płyty z czujnikami działającymi na podczerwień, dzięki którym gotująca się potrawa nie wykipi. Wymagają one jednak specjalnie przystosowanych naczyń (np. oklejonych folią).

Piecze się

Piekarniki zwykle umieszcza się pod płytą lub w specjalnej szafce na wysokości gwarantującej wygodne wkładanie i wyjmowanie naczyń oraz blach. W każdym przypadku piekarnik musi być nieco odsunięty od ściany (z tyłu powinien być obieg powietrza). Nowoczesne piekarniki mają wiele udogodnień. Ich szyby (nawet potrójne) nie nagrzewają się. Wnętrza bywają (zależnie od modelu) pokryte specjalną emalią, np. ułatwiającą mycie lub „wypalanie” osadzającego się osadu. Wygodne prowadnice wysuwają się na zewnątrz.

Każdy piekarnik wyposażony jest w czytelny panel sterujący, często z wyświetlaczem pokazującym np. nagrzanie piekarnika czy stan zaawansowania pieczenia. Wiele z nich ma tzw. timer informujący o upływie ustawionego czasu lub zakończeniu pracy. Włączenie urządzenia można programować z wyprzedzeniem.

 

Warto zwrócić uwagę na liczne funkcje piekarników. Poza klasycznymi grzałkami, umieszczonymi na górze i na dole, piekarniki wyposaża się teraz w termoobieg, który polega na rozprowadzeniu przez wentylator gorącego powetrze równomiernie w całej komorze. To udogodnienie pozwala piec potrawy na dwóch poziomach. Można też piec na obracającym się rożnie, opiekać oraz grilować, rozmrażać produkty.

Są i takie piekarniki, które wyposażono w funkcję „pizza” . Z kolei termosonda (czujnik temperatury) włożona do wnętrza pieczonego mięsa pokazuje, jaka jest tam temperatura i jak zaawansowany jest proces pieczenia. Najdroższe modele piekarników mają zaprogramowaną „książkę kucharską”, dzięki której same dobierają temperaturę i czas pieczenia do rodzaju mięsa.


Pobierz wersję pdf: Sprzęt gospodarstwa domowego
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje